Nyhet
U-landsseminaret i dag! Bedrifters samfunnansvar i møte med undertrykkende regimer
Statoils kaspiske eventyr – bedrifters samfunnansvar i møte med undertrykkende regimer (Amnesty International Blindern)
Statoil står tungt i Aserbajdsjan – og satser stort i Turkmenistan. Det kaspiske hav har blitt en viktig inntektskilde til pensjonsfondet, og Norges regjering gir full støtte til Statoils investeringer. FN og menneskerettighetsorganiasjoner fordømmer de massive menneskerettighetsbruddene i landene og for regimenes totale fravær av ytringsfrihet. Helsingforskomiteen og Raftoprisvinner Malahat Nasibova kritiserer Statoil for å ikke ta ansvar. Statoil hevder på sin side at beskyttelse av menneskerettighetene er myndighetenes oppgave. I høst åpnet de et kontor i Turkmenistans hovedstad Asjkhabad.
Norges regjering støtter opp om petroleumssammarbeidet i Turkmenistan. Men, de har valgt å holde prosjektstøtten ”på et lavt nivå”, og sluttet seg i september til OSSEs kritikk av regimet. Isolasjon og boikott bedrer ikke menneskerettighetssituasjon, og demokratitiltak må følgelig komme gjennom dialog og samarbeid. Den norske ambassaden i Aserbajdsjan har vært mer offensive, og kritiserte regimet sist i November for arrestasjonen av to unge bloggere.
Panel:
Beate Ekeløve-Slydal (ordstyrer) – Politisk rådgiver i Amnesty International og ekspert på temaet bedrifters samfunnansvar og menneskerettigheter
Panel:
Heidi Kjærnet - Doktorgradsstipendiat ved Norsk Utenrikspolitisk institutt
Erling Borgen - Forfatter, journalist, filmskaper og samfunnsdebatta'nt
Anita Nergård- Avdelingsdirektør for Seksjon for globale sikkerhetssørsmål og SUS-land, UD