Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Ville du gått i Columbus sine fotspor?

Lørdag 31. januar reklamerte reisebyrået Albatros med å invitere til å følge i Columbus' fotspor. Latin-Amerika-ekspert Torkjell Leira reagerte med å oppfordre til å protestere (les innlegg på Albartros sin Facebook-side), og jeg hiver meg på - vel vitende om at SAIHs partnere i Nicaragua, Colombia og Bolivia er enige med meg. Mange av partnerne våre er urfolksorganisasjoner som jobber for å rette opp mer enn 500 års urett: Retten til å snakke sitt eget språk, utøve sin kultur, og til å styre over sine egne ressurser.

For det var vel strengt talt ikke Columbus som oppdaget Amerika. Det bodde omtrent like mange mennesker på det amerikanske kontinentet som det gjorde i Europa i 1492. Men hundre år etter var befolkningen redusert med 90 prosent, drept av sykdommer europeerne hadde med seg, slaveri, tvangsflytting, og krig.

Og når våre partnere i Latin-Amerika markerer merkedagen 12. oktober, også kalt Columbus-dagen, feirer de ikke at han "oppdaget" kontinentet. De markerer heller sin motstand til over 500 år med undertrykkelse.

Nei, jeg kjenner at jeg ikke har så lyst til å gå i Columbus' fotspor.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet
an aerial view of a harbor filled with boats and people .an aerial view of a harbor filled with boats and people .

Nyhet

SAIH på Arendalsuka 2025

SAIH er på plass under Arendalsuka 2025 med arrangementer som setter fokus på akademisk frihet, studentaktivisme og internasjonal solidaritet. Les mer om hvor og når du kan møte oss!

Les nyhet
a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .

Nyhet

Oslos største veggmaleri avduket: Et monument over kunst, kamp og fellesskap

Midt i hjertet av hovedstaden, i Christian Krohgs gate 39/41, strekker et nytt kunstverk seg over hele 590 kvadratmeter. Tidlig i sommer ble Oslos største veggmaleri offisielt avduket – et prosjekt som forener gatekunst, politisk engasjement og global solidaritet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon