Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Setter utdanning dagsorden

(image) - Hva forbinder du med “utdanning for frigjøring”?- Først og fremst tenker jeg på utdanningens kraft til endring, både for enkeltindivider og samfunn. Jeg tenker også på det engelske begrepet “empowerment” – selve kraften og kjernen i utdannings rolle i verden. Utdanning har en slik iboende kraft, dannelse for enkeltindividet og utvikling for samfunnet, sier ambassaderåd Dankert Vedeler, ambassaderåd i Norges faste delegasjon til UNESCO i Paris.

Han viser til den indiske økonomen Amatya Sen sine tanker om at frihet til å velge er et tegn på menneskelig utvikling:- Friheten til å velge utdanning er derfor essensielt for menneskelig utvikling. Dessuten er utdanning en nødvendig forutsetning for at de folkevalgte i et samfunn holdes ansvarlige for beslutninger som tas. Dette krever en opplyst befolkning som er i stand til å se og analysere hva som skjer. Ta eksemplet Norge, for eksempel. Utdanning har spilt en sentral rolle i utviklingen av det norske samfunnet og norske demokratiet. Du har både den institusjonelle skoledelen og arbeidet for folkeopplysning, som gir ideen om utdanning et bredere perspektiv, fortsetter han.

- Hvordan kan situasjonen for utdanning i dag bli bedre?- Utdanning er en “public service” som enhver regjering står ansvarlig for. Det er viktig at styresmaktene ser at utdanning er en investering i utvikling og villig til å bruke ressurser på dette feltet. Bare slik kan vi få et bærekraftig, voksende samfunn. Utdanning bør også komme høyere på dagsorden internasjonalt og nasjonalt. Dette er en forutsetning for å nå FNs tusenårsmål, påpeker Vedeler.Ett av FNs tusenårsmål handler også om nettopp utdanning for alle – Education for All (EFA), noe UNESCO spesielt setter søkelyset mot denne uka. Årets Global Action Week arrangeres fra 2. til 8. mai over hele verden. Det internasjonale samfunn oppfordres til å slå et slag for utdanning for kvinner og jenter. Også Vedeler trekker fram utdannings styrke på dette området:- Utdanning for jenter og kvinner er nøkkelen til tusenårsmålene på flere måter. I tillegg til at det kan styrke kvinners rolle i samfunnsutviklingen, er utdanning og kunnskap også nødvendig for å beskytte seg mot hiv/aids og få kunnskap om sykdommer og bruk av medisiner - de rent instrumentelle delene av utdanning.- Hva kan du personlig gjøre for utdanning for frigjøring?- Her jeg sitter i dag, i 8. etasje i UNESCOs kvartaler i Paris, sitter jeg langt fra grasrota. Min oppgave blir derfor å sette og å opprettholde utdanning på den globale dagsorden, og å få drøftet i UNESCO hvordan vi kan nå ut med denne dagsordenen, avslutter ambassaderåden.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.

Nyhet

Stopp forfølgelse av menneskerettighetsforkjempere i Tyrkia

Norske menneskerettighetsorganisasjoner er dypt bekymret over den tiltagende rettslige trakasseringen og systematisk innskrenking av grunnleggende friheter i Tyrkia, særlig rettet mot journalister, menneskerettighetsforkjempere, politisk opposisjon, fredelige demonstranter, studentaktivister og LHBTIQ+-personer.

Les nyhet
An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.

Nyhet

Hvem sin akademiske frihet beskytter vi?

Israel trapper opp angrepene på det palestinske utdanningssystemet. Hva gjør vi?

Les nyhet
Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.

Nyhet

Norge må doble antallet plasser i Students at Risk-programmet

Vi har et unikt program i Norge med dokumentert effekt, og som gir beskyttelse, utdanning og framtidsmuligheter til unge mennesker i akutt fare. Å doble antall plasser fra 20 til 40 vil gjøre en konkret og umiddelbar forskjell for demokratiets førstelinjeforsvarere.

Les nyhet
A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.

Nyhet

Solidaritet fra studenter til kampen om Repparfjord

Ved Riehpovoutna (Repparfjorden), i Kvalsund i Finnmark/Sápmi, står Norges lengstlevende protestleir fremdeles. På Markoppneset har miljøaktivister, studenter, reindriftsutøvere, forskere og andre forkjempere for samiske rettigheter stått sammen i årevis.

Les nyhet
A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.

Nyhet

Møt SAIH på campus

Vi skal på turne! Denne vinteren besøker vi flere studiesteder i landet for å møte studenter som vil lære mer om hva SAIH jobber med, og hvordan man kan engasjere seg som student.

Les nyhet
A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.

Nyhet

SAIH står i solidaritet med iranske studenter

I denne uttalelsen fordømmer SAIH iranske myndigheters omfattende bruk av vold mot fredelige demonstranter og står i solidaritet med iranske studenter som risikerer friheten og livet i kampen for demokrati, verdighet og menneskerettigheter.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon