Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

​- Stans militær bruk av skoler

Å bruke skoler til militært formål i krigstider er en stor trussel mot studenter og deres utdanning, påpeker studien «Lessons In War 2015: Military Use of Schools and Universities during Armed Conflict».

GCPEAs rapport dokumenterer hvordan skoler stadig blir omgjort til militære brakker, forvarings- og avhørssentre, våpen- og ammunisjonslagre og som base til observasjon og skyting. Dette gjelder flertallet av konflikter rundt i verden. Siden 2005 har skoler i minst 26 land blitt brukt til slike formål.

Noen ganger blir skolene tatt over av soldater, men ofte brukes kun deler av skolene eller universitetene – noen klasserom, en egen etasje eller friområdene. På denne måten blir studenter eksponert for angrep eller annen vold. I de verste tilfellene har barn blitt skadet og drept, og skoler har blitt skadet eller totalt ødelagt som følge av at militære baser har tatt over.

Studien viser også at studenter har blitt seksuelt misbrukt og trakassert og ulovlig rekruttert til væpnede grupper. Militær bruk av skoler går også tydelig utover deres utdanningsmuligheter.

Les mer om studien her.

​SAIH deltar på konferanse i Oslo 28-29. mai

Som medlem i Den globale koalisjonen for å beskytte utdanning fra angrep (GCPEA) har SAIH deltatt aktivt i arbeidet med å få på plass nye internasjonale retningslinjer for å beskytte utdanning mot militær bruk.

Retningslinjene, kalt The Guidelines (tidligere Lucens Guidelines) ble lansert i desember 2014 og handler om å gjøre utdanningsinstitusjoner til nøytrale, ikke-militære soner i tråd med internasjonale humanitære regler.

Med den nye studien utgitt i dag oppfordres regjeringer til å bli med på «Safe Schools Declaration», som vil bli klargjort på en internasjonal konferanse i Oslo 28-29. mai, i regi av GCPEA. Gjennom denne deklarasjonen oppfordres statene til å implementere og aktivt fremme disse retningslinjene.

- Denne rapporten understreker behovet for økt beskyttelse av skoler og universiteter, og jeg vil berømme regjeringen for å ha tatt lederskap for å fremme de nye retningslinjene internasjonalt, sier leder i SAIH, Jørn Wichne Pedersen, som vil åpne sivilsamfunnsarrangementet 28. mai.

Les mer på www.protectingeducation.org.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet
a taco on a plate with the words verdens kjedeligste tacoa taco on a plate with the words verdens kjedeligste taco

Nyhet

Verdens kjedeligste taco

Kvaliteten på fredagstacoen er helt klart best når innholdet er variert. Sånn er det også med kvaliteten i norsk høyere utdanning.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Ledig stilling: Rådgiver for høyere utdanning i Palestina

Som svar på den systematiske ødeleggelsen av høyere utdanning er aktører i den norske høyere utdanningssektoren nå i ferd med å etablere et konsortium for høyere utdanning i Palestina.

Les nyhet
a group of people standing next to each other with their hands in the air .a group of people standing next to each other with their hands in the air .

Nyhet

Studentenes Fredspris 2025: IPEN hedres for sin kamp for akademisk frihet

Søndag 16.mars mottar Iniciativa Puentes por los Estudiantes de Nicaragua (IPEN) Studentenes Fredspris 2025 foran en fullsatt Olavshall i Trondheim.

Les nyhet
Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette. Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette.

Nyhet

Takk for støtten på semesteravgiften!

Husk å betale støtten til SAIH på semesteravgifta. Den gjør nemlig verden til et litt bedre sted.

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture .a large group of people are posing for a picture .

Nyhet

Vintersamling 2025

Den beste helgen i februar nærmer seg – SAIHs vintersamling 2025! Vintersamling er en ypperlig måte å bli bedre kjent med organisasjonen på gjennom en god blanding av kreative workshops, interessante diskusjoner, aktivisme og morsomme aktiviteter. Ikke minst blir du kjent med andre engasjerte mennesker fra hele Norge og verden!

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon