Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Resolusjon 1 Ombudsordning for bedrifters samfunnsansvar

Til: Utenriksdepartementet, Nærings- og handelsdepartementet, Statsminister Jens Stoltenberg, Parlamentariske ledere for de politiske partier og utenrikskomiteen på stortinget. Resolusjon vedtatt på SAIHs Årsmøte 25. okt. 2009.Norske bedrifters engasjement i Vest-Sahara illustrer at det er at det er et stort styringshull når bedrifter kan trosse både UDs frarådinger og folkerett, og fortsette legitimeringen av Marokkos okkupasjon gjennom sin næringsvirksomhet. Når norske myndigheter ikke prioriterer å stoppe virksomhet som utvilsomt er menneskerettighetsstridig, er det et tegn på at det ikke har blitt gjort nok for å møte situasjonen.Når en norsk bedrift direkte eller indirekte bidrar til menneskerettighetsbrudd kan en i dag klage bedriften inn til det nasjonale kontaktpunktet for OECDs retningslinjer. Siden 2002 har kontaktpunktet behandlet 3 saker. I Europa stiller OECD Watch spørsmålstegn ved om systemet i det hele tatt fungerer. Å klage inn en bedrift krever mye arbeid, kun i få tilfeller har en klage ført til innrømmelser og påviste endringer, og dette er tilsynelatende lite avskrekkende for bedrifter. Det er positivt at UD nå vil styrke kontaktpunktet, både når det gjelder ressurser og uavhengighet, men SAIH mener at dette ikke er nok. Vi trenger et helt uavhengig ombud med full innsynsrett. Regjeringen bør ta ansvar for at det opprettes et ombud for bedrifters samfunnsansvar i Norge. Dette ombudet bør sikre at saker blir behandlet på en god faglig og uavhengig måte. Ombudet vil ha mulighet til å sette i gang utredninger, og med sine konklusjoner bidra til enten å bekrefte mistanke eller renvaske selskaper. Ombudsordningen vil på denne måten også være i næringslivets interesser fordi bedrifter vil ha en mulighet til å renvaske seg. En ombudsordning vil fungere som et sterkt signal til stater som driver med menneskerettighetsbrudd, og bidra til at slike stater får økte insentiver til demokratisk utvikling. Her er blant annet tilgang til utdanning og fritak fra diskriminering sentralt.

SAIH krever at regjeringen oppretter en uavhengig ombudsordning for bedrifters samfunnsansvar med innsynsrett.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet
A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.

Nyhet

SAIH vokser: tre nye medlemmer inn i fellesskapet

På årsmøtet i april ønsket SAIH velkommen tre nye medlemmer: Høgskulen på Vestlandet, Oslo Nye Høyskole og Universitetet i Sørøst-Norge.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon