Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

kan du nominere kandidater til Studentenes Fredspris!

Mange steder i verden spiller studenter en sentral rolle i fredsprosesser og i kampen for menneskerettigheter, men får likevel lite oppmerksomhet for deres engasjement. Det er ofte de som allerede er etablerte på den internasjonale arenaen som mottar priser og berømmelser, mens studenter forblir i skyggen. Studentenes fredspris er derfor et viktig tiltak for gi anerkjennelse og støtte til modige studenter som kjemper for en bedre fremtid.

Prisen deles ut annethvert år til en student eller en studentorganisasjon som har bidratt særlig til fred, demokrati og menneskerettigheter. Den gis ut på vegne av alle studenter i Norge, og hvem som helst kan nominere kandidater til prisen. Det er en uavhengig Fredspriskomité, ledet av SAIH, som foretar det endelige valget. Fredsprisseremonien finner sted under den internasjonale studentfestivalen i Trondheim (ISFiT).

Studentenes Fredspris ble første gang utgitt i 1999. Siden den gang har åtte studenter og studentorganisasjoner fra Burma, Øst-Timor, Zimbabwe, Colombia, Vest-Sahara, Kroatia, Iran og Bahrain.

Les mer og nominer her:

https://studentpeaceprize.wordpress.com/2015/07/26/the-student-peace-prize-2017-nominations-are-open/

Kanskje blir det nettopp den du nominerer som blir den neste vinneren?

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people standing next to each other with their hands in the air .a group of people standing next to each other with their hands in the air .

Nyhet

Studentenes Fredspris 2025: IPEN hedres for sin kamp for akademisk frihet

Søndag 16.mars mottar Iniciativa Puentes por los Estudiantes de Nicaragua (IPEN) Studentenes Fredspris 2025 foran en fullsatt Olavshall i Trondheim.

Les nyhet
Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette. Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette.

Nyhet

Takk for støtten på semesteravgiften!

Husk å betale støtten til SAIH på semesteravgifta. Den gjør nemlig verden til et litt bedre sted.

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture .a large group of people are posing for a picture .

Nyhet

Vintersamling 2025

Den beste helgen i februar nærmer seg – SAIHs vintersamling 2025! Vintersamling er en ypperlig måte å bli bedre kjent med organisasjonen på gjennom en god blanding av kreative workshops, interessante diskusjoner, aktivisme og morsomme aktiviteter. Ikke minst blir du kjent med andre engasjerte mennesker fra hele Norge og verden!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt akademikere og studenter i Gaza

Innsamlingsaksjon for akademikere og studenter i Gaza.

Les nyhet
a globe is sitting on a stand on a white background .a globe is sitting on a stand on a white background .

Nyhet

Spennende mulighet: 'Youth Exchange Against Anti-Rights'

SAIH søker nyutdannede og unge fagfolk til å delta i det internasjonale utvekslingsprosjektet ‘Youth Exchange Against Anti-Rights’. Prosjektet innebærer et ettårig utvekslingsprogram mellom Sør-Afrika, Myanmar/Thailand og Norge, hvor deltakerne skal forske på rettighetskrenkende krefter som påvirker marginaliserte grupper, og bidra til påvirkningsarbeid for å motvirke disse kreftene.

Les nyhet
the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .

Nyhet

Når autoritære ledere lokker

SAIH frykter at fremveksten av autoritære ledere de siste årene, og en eventuell ny valgseier for Trump, betyr at demokratienes gullalder er forbi.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon