Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

SAIH lanserer verktøy for avkolonisering av akademia

- Vi har sett at noen har tolket avkolonisering dithen at det nærmest er snakk om å kaste akademia slik vi kjenner det i dag på skraphaugen. Men avkolonisering går til kjernen av det som er akademias oppdrag – å stille kritiske spørsmål og evaluere etablerte sannheter. Vi håper dette verktøyet kan bidra til å få debatten om avkolonisering over på et konstruktivt spor, sier Sunniva Folgen Høiskar, leder i SAIH.

Ønsker å belyse maktstrukturer og rasisme

Verktøyet heter «En introduksjon til avkolonisering av akademia» og består av en del caser fra norsk akademia som belyser maktstrukturer, rasisme og det som kalles «usynlig pensum». Akademias usynliggjøring av det samiske er viet stor plass.

- Verktøyet retter seg mot studenter og akademikere og legger opp til videre debatt og refleksjon. Målet er å oppnå større bevissthet rundt undertrykkende mønster og praksiser som man ikke nødvendigvis er seg bevisst. De viktigste samtalene om dette temaet, er de som foregår i forelesningssaler, på pauserom og i pensumråd, sier Høiskar.

Arven fra kolonitiden henger fortsatt igjen

Ixchel A. León H. er student ved UiO, har vært i redaksjonen og selv skrevet en av casene i verktøyet. Hun er født i Guatemala og er fra maya-folket, men har vokst opp og studert i USA, Ecuador og Norge.

- Jeg ble født i et land som ble kolonisert av Europeerne, der språk og kunnskap som forfedrene mine hadde nesten ble utryddet. For meg er avkolonisering viktig for nettopp å belyse hvordan kolonialitet fortsatt føles og kjennes i dag, ikke bare på undervisningssituasjoner, men også på kroppen.

Hun opplever lite kunnskap og bevissthet om arven fra kolonitiden i Norge og savner et mer kritisk perspektiv i hele akademia.

- Ofte blir de postkoloniale og maktkritiske teoriene behandlet som «add-ons», sier hun.

En internasjonal trend

De senere årene har studenter over hele verden kjempet for avkolonisering av høyere utdanning, både i tidligere kolonistater og kolonimakter.

- I en norsk sammenheng kan dette virke som tematikk som ikke gjelder for oss som ikke har vært kolonimakt. Men for eksempel har Norge har en kolonihistorie i Sàpmi. Dette er ikke noe som gjelder bare andre land og kulturer, sier Høiskar.

Mediehenvendelser knyttet til verktøyet kan rettes til:

Pressekontakt, Marta TveitTlf. 955 27 579Epost: marta.tveit@saih.no

Leder av SAIH, Sunniva Folgen HøiskarTlf: 905 76 614Epost: sunniva.hoiskar@saih.no

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Fristen er ute

Folkeretten kan ikke bare være fasadeprat: Nå må Norge våge å gjøre mer enn å nikke til prinsippene.

Les nyhet
a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Drapet på Charlie Kirk må være en advarsel til oss alle

Vi må fordømme politisk vold uten forbehold. Vi må stå opp for ytringsfrihet også når vi er uenig.

Les nyhet
a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon