Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Colombia: Ble fengslet for sin forskning

Miguel Angel Beltrán er sosiolog og historiker ved Universidad Nacional, i Bogota, Colombia. Siden 2009 har han blitt fengslet to ganger, og har til sammen sittet tre år i et høysikkerhetsfengsel, anklaget for terrorisme på grunn av sin forskning og sitt samfunnsengasjement.

SAIH møtte Beltrán under ACEUs kongress i Cartagena i november i fjor, bare en måned etter at han ble løslatt og frikjent for alle anklager. Han fortalte om den pressede situasjonen for universitetssektoren og kampen for den akademiske friheten i landet.

- Vi har fått på plass en fredsavtale og regjeringen har vist politisk vilje til å bygge fred i landet, men likevel fortsetter de å bruke tradisjonelle måter å undertrykke og kneble protester med spesialstyrker. Universitetene bruker også mer subtile metoder for å kneble studenter og universitetsprofessorer. Det er et problem at akademikere har begynt å sensurere seg selv og sin forskning på grunn av frykt, fortalte Beltrán.

Les SAIHs artikkel om løslatelsen i september 2016.

Beltrán skrev to akademiske tekster som ble brukt som bevis mot ham i rettsaken. Den første heter «studenter, politikk og universitetet» og ble utgitt i 2004. Artikkelen handler om studenters historiske rolle i samfunnskampen i Colombia og Latin-Amerika.

- Denne ble brukt som bevis på at jeg oppfordret studenter til å gjøre opprør. Den andre teksten ble utgitt i 2006 og handler om retten til å gjøre opprør. I konklusjonen skrev jeg om væpnede grupper som oppsto på grunn av Uribes statsterrorisme og om statlige voldsbruk. Uribes politikk gikk ut på at det ikke var krig, men terrorister og gerilja grupper som man måtte slå ned på.

I fengsel fortsatte han å skrive og gjøre forskning. Han ga ut tre bøker: om erfaringen i fengselet, historien om de ulike aktørene i konflikten og om FARC.

- Jeg ble ikke fengslet bare på grunn av det jeg skrev, men også på grunn av andre ting som skjedde på universitetet. Under forrige fredsprosess med FARC i 1999 fikk jeg mulighet til å møte ledelsen i FARC og intervjue dem, men dette ble brukt imot meg. Jeg fikk mulighet til å reise som forsker for å snakke med dem, men det ble sett på som en kriminell handling, selv om det ikke er noe eksplisitt forbud nevnt i lovverket, forteller Beltrán.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet
A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.

Nyhet

SAIH vokser: tre nye medlemmer inn i fellesskapet

På årsmøtet i april ønsket SAIH velkommen tre nye medlemmer: Høgskulen på Vestlandet, Oslo Nye Høyskole og Universitetet i Sørøst-Norge.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon