Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Nicaragua: Studentprotester stoppet ny lov

Som del av den nye loven skulle det etableres et nytt organ: Det nasjonale rådet for evaluering og akkreditering. I følge studenter og universitetsansatte ville dette organet begrense universitetenes autonomi og undergrave Det nasjonale universitetsrådet der alle universiteter som mottar statlig støtte er representert. 21. november offentliggjorde presidenten i landet, Daniel Ortega, at han som følge av protestene hadde lagt ned veto mot loven.

Studenter, professorer og andre ansatte ved universitetet URACCAN som SAIH samarbeider med på den karibiske kysten deltok også i protestene.  ”Vi deltar for at vår stemme skal bli hørt. Vi er studenter fra den karibiske kysten som studerer for å skape en bedre fremtid for regionen”Lederen for studentforeningen ved URACCAN, William Flores, som var med en studentdelegasjon til Managua. Representanter for Det nasjonale universitetsrådet, inkludert en person fra URACCAN, fikk snakke med parlamentarikere og ble lovet presidentveto av det sandinistiske partiet som Daniel Ortega er fra.

Nå feirer studentene og akademia sin seier. ”Universitetet har vunnet igjen”, oppsummerer Yulmar Montoya fra URACCAN.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Fristen er ute

Folkeretten kan ikke bare være fasadeprat: Nå må Norge våge å gjøre mer enn å nikke til prinsippene.

Les nyhet
a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Drapet på Charlie Kirk må være en advarsel til oss alle

Vi må fordømme politisk vold uten forbehold. Vi må stå opp for ytringsfrihet også når vi er uenig.

Les nyhet
a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon