Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Progressive Teacher’s Union of Zimbabwe

(image) PTUZ-secretary-general Raymond Majongwe

Progressiv skal forstås som fremtidstenkende, entreprenør, reformist og radikal. Opprettelsen av organisasjonen var et resultat av at den største fagorganisasjonen for lærere i Zimbabwe hadde blitt mer og mer regjeringstro. Mange lærer ønsket en fagforening som var uavhengig av styresmaktene. Det var en vanskelig og kronglete prosess for PTUZ å bli registrert som fagorganisasjonen, men er i dag har organisasjon 18 000 medlemmer. Lærere har vært en utsatt gruppe i Zimbabwe, og myndighetene har opplevd lærerstanden som en trussel mot deres makt. Under valgkampen i 2008 ble åtte av PTUZ medlemmer drept, og mange utsatt for vold, arrestasjoner og overgrep fra offentlige myndigheter og ungdoms militsiaen. Undertrykkelsen og overgrep mot lærere skjer fortsatt.

I 2009 støtter SAIH organiasjonen i opplæring og opprettelse av et system for å dokumenter overgrep mot lærere.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet
a taco on a plate with the words verdens kjedeligste tacoa taco on a plate with the words verdens kjedeligste taco

Nyhet

Verdens kjedeligste taco

Kvaliteten på fredagstacoen er helt klart best når innholdet er variert. Sånn er det også med kvaliteten i norsk høyere utdanning.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Ledig stilling: Rådgiver for høyere utdanning i Palestina

Som svar på den systematiske ødeleggelsen av høyere utdanning er aktører i den norske høyere utdanningssektoren nå i ferd med å etablere et konsortium for høyere utdanning i Palestina.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon