Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Utvikling av olje for likestilling

(image) Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) kritiserer regjeringens bistandsprogram, Olje for Utvikling (OfU) for ikke å ha ”konkrete planer eller tiltak for å ivareta kjønnsdimensjonen”, i et innlegg i Klassekampen 20. august. OfUs hovedmålsetting er å bidra til at petroleum kommer hele folket til gode. OfU ivaretar kjønnsdimensjonen i programmet gjennom kompetansebygging av både kvinner og menn.

OfU arbeider i dag i 25 land, der ti av landene er hovedsamarbeidsland. Programmet er basert på etterspørseldrevet kompetanseoverføring innenfor miljø-, ressurs- og inntektsforvaltning i tilknytning til petroleumsforvaltningen, der godt styresett og åpenhet er tverrgående dimensjoner.

Handlingsplanen for kvinners rettigheter og likestilling i utviklingssamarbeidet slår fast at likestilling skal ivaretas i all norsk utviklingssamarbeid, noe som også er forpliktende for OfU. Kompetansebygging innen petroleumssektoren i samarbeidslandene er en av OfUs kjerneoppgaver, og her er deltakelse av både kvinner og menn en helt sentral del av OfUs arbeid.

Det er en målsetting å rekruttere flere kvinner til deltakelse ved eksempelvis kurs i petroleumsforvaltning i regi av Petrad, OfUs kursfasilitator, som kan gjøre kvinnene kvalifisert som ledere i mottakerlandene. Ved kurs og seminarer i mottakerland velger mottaker ut hvem som skal være med som deltakere, og påvirkningen er forholdsvis liten.Vi sier fra på forhånd at det er ønskelig for samfunnsutviklingen å ha kjønnsbalanse i sektoren,og oppgir alltid hvor mange kvinner som deltar på kursene.

På 8-ukers kursene som arrangeres i Norge har vi et mål om at minimum 10% av deltakerne skal være kvinner, men at vi skal bestrebe å øke dette tallet. Det meste har vært 26%, og dette er globalt svært høyt innenfor en tradisjonelt sett mannsdominert industri. På seminaret Petrad skal ha i desember for deltakere fra det sivile samfunn er det satt som mål at det skal være 50% kvinner. I de landene vi har hatt tilstedeværelse i flere år, er det lettere å påvirke innenfor dette området. Det at Uganda i dag har flere kvinnelige ansatte i PEPD, det ugandiske oljedepartementet, kommer nettopp av påpeking av dette gjentatte ganger over lang tid.

OfU er enig med SAIH at ”maktrelasjonen mellom kjønn og på likestilling og kvinners deltakelse i beslutningsprosesser”, er en forutsening for å generere velferd i hele befolkningen. OfU arbeider for å sette utviklingsland i stand til å utnytte og forvalte petroleumsressursene på en bærekraftig måte. I dag dør flere kvinner og barn i Afrika av forurensing fra åpne ildsteder i hjemmet enn av malaria. Alternative varmekilder basert på olje, gass eller fornybar energi kan øke disse gruppens sikkerhet. OfU finansierer blant annet en studie gjennomVerdensbanken som tar sikte på å kartlegge forhold rundt nettopp denne problemstillingen.

OfU søker ikke å eksportere en modell for en sikker petroleumsforvaltning. Ulike land står overfor ulike utfordringer, dette gjelder også samarbeidslandenes forhold til kvinners deltakelse i beslutningsprosesser. Fra Nicaragua foreligger det nå en forespørsel om ledelsesopplæring i petroleumssektoren, og det ble klart sagt at dette også skal være et ledd innen ”the gender question”. Det er helt klart at dersom flere land får ledelsesopplæring innen OfU skal kjønnsdminesjonen tas hensyn til. Dette vil være et godt tilskudd til kvinne – og likestillingsrettet bistand.

Innlegget fra SAIH finner du her: /Artikler/6118.html

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.

Nyhet

Universiteter som motstand – høyaktuell konferanse samlet forskere, studenter og aktivister

Hvordan kan universiteter være arenaer for solidaritet, sosial rettferdighet og motstand? Dette var kjernespørsmålet under SAIHs konferanse 2025, som samlet studenter, akademikere og aktivister fra hele verden til en dagsaktuell og engasjerende samtale.

Les nyhet
a painting of a woman with a plant in her moutha painting of a woman with a plant in her mouth

Nyhet

SAIH søker konsulent for evaluering av partnerledet forskning i Sør

Vil du bidra til å styrke samfunnsdrevet forskning og høyere utdanning i det globale sør?

Les nyhet
to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon