Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Utvikling av olje for likestilling

(image) Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) kritiserer regjeringens bistandsprogram, Olje for Utvikling (OfU) for ikke å ha ”konkrete planer eller tiltak for å ivareta kjønnsdimensjonen”, i et innlegg i Klassekampen 20. august. OfUs hovedmålsetting er å bidra til at petroleum kommer hele folket til gode. OfU ivaretar kjønnsdimensjonen i programmet gjennom kompetansebygging av både kvinner og menn.

OfU arbeider i dag i 25 land, der ti av landene er hovedsamarbeidsland. Programmet er basert på etterspørseldrevet kompetanseoverføring innenfor miljø-, ressurs- og inntektsforvaltning i tilknytning til petroleumsforvaltningen, der godt styresett og åpenhet er tverrgående dimensjoner.

Handlingsplanen for kvinners rettigheter og likestilling i utviklingssamarbeidet slår fast at likestilling skal ivaretas i all norsk utviklingssamarbeid, noe som også er forpliktende for OfU. Kompetansebygging innen petroleumssektoren i samarbeidslandene er en av OfUs kjerneoppgaver, og her er deltakelse av både kvinner og menn en helt sentral del av OfUs arbeid.

Det er en målsetting å rekruttere flere kvinner til deltakelse ved eksempelvis kurs i petroleumsforvaltning i regi av Petrad, OfUs kursfasilitator, som kan gjøre kvinnene kvalifisert som ledere i mottakerlandene. Ved kurs og seminarer i mottakerland velger mottaker ut hvem som skal være med som deltakere, og påvirkningen er forholdsvis liten.Vi sier fra på forhånd at det er ønskelig for samfunnsutviklingen å ha kjønnsbalanse i sektoren,og oppgir alltid hvor mange kvinner som deltar på kursene.

På 8-ukers kursene som arrangeres i Norge har vi et mål om at minimum 10% av deltakerne skal være kvinner, men at vi skal bestrebe å øke dette tallet. Det meste har vært 26%, og dette er globalt svært høyt innenfor en tradisjonelt sett mannsdominert industri. På seminaret Petrad skal ha i desember for deltakere fra det sivile samfunn er det satt som mål at det skal være 50% kvinner. I de landene vi har hatt tilstedeværelse i flere år, er det lettere å påvirke innenfor dette området. Det at Uganda i dag har flere kvinnelige ansatte i PEPD, det ugandiske oljedepartementet, kommer nettopp av påpeking av dette gjentatte ganger over lang tid.

OfU er enig med SAIH at ”maktrelasjonen mellom kjønn og på likestilling og kvinners deltakelse i beslutningsprosesser”, er en forutsening for å generere velferd i hele befolkningen. OfU arbeider for å sette utviklingsland i stand til å utnytte og forvalte petroleumsressursene på en bærekraftig måte. I dag dør flere kvinner og barn i Afrika av forurensing fra åpne ildsteder i hjemmet enn av malaria. Alternative varmekilder basert på olje, gass eller fornybar energi kan øke disse gruppens sikkerhet. OfU finansierer blant annet en studie gjennomVerdensbanken som tar sikte på å kartlegge forhold rundt nettopp denne problemstillingen.

OfU søker ikke å eksportere en modell for en sikker petroleumsforvaltning. Ulike land står overfor ulike utfordringer, dette gjelder også samarbeidslandenes forhold til kvinners deltakelse i beslutningsprosesser. Fra Nicaragua foreligger det nå en forespørsel om ledelsesopplæring i petroleumssektoren, og det ble klart sagt at dette også skal være et ledd innen ”the gender question”. Det er helt klart at dersom flere land får ledelsesopplæring innen OfU skal kjønnsdminesjonen tas hensyn til. Dette vil være et godt tilskudd til kvinne – og likestillingsrettet bistand.

Innlegget fra SAIH finner du her: /Artikler/6118.html

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.

Nyhet

65 år, 17 stopp og en hel masse studentengasjement

Etter to uker på jubileumsturné sitter vi igjen med ett tydelig inntrykk: studentsolidariteten lever i beste velgående.

Les nyhet
A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.

Nyhet

Historisk forslag med store smutthull

Regjeringen foreslår for første gang å forby handel og investeringer knyttet til israelske bosetninger på Vestbredd. SAIH ønsker forslaget velkommen, men mener loven er for snever og inneholder så mange smutthull at den risikerer å få begrenset effekt i praksis.

Les nyhet
Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.

Nyhet

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris står i solidaritet med LHBTI+-studenter og sivilsamfunnet i Tyrkia

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris fordømmer den omfattende bølgen av razziaer, pågripelser og blokkeringer av nettsider som denne helgen ble rettet mot LHBTI+-organisasjoner og aktivister over hele Tyrkia. Vi står i solidaritet med våre partnere og den brede student- og sivilsamfunnsbevegelsen i landet.

Les nyhet
A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling!

18.-20. september er det endelig tid for SAIHs høstsamling! Velkommen til en helg fylt med faglig innhold, skolering om SAIHs kommende høstkampanje, workshops og mye moro.

Les nyhet
A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.

Nyhet

SAIH har inngått nytt partnerskap i Palestina

SAIH har inngått et nytt partnerskap med den studentledede Right to Education-kampanjen i Palestina. Samarbeidet skal styrke dokumentasjonen av angrep på retten til utdanning og løfte palestinske studenters stemme internasjonalt.

Les nyhet
Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.

Nyhet

Trump har forstått verdien av utdanning. Har Norge glemt den?

Autoritære ledere angriper skoler og studenter. Mens Norge kutter utdanning i bistandsbudsjettet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon