Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Norge trekker handelskrav om høyere utdanning i WTO

Norge har lenge fremmet krav til noen av verdens fattigste land om å åpne opp for handel med høyere utdanning. Nå lover utenriksminister Jonas Gahr Støre at disse kravene vil bli trukket. - Svært gledelig, sier nestleder Øygunn Brynildsen i SAIH. - Vi håper dette samtidig er et signal om at den nye regjeringen vil prioritere høyere utdanning i bistanden.

På områdene høyere utdanning, strømforsyning og vannforsyning, har Norge gjennom flere år bygd opp en kravliste til en rekke av verdens fattigste land om å åpne opp for økt handel og liberalisering. De fattige landenes behov for å beskytte sine velferdsgoder og -tjenester har blitt ignorert.

Det er GATS, Generalavtalen om handel med tjenester (under WTO) som regulerer disse områdene. GATS og kravene fra Norge samt en rekke andre vestlige land, har nesten helt havnet i skyggen av hvilken posisjon Norge vil innta i jordbruksspørsmålet.

- Det har vært en påfallende mangel på bredde i dekningen av WTO-forhandlingene i norsk media, sier Øygunn Brynildsen.

- Mens avtalen om jordbruk selvsagt er viktig for bønder over hele verden, er det som skjer i GATS helt avgjørende for om de fattigste landene vil være i stand til å bygge opp et helhetlig utdanningssystem. Her er høyere utdanning like essensielt som grunnutdanning, slik det også har vært det for Norge. Bare med et helhetlig fokus på utdanning er det mulig å skape langsiktig utvikling, og hindre at de fattigste landene blir hengende etter som råvareleverandører i den globale økonomien.

Høyere utdanning krever imidlertid store investeringer, og har vært neglisjert i de vestlige landenes og Verdensbankens bistandspolitikk, også Norges, til fordel for et ofte ensidig fokus på kvantitet i grunnutdanningen.

- Uttalelsen fra utenriksministeren er svært gledelig, og vi håper det er et signal om at Norge nå vil gi et skikkelig løft til styrking av høyere utdanning i land i Sør, sier Øygunn Brynildsen.

Les Pressemeldingen fra UD

Les mer om Norges politikk i WTO

WTOs hjemmeside

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 50 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet
A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.

Nyhet

SAIH er en apartheidfri sone

Før sommeren sluttet SAIH seg til den internasjonale kampanjen for apartheidfrie soner (AFS). - Et naturlig og nødvendig steg, sier SAIH-leder Henriette Johnstone.

Les nyhet
Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.

Nyhet

Bli med i SAIHs arbeidsgruppe for avkolonisering

Er du student, akademiker eller aktivist med engasjement for avkolonisering? Nå kan du bli med i SAIHs nye arbeidsgruppe og bidra til å forme hvordan organisasjonen jobber med dette viktige temaet – både internt og i samarbeid med våre partnere.

Les nyhet
Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."

Nyhet

Bli med i arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026

Vil du være med å utvikle SAIHs største arrangement i 2026? SAIH søker kreative og engasjerte studenter og akademikere til arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026. Søknadsfrist 7. november.

Les nyhet
ung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kameraung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kamera

Nyhet

Statsbudsjettet 2026: Kunnskapsløst budsjett

Regjeringen legger i dag fram statsbudsjettet for 2026. Siden den tiltrådte i 2021, har støtten til utdanning i bistandsbudsjettet falt med 67 prosent – fra ca. 2 milliarder kroner til under 650 millioner.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon