Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Ut av ørkenen

2010(image) -05-12 http://universitas.no/nyhet/54940/ut-av-orkenen/

– Vi har revurdert situasjonen, og kommet til den konklusjonen at vi vil avstå fra ytterligere aktiviteter under den nåværende politiske situasjonen i landet, sier Einar Foss, daglig leder i Fugro Geoteam.

I et brev til Utenriksdepartementet opplyser Fugro om at avgjørelsen kommer etter intenst pressarbeid fra Støttekomiteen for Vest-Sahara. Seismikkselskapet konsulterte også ulike interessegrupper og organisasjoner, før de tok en beslutning.

Universitas har skrevet om selskapets bedrifter i Vest-Sahara flere ganger etter at de i fjor høst profilerte seg under arbeidslivsdagene ved Universitetet i Oslo. Kritikken har gått på at aktiviteten selskapet bedrev var i direkte konflikt med Utenriksdepartementets anbefalinger.

LES OGSÅ: UiO mangler etikkpolitikk

– Resolutt rektor

Studentenes- og akademikernes internasjonale hjelpefond (SAIH) er meget fornøyde med Fugros beslutning.

– Først og fremst er det et bevis på at Fugro lytter til kritikken, og også på at det nytter å engasjere seg, sier Erik Schreiner Evans fra SAIH Blindern.

Likevel mener han at er det i overkant optimistisk å slutte at Fugro har blitt mer opptatt av sin etiske profil, ut ifra denne avgjørelsen alene.

– Du drar det nok litt langt om du tror at de plutselig har utviklet en samvittighet. At NHO-presidenten måtte gå på grunn av en sak i samme område med visse likhetstrekk, kan nok ha bidratt i saken, sier han.

Samtidig vil han ikke undergrave rollen UiO-rektor Ole Petter Ottersen har spilt i prosessen. Etter å ha fått krass kritikk da han lot Fugro rekruttere på Arbeidslivsdagene ved Universitetet i Oslo i fjor høst, nektet han dem å stille på et lignende arrangement i februar. Selv om rektoren på tidspunktet var uklar på hva eksklusjonsavgjørelsen bygde på, kan den harde linjen nå ha båret frukter.

– Dette viser hvor virkningsfullt det kan være med en klar etisk politikk fra universitetets side. Det viser også behovet for en mer generell etisk plattform, som de jo har lovet at skal komme, sier Evans.

Foreløpige retningslinjer

Ottersen selv sier at universitetet på nåværende tidspunkt kun følger et sett med foreløpige retningslinjer, selv om arbeidet med en mer generell plattform er på vei.

– Vi holder på med et større arbeid, men som jeg har påpekt før, har vi ikke mulighet til å sjekke hva hvert enkelt firma foretar seg. Vi er nødt til å bruke ekstern ekspertise for å sjekke firmaene vi befatter oss med. Så vidt jeg vet er det sånn man jobber ved alle institusjoner, sier Ottersen.

Tekst: Emil Flatø, Universitas.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.

Nyhet

SAIH blir med i "Oslo som Pusteromsby"

SAIH går inn som formell partner i Oslo som Pusteromsby. Sammen med andre sentrale menneskerettsorganisasjoner skal SAIH bidra til å gi truede menneskerettighetsforsvarere et pusterom for hvile, trygghet og kapasitetsbygging – med særlig fokus på studenter og akademikere.

Les nyhet
Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.

Nyhet

50 år sidan Soweto-ungdom endra historia. No er det vår tur

For oss i Noreg kan historia om Soweto verka fjern, men ho handlar om noko som gjeld ungdom overalt.

Les nyhet
A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".

Nyhet

Det som kan telles er ikke alt som teller

Asle Toje har rett om en ting: bistandssystemet er overmodent for reform. Det er det få som jobber med internasjonalt utviklingssamarbeid som er uenige i. Spørsmålet er ikke om bistanden bør endres, men om vi skal bevege oss fremover eller bakover.

Les nyhet
A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.

Nyhet

Vendepunktet som forsvant

Ved første anledning velger regjeringen å ta penger fra bistandsbudsjettet for å dekke økte utgifter til mottak av flyktninger i Norge.

Les nyhet
Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon