Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

SAIH lanserer verktøy for avkolonisering av akademia

- Vi har sett at noen har tolket avkolonisering dithen at det nærmest er snakk om å kaste akademia slik vi kjenner det i dag på skraphaugen. Men avkolonisering går til kjernen av det som er akademias oppdrag – å stille kritiske spørsmål og evaluere etablerte sannheter. Vi håper dette verktøyet kan bidra til å få debatten om avkolonisering over på et konstruktivt spor, sier Sunniva Folgen Høiskar, leder i SAIH.

Ønsker å belyse maktstrukturer og rasisme

Verktøyet heter «En introduksjon til avkolonisering av akademia» og består av en del caser fra norsk akademia som belyser maktstrukturer, rasisme og det som kalles «usynlig pensum». Akademias usynliggjøring av det samiske er viet stor plass.

- Verktøyet retter seg mot studenter og akademikere og legger opp til videre debatt og refleksjon. Målet er å oppnå større bevissthet rundt undertrykkende mønster og praksiser som man ikke nødvendigvis er seg bevisst. De viktigste samtalene om dette temaet, er de som foregår i forelesningssaler, på pauserom og i pensumråd, sier Høiskar.

Arven fra kolonitiden henger fortsatt igjen

Ixchel A. León H. er student ved UiO, har vært i redaksjonen og selv skrevet en av casene i verktøyet. Hun er født i Guatemala og er fra maya-folket, men har vokst opp og studert i USA, Ecuador og Norge.

- Jeg ble født i et land som ble kolonisert av Europeerne, der språk og kunnskap som forfedrene mine hadde nesten ble utryddet. For meg er avkolonisering viktig for nettopp å belyse hvordan kolonialitet fortsatt føles og kjennes i dag, ikke bare på undervisningssituasjoner, men også på kroppen.

Hun opplever lite kunnskap og bevissthet om arven fra kolonitiden i Norge og savner et mer kritisk perspektiv i hele akademia.

- Ofte blir de postkoloniale og maktkritiske teoriene behandlet som «add-ons», sier hun.

En internasjonal trend

De senere årene har studenter over hele verden kjempet for avkolonisering av høyere utdanning, både i tidligere kolonistater og kolonimakter.

- I en norsk sammenheng kan dette virke som tematikk som ikke gjelder for oss som ikke har vært kolonimakt. Men for eksempel har Norge har en kolonihistorie i Sàpmi. Dette er ikke noe som gjelder bare andre land og kulturer, sier Høiskar.

Mediehenvendelser knyttet til verktøyet kan rettes til:

Pressekontakt, Marta TveitTlf. 955 27 579Epost: marta.tveit@saih.no

Leder av SAIH, Sunniva Folgen HøiskarTlf: 905 76 614Epost: sunniva.hoiskar@saih.no

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.

Nyhet

SAIH har inngått nytt partnerskap i Palestina

SAIH har inngått et nytt partnerskap med den studentledede Right to Education-kampanjen i Palestina. Samarbeidet skal styrke dokumentasjonen av angrep på retten til utdanning og løfte palestinske studenters stemme internasjonalt.

Les nyhet
Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.

Nyhet

Trump har forstått verdien av utdanning. Har Norge glemt den?

Autoritære ledere angriper skoler og studenter. Mens Norge kutter utdanning i bistandsbudsjettet.

Les nyhet
Nine logos of various student organizations, including NSO, SAIH, and different student parliaments.Nine logos of various student organizations, including NSO, SAIH, and different student parliaments.

Nyhet

Norske studentorganisasjoner i solidaritet med studentaktivister i Zimbabwe

SAIH og åtte norske studentorganisasjoner står sammen om en felles solidaritetserklæring etter at studentaktivister i Zimbabwe er blitt arrestert, utsatt for vold og rettsforfulgt for fredelige protester mot et omstridt grunnlovsforslag.

Les nyhet
A panel discussion with three people on a stage in a white tent, two seated on a red sofa, addressing an audience. A large screen behind them displays 'DEMOKRATISK FORSVAR I EN NY TID' and an image.A panel discussion with three people on a stage in a white tent, two seated on a red sofa, addressing an audience. A large screen behind them displays 'DEMOKRATISK FORSVAR I EN NY TID' and an image.

Nyhet

Møt SAIH på Arendalsuka!

Arendalsuka går av stabelen 10.–14. august i år. SAIH deltar i en rekke arrangementer om norsk utviklingspolitikk, akademisk frihet, transnasjonal undertrykkelse og beskyttelse av menneskerettighetsforsvarere. Her finner du en oversikt over hvor og når du kan møte oss.

Les nyhet
Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.

Nyhet

SAIH blir med i "Oslo som Pusteromsby"

SAIH går inn som formell partner i Oslo som Pusteromsby. Sammen med andre sentrale menneskerettsorganisasjoner skal SAIH bidra til å gi truede menneskerettighetsforsvarere et pusterom for hvile, trygghet og kapasitetsbygging – med særlig fokus på studenter og akademikere.

Les nyhet
Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.

Nyhet

50 år sidan Soweto-ungdom endra historia. No er det vår tur

For oss i Noreg kan historia om Soweto verka fjern, men ho handlar om noko som gjeld ungdom overalt.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon