Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Ugandisk menneskerettighetsaktivist og LHBT-leder drept

(image) Drapet skjedde onsdag 26. januar i Ugandas hovedstad Kampala, og vakte raskt oppsikt verden over. David Kato har lenge stått på barrikadene og kjempet for lesbiske, homofile, bifile og transpersoners rettigheter i samfunnet, og har blitt utsatt for drapstrusler og hets på grunn av dette. Han var en av flere homofile som ble avbildet på forsiden av den ugandiske avisen Rolling Stone under tittelen “heng dem”.

Både det internasjonale samfunnet, gjennom bl.a. UNAIDS, USAs president Barack Obama og andre afrikanske LHBT-organisasjoner fordømmer drapet. Sammen med SMUG og andre LHBT-organisasjoner i Uganda ber de ugandiske myndigheter og politi om grundig etterforsking av mordet. SMUG oppfordrer i sin pressemelding religiøse og politiske ledere samt mediehus om å stoppe demoniseringen av seksuelle minoriteter i Uganda fordi det skaper et voldelig miljø mot homofile personer.

Mordet sjokkerer og skremmer LHBT-aktivister i hele Afrika samtidig som det understreker viktigheten av å fortsette kampen for like rettigheter. Den zimbabwiske LHBT organisasjonen GALZ oppfordrer i sin pressemelding at Davids død “må motivere oss til å fordoble innsatsen for å gjøre Afrika til et trygt sted for alle, inkludert LHBT personer.”

Den pågrepne skal ha vært en bekjent av Kato. Ifølge politiet har gjerningsmannen påstått at drapet ikke var direkte rettet til aktivistens kamp for homofile, men som følge av en personlig uengihet mellom de to.

Kilder:Pressemelding - hovedmistenkt arrestert. Pressemelding fra SMUG.Artikkel fra LLH. The Guardians artikkel fra begravelsen.

Les mer: Ressurser og nyheter her

Homoseksualitet er ulovlig i over 80 land, og i over halvparten av landene i Afrika. Sju land har dødsstraff.

Skeive ungdommer blir diskriminert over hele verden. De blir mobbet og utsatt for vold, holdt utenfor universiteter og kastet ut av skoler. Dette er ikke ok.

Hva kan jeg gjøre med det?

Signer vårt manifest mot seksuell apartheid Les mer om situasjonen for skeive ungdommer - internasjonalt og i Afrika Bli med i Facebookgruppa

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .

Nyhet

FANFARE – fellesskap mot fascisme!

Velkommen til folkefest og fellesskap mot fascisme - søndag 22. juni i Oslo

Les nyhet
a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .

Nyhet

Gatekunst og frigjøringskamp

Fredag 27. juni inviterer SAIH og Street Art Oslo til avduking av et nytt veggmaleri midt i Oslo sentrum.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.

Nyhet

Norske universiteter med nytt samarbeid for palestinsk høyere utdanning

Tirsdag 27. mai ble et nytt samarbeid mellom en rekke norske høyere utdanningsinstitusjoner etablert. Hovedformålet er å mobilisere og koordinere ressurser som kan bidra til å støtte Palestinsk høyere utdanning. Hele 14 universiteter og høyskoler, blant dem flere av landets største, er involvert i oppstarten.

Les nyhet
En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.

Nyhet

Universiteter som motstand – høyaktuell konferanse samlet forskere, studenter og aktivister

Hvordan kan universiteter være arenaer for solidaritet, sosial rettferdighet og motstand? Dette var kjernespørsmålet under SAIHs konferanse 2025, som samlet studenter, akademikere og aktivister fra hele verden til en dagsaktuell og engasjerende samtale.

Les nyhet
a painting of a woman with a plant in her moutha painting of a woman with a plant in her mouth

Nyhet

SAIH søker konsulent for evaluering av partnerledet forskning i Sør

Vil du bidra til å styrke samfunnsdrevet forskning og høyere utdanning i det globale sør?

Les nyhet
to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon