Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Revidert nasjonalbudsjett: SAIH bekymret over dramatiske bistandskutt

Forslag til revidert nasjonalbudsjett ble lagt fram av regjeringen 12. mai og ligger nå til behandling i Stortinget. Her foreslår regjeringen et kutt i bistand på 4 milliarder. Pengene skal brukes til å finansiere flyktningtiltak i Norge.

- Kuttforslagene til regjeringen gjør oss dypt bekymret. Fattigdommen øker og autoritære krefter strammer grepet i mange land. Da må Norges svar være økt internasjonal innsats, ikke mindre, sier leder i SAIH, Hector Ulloa

- Vi er særlig bekymret for kuttene på menneskerettigheter, forskningssamarbeid og seksualundervisning. Nå setter vi vår lit til at Stortinget vil gripe inn og sørge for at menneskerettighetsforkjempere ikke må betale prisen for Putins krigføring, sier Ulloa.

SAIHs innspill til revidert nasjonalbudsjett 2022

I en tid preget av en rekke utviklingskriser er behovet større enn noen gang for økt innsats for utvikling og menneskerettigheter. Når regjeringen foreslår en rekke dramatiske kutt gjør det oss dypt bekymret.

Fattigdommen øker og autoritære krefter strammer grepet i mange land. Da må Norges svar være økt internasjonal innsats, ikke mindre.

Kap 152, post 70 - Menneskerettigheter Angrep på menneskerettighetsforsvarere er et globalt problem. Det siste året har vi sett at studenter har vært i front for en rekke demokratibevegelser som for eksempel i Hviterussland, Myanmar, Colombia og Zimbabwe. I Zimbabwe jobber SAIH med den nasjonale studentforeningen, hvor lederne systematisk blir fengslet i forbindelse med fredelige demonstrasjoner. Vi ser en utvikling hvor stadig flere land innfører ulike varianter av anti NGO-lover med formål om å ytterligere begrense og kriminalisere sivilsamfunn. Med dette bakteppe skulle vi sett en økning i støtte til menneskerettighetsarbeid. SAIH ber derfor om at Stortinget reverserer det foreslåtte kuttet til menneskerettigheter.

Forslag til merknad: Komiteen er bekymret for de økte angrepene på menneskerettigheter globalt, og ber derfor om en reversering av kuttforslagene på menneskerettigheter.

Kap 161, post 70 - Utdanning To år med stengte skoler og universiteter har påvirka både undervisning og forskning negativt. SAIH ser derfor med stor bekymring på forslagene til kutt i denne posten. Vi vil særlig fremheve kuttforslagene til NORPART og NORHED på 40 millioner kroner. For å løse de store globale utfordringene knyttet til ulikhet, klima, pandemier og menneskerettigheter, er kunnskap fra det globale sør sentralt.

I tillegg vil vi fremheve at den planlagte satsingen på seksualundervisning på 50 millioner kroner må gjeninnføres. De siste årene har vi sett at motstanden mot helhetlig seksualundervisning og kjønnsstudier har økt. Dette er en trussel mot retten til å lære om rettigheter knyttet til kjønn og seksualitet, og rammer særlig unge jenter og skeive. Vi mener Norge må ta lederskap på dette feltet, og vise det gjennom økonomiske og politiske prioriteringer.

Forslag til merknader: Komiteen vil understreke viktigheten av forskningssamarbeid med det globale sør og ønsker å reversere kuttforslagene på 40 millioner kroner til høyere utdanning

Komiteen viser til de globale angrepene på retten til seksualundervisning, og ønsker å gjeninnføre den planlagte satsingen på seksualundervisning på 50 millioner kroner

Post 71 - ForskningI dag står Afrika sør for Sahara for om lag en prosent av forskningsproduksjonen i verden. Av den forskningen som finner sted så er mye definert av utenlandske givere. Det er derfor stort behov for forskningsmidler som kan defineres ut fra lokale behov. Det er derfor svært uheldig at det foreslås et kutt på 10 millioner til den uavhengige, pan-afrikanske forskningsorganisasjonen CODESRIA.

Forslag til merknad:Komiteen ønsker å styrke uavhengig forskning på det afrikanske kontinentet, og ber derfor om å reversere kuttet på 10 millioner til CODESRIA.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.

Nyhet

SAIH blir med i "Oslo som Pusteromsby"

SAIH går inn som formell partner i Oslo som Pusteromsby. Sammen med andre sentrale menneskerettsorganisasjoner skal SAIH bidra til å gi truede menneskerettighetsforsvarere et pusterom for hvile, trygghet og kapasitetsbygging – med særlig fokus på studenter og akademikere.

Les nyhet
Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.

Nyhet

50 år sidan Soweto-ungdom endra historia. No er det vår tur

For oss i Noreg kan historia om Soweto verka fjern, men ho handlar om noko som gjeld ungdom overalt.

Les nyhet
A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".

Nyhet

Det som kan telles er ikke alt som teller

Asle Toje har rett om en ting: bistandssystemet er overmodent for reform. Det er det få som jobber med internasjonalt utviklingssamarbeid som er uenige i. Spørsmålet er ikke om bistanden bør endres, men om vi skal bevege oss fremover eller bakover.

Les nyhet
A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.

Nyhet

Vendepunktet som forsvant

Ved første anledning velger regjeringen å ta penger fra bistandsbudsjettet for å dekke økte utgifter til mottak av flyktninger i Norge.

Les nyhet
Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon