Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Alle universiteter i Gaza er blitt bombet – noen flere ganger – og flere er fullstendig jevnet med jorden. Tusenvis av studenter er drept eller såret, og over 90 000 fordrevet. Viktig utdanningsinfrastruktur som biblioteker og laboratorier er ødelagt, og tilgangen til internett er svært begrenset.

Dette er scholasticide – en målrettet strategi for å utslette palestinsk utdanning.

Likevel, midt i denne ødeleggelsen, fortsetter studenter og akademikere å undervise, studere, forske, og skrive.

Denne innsamlingsaksjonen bygger videre på en tidligere spleis for å støtte opp om høyere utdanning under helt ufattelige forhold preget av folkemord, sult, og systematisk ødeleggelse.

Gjennom tidligere støtte har våre palestinske partnere gjort det mulig for studenter, lærere, og akademikere å få tilgang til faglige ressurser og opprettholde utdanningsaktivitet.

Å opprettholde utdanning i Gaza handler om mer enn overlevelse. Det er en måte å verne om verdighet, identitet og håp. Og det legger grunnlaget for å gjenoppbygge det palestinske samfunnet.

Det våre partnere trenger nå er fleksible og tilpasningsdyktige læringsarenaer, som kan holde utdanning i live midt i ødeleggelsen. Fristeder hvor studenter og akademikere kan lære, undervise, og forske – men også gjenvinne håp, skape mening, og bevare sin menneskelighet under umenneskelige forhold.

Våre partnere har kalt denne skjøre, men trassige flammen Norlys – en sammensetning av det arabiske ordet Nor (lys) og det symbolske håpet vi bærer sammen.

Til tross for kaoset rundt dem, forteller mange studenter om en fornyet mening med livet takket være dette initiativet.

Din solidaritet og støtte er avgjørende for å holde håpet levende.

Pengene går til å:

  • Sikre tilgang til internett for utdanningsformål
  • Støtte tilgang til språkredigeringsverktøy og digitale ressurser
  • Skape trygge rom (så langt det er mulig) som ivaretar studentene og akademikernes behov
  • Bevare initiativet Norlys og gi psykisk støtte og motivasjon som gjør det mulig for studenter å leve med mening. 

Alle midler går direkte til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med lokale partnere som er representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .

Nyhet

FANFARE – fellesskap mot fascisme!

Velkommen til folkefest og fellesskap mot fascisme - søndag 22. juni i Oslo

Les nyhet
a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .

Nyhet

Gatekunst og frigjøringskamp

Fredag 27. juni inviterer SAIH og Street Art Oslo til avduking av et nytt veggmaleri midt i Oslo sentrum.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.

Nyhet

Norske universiteter med nytt samarbeid for palestinsk høyere utdanning

Tirsdag 27. mai ble et nytt samarbeid mellom en rekke norske høyere utdanningsinstitusjoner etablert. Hovedformålet er å mobilisere og koordinere ressurser som kan bidra til å støtte Palestinsk høyere utdanning. Hele 14 universiteter og høyskoler, blant dem flere av landets største, er involvert i oppstarten.

Les nyhet
En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.

Nyhet

Universiteter som motstand – høyaktuell konferanse samlet forskere, studenter og aktivister

Hvordan kan universiteter være arenaer for solidaritet, sosial rettferdighet og motstand? Dette var kjernespørsmålet under SAIHs konferanse 2025, som samlet studenter, akademikere og aktivister fra hele verden til en dagsaktuell og engasjerende samtale.

Les nyhet
a painting of a woman with a plant in her moutha painting of a woman with a plant in her mouth

Nyhet

SAIH søker konsulent for evaluering av partnerledet forskning i Sør

Vil du bidra til å styrke samfunnsdrevet forskning og høyere utdanning i det globale sør?

Les nyhet
to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon