Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Stopp frihandelsavtalen med Colombia!

Skriv under oppropet her

Her kan du se bilder fra demonstrasjonen: (Teksten fortsetter under bildet).

Nettverket kom også med felles uttalelse for en uavhengig konsekvensutredning og offentlig høring om avtalen. Som kan lese her:

Den 24. november 2008 signerte Norge og EFTA en frihandelsavtale med Colombia. Avtalen skulle opprinnelig opp til behandling Stortinget i juni 2009. Det gleder oss at Regjeringen har utsatt behandlingen og vi vil oppfordre Regjeringen til å benytte utsettelsen til å iverksette konsekvensutredning og offentlig høring.

Avtalen, som er svært omfattende og går utover hva som har blitt akseptert i WTO, ble ferdigforhandlet og signert uten noen form for demokratisk prosess eller innsyn. Vi er bekymret for at avtaler som denne, ikke minst med et såpass kontroversielt regime som det colombianske, blir utviklet med slikt hemmelighold, og at det legges fram for behandling av Stortinget uten forutgående konsekvensutredning eller offentlig høring.

Colombia er et land preget av enorme sosiale forskjeller, langvarig væpnet konflikt og grove og systematiske menneskerettighetsovergrep. Norsk næringssamarbeid i land hvor sivilbefolkningen, spesielt fagbevegelsen, undertrykkes kan være med å bedre situasjonen, men vi ser ikke dette som mulig i dagens Colombia. Vi mener at Norges kontakt med Colombia i form av forhandlinger om frihandelsavtalen, ikke har bedret situasjonen i Colombia. Under forhandlingene i 2008 ble 41 tillitsvalgte fra fagbevegelsen drept i Colombia. Over 2.670 medlemmer av fagbevegelsen i Colombia er blitt drept siden 1. januar 1986. Langt flere er utsatt for vold eller trusler. I de fleste tilfeller er dette tillitsvalgte som prøver å utøve sitt verv, forhandle en kollektivavtale eller protesterer mot brudd på faglige rettigheter. Også studentene i Colombia lider under myndighetenes politikk som stempler alle kritiske røster som potensielle terrorister. Studentorganisasjonen ACEU har identifisert 592 tilfeller av overgrep mot studenter i perioden 2002 til 2006, deriblant 14 drap, 10 tilfeller av tortur, 11 kidnappinger og over 200 arrestasjoner. Marginaliserte grupper som urfolk og afrocolombianere blir fordrevet. 450 000 personer fra urbefolkningen lever uten tilgang til dyrkbar jord, mange som følge av fordrivelse og aggressive landoppkjøp. Ifølge urfolksorganisasjonen ONIC er minst 1270 mennesker med urfolksbakgrunn drept under Alvaro Uribes regime.

Handel kan bidra til utvikling og velstand, men det er begrunnet frykt for at denne avtalen hindrer Colombia i å bryte ut av fattigdoms- og råvarefella det innebærer å spesialisere seg på å være eksportør av råvarer. Vi frykter at avtalen vil føre til etablering av flere areal- og vannkrevende plantasjer, gruver og vannkraftanlegg. Slike etableringer bidrar til at småbønder og urfolk blir drevet på flukt fra hjemmene sine, arbeidsforholdene i disse sektorene er svært dårlige og miljøkonsekvensene ofte store. Fagbevegelsen, urfolksbevegelsen og studentbevegelsen i Colombia er derfor bekymret for at avtalen vil føre til økt fattigdom, ytterligere press på retten til grunnleggende offentlige tjenester, flere internt fordrevne og enda større sosiale forskjeller i det colombianske samfunnet.

Vi krever

At det gjennomføres en uavhengig analyse av konsekvenser som handelsavtalen vil få for økonomiske, sosiale og kulturelle rettigheter. Prosessen må innebære deltakelse av sivilt samfunn og fagorganisasjoner fra Norge og Colombia At avtalen og konsekvensutredningen sendes på høring i Norge og oversettes til spansk med tanke på å få respons fra colombianske organisasjoner At avtalen ikke inngås så lenge bredden av de colombianske sivilsamfunnsorganisasjoner er imot slike avtaler At det etableres demokratiske prosesser som involverer folkevalgte organer og sivilt samfunn i forkant, under og etter slike avtaler forhandles, med tilstrekkelige konsekvensutredninger og offentlige høringer.

Norsk Folkehjelp, For Velferdsstaten, Latin-Amerikagruppene i Norge, Kirkens Nødhjelp, SAIH, Changemaker, Spire, AUF, SU, Senterungdommen, Industri Energi, Norsk Tjenestemannslag, Forum for Utvikling og Miljø, Handelskampanjen, Attac og Utviklingsfondet

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Drapet på Charlie Kirk må være en advarsel til oss alle

Vi må fordømme politisk vold uten forbehold. Vi må stå opp for ytringsfrihet også når vi er uenig.

Les nyhet
a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet
an aerial view of a harbor filled with boats and people .an aerial view of a harbor filled with boats and people .

Nyhet

SAIH på Arendalsuka 2025

SAIH er på plass under Arendalsuka 2025 med arrangementer som setter fokus på akademisk frihet, studentaktivisme og internasjonal solidaritet. Les mer om hvor og når du kan møte oss!

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon