Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

University of Zimbabwe stengt

(image) Den økonomiske hengemyren som Zimbabwe nå befinner seg i, har særdeles negative konsekvenser for studentene i Zimbabwe. Den zimbabwiske dollaren er ikke lenger verdt papiret den er trykt på. Leger og sykepleiere betales i amerikanske dollar og nå har også lærere blitt lovet lønn i amerikanske dollar. Etter at Universitetet - i likhet med det øvrige skolesystemet - har vært mer eller mindre stengt siden juni i fjor, ble universitetet erklært gjenåpnet i januar. Samtidig innførte den sittende regjering eksamensavgifter og nye skoleavgifter. Daværende finansminister uttalte: ”Studenten både kan og må betale alle avgifter i amerikanske dollar.” Studentbevegelsen reagerte umiddelbart med å lansere en motkampanje. Med en arbeidsledighet på 94 % og over 70 % av befolkningen som trenger mattilskudd er det ikke mulighet for en student å oppdrive 400 amerikanske dollar. I tillegg var det faglig svært utfordrende for studentene å skulle avlegge eksamen når det ikke hadde vært undervist på universitetet det siste halve året. Studentene boikottet eksamen, sendte et protestskriv til parlamentet og lagde et felles opprop med en rekke studentbevegelser samtidig som det også ble gjennomført en rekke fredlige demonstrasjoner. Under en av de største demonstrasjon den 3. februar brukte politiet tåregass og arresterte over 70 studenter. Alle er nå løslatt. Ingen er blitt tiltalt. Dette er bare en episode i en lang rekke av overgrep, som er blitt gjort mot studenter. Studentbevegelsen er opprørt over den vedvarende brutaliteten fra politiet. Den 9. februar ble universitet igjen stengt av ledelsen. ZINASU oppgir at fortsatt er ¾ av alle høyere utdanningsinstitusjoner er stengt. I felles opprop skriver student bevegelsene i Zimbabwe: ”Hjerteskjærende nok vil den offisielle og uansvarlige dollariseringen av utdanningen i landet føre til at flere ikke får fullført utdannelsen sin og risikere dermed fremtiden til en hel generasjon. Dette vil gi et alvorlig utdanningsunderskudd i landet. Og en nasjon uten utdannelse har ingen fremtid.”

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Fristen er ute

Folkeretten kan ikke bare være fasadeprat: Nå må Norge våge å gjøre mer enn å nikke til prinsippene.

Les nyhet
a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Drapet på Charlie Kirk må være en advarsel til oss alle

Vi må fordømme politisk vold uten forbehold. Vi må stå opp for ytringsfrihet også når vi er uenig.

Les nyhet
a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon