Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Med Operasjon Dagsverk til Colombia

7. mars i år vedtok Elevtinget å tildele årets Operasjon Dagsverk til SAIH. I mai ble OD-leder Olav Bjelland Brekke og informasjonsansvarlig Trond Tveit med SAIH til Colombia for å lære om årets OD-prosjekt og om situasjonen for urfolk, afroetterkommere og studenter.

Første stopp på reisen var Cali, hvor vi besøkte to videregående skoler og lærte om hvordan det er å være elev i Colombia, og om viktigheten av å kjenne sine rettigheter som ungdom og som elev. Olav og Trond intervjuet elever og lærere til ODs dokumentarfilm, som sendes ut til alle skoler i Norge som er med på OD.

Dagen etter gikk turen til Jamundí, en liten by sør for Cali. På Institucion Educativa Simon Bolivar er elevorganisasjonen ANDES godt organisert, og vi møtte tre grupper elever som fortalte oss om hvordan det er å være elev, arbeid med militærnekting og rettigheter. Trond var et yndet selfie-objekt for elevene.

Sammen med urfolksorganisasjonen CRIC besøkte vi en interkulturell skole inne i urfolksområdet La Laguna, i kommunen Caldono i Cauca. At skolen er interkulturell betyr at det ikke bare går elever med urfolksbakgrunn på skolen, men også afroetterkommere og mestizos, og at et viktig mål er at alle skal verdsette hverandres kultur. På skolen fokuserer de blant annet på å lære nasa-folkets tradisjonelle håndverk, som veving av bånd og fletting av kurver og hatter.

På skolen har de et elevråd som er laget etter modell av urfolks egen lokale styringsstruktur, cabildo. Stokken elevene bærer er et symbol på at de er valgt til ledere. Slik forbereder skolen barn og unge på å ta rollen som ledere i sine lokalsamfunn når de blir voksne. Caldono er et område som er hardt rammet av borgerkrigen, og hvor mange unge har blitt rekruttert til geriljaen. Urfolksorganisasjonene er opptatt av å legge godt til rette for disse ungdommene når de etter fredsavtalen skal demobiliseres og vender tilbake til lokalsamfunnene sine.

Med afrocolombianerorganisasjonen PCN besøkte vi bygda Yolombo i Suarez kommune i Cauca. Her møtte vi ungdommer som kunne fortelle at lokalbefolkningen har klart å kaste ut gruveselskapet AngloGold Ashanti, som kom inn og ville grave etter gull i et område som afrocolombianerne har rettigheter til. En foreløpig rettskjennelse har gitt lokalsamfunnet seieren. Men mange aktivister opplever å bli truet, og en ung kvinne som sto fram i kampen mot gruveselskapet har måttet flytte fra bygda fordi hun var rett for sitt eget liv.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.

Nyhet

Universiteter som motstand – høyaktuell konferanse samlet forskere, studenter og aktivister

Hvordan kan universiteter være arenaer for solidaritet, sosial rettferdighet og motstand? Dette var kjernespørsmålet under SAIHs konferanse 2025, som samlet studenter, akademikere og aktivister fra hele verden til en dagsaktuell og engasjerende samtale.

Les nyhet
a painting of a woman with a plant in her moutha painting of a woman with a plant in her mouth

Nyhet

SAIH søker konsulent for evaluering av partnerledet forskning i Sør

Vil du bidra til å styrke samfunnsdrevet forskning og høyere utdanning i det globale sør?

Les nyhet
to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon