Nyhet
Skriver om SAIHs kampanje
(image) — Open Access mot kunnskapsapartheid
— Når det kun er miljøer med makt og penger som har tilgang til forskningsresultater, fører dette til et kunnskapsapartheid, mener Rune Nilsen, professor og direktør ved Senter for internasjonal helse, Universitetet i Bergen.
Nødhavn for forfulgte forskere
Over 200 universiteter og høyskoler over hele verden er medlem av Scholars at Risk, et internasjonalt nettverk som jobber for å fremme ytringsfrihet og akademisk selvstendighet. I Norge er Universitetet i Oslo foreløpig eneste deltaker. Nå vil Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) at de øvrige utdanningsinstitusjonene i Norge skal følge etter. SAIHs lokallag i Bergen konsentrerer seg om de lokale institusjonene.
Aksjonerer for akademisk frihet
Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) er godt kjent med å arrangere foredrag og seminarer. Med fokus på solidaritet, bistand og norsk utviklingspolitikk drives lokallaget i Bergen på et rent idealistisk grunnlag. I tidsrommet 6-10. oktober vil de frivillige få mer å gjøre. Da er organisasjonens landsomfattende kampanjeuke i gang.
Kunnskapsdepartementet har tatt initiativ for å fremme såkalt Open Access, åpen tilgang til fagfellevurdert forskningsmateriale. Med eksperthjelp vil de stimulere til at mer forskningsmateriale blir fritt tilgjengelig.