Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

LHBT og utdanning

(image) Foto-(CC) foundphotoslj

Det er få konkrete studier av LHBT studenters situasjon men gjennom SAIH sitt kontaktnettverk har vi lært om hva som er noen av utfordringene. Filmen ”Kuchus of Uganda” viser hvilke holdninger og motstand som er tilstedet på det største universitetet i Kampala. Dette er også gjeldende for mange andre universitet i Afrika. I Zambia har det ikke vært slike konkrete konfrontasjoner men en del av de samme holdningene er tilstedet. Verken i Zambia eller Zimbabwe er der aktive LHBT studentorganisasjoner eller andre organisasjoner som har jobbet opp mot studenter. I Sør Afrika finnes et nettverk av LHBT studentorganisasjoner som SAIH har kontakt med. Som nevnt tidligere er situasjonen i Sør Afrika ulik fra andre land noe som også gjenspeiler seg blant studenter. Tilbakemeldinger fra LHBT studentorganisasjonene viser at mange studenter står åpent fram som LHBT på lærestedet, mens det er mange som ikke tør å stå åpent fram for familien sin eller på hjemstedet.

Det har blitt gjennomført flere undersøkelser på holdninger til homofili både blant skoleelever i Sørafrika[1] og generelt i samfunnet. En trend er at toleransen øker med antall års utdanning. Samtidig viser en undersøkelse gjennomført av det samfunnsvitenskapelige forskningsrådet (HSRC)[2] at gjennomsnittlig 76% av voksne med høyere utdanning (mellom 2003 – 2007) mener at homoseksualitet alltid er galt. Undersøkelser viser at det i økende grad foregår mobbing og vold på skolene og at dette særlig rammer skeiv ungdom. En undersøkelse fra 2003 viser at over halvparten av skeiv ungdom på skoler i Gauteng provinsen (Sør-Afrika) har opplevd mobbing og at mellom 10-15 % har opplevd seksuelle overgrep eller voldtekt[3]. Skeive ungdommer rapporterer verden over at skolen er en av de stedene der de føler seg mest utrygge, og mobbing, trusler og vold fører til at skeive ungdommer faller ut av skolen. I sørlige Afrika er skoleuniformer vanlig i både offentlige og private skoler. For transungdommer blir dette en ekstra belastning, fordi de ikke får velge uniform ut fra egen kjønnsidentitet men blir tvunget til å gå med den uniformen som skolen velger ut fra deres ”biologiske” kjønn. Dette fører til at mange transungdommer føler seg presset ut av skolen, og ikke får fullført sin utdanning.

Mange unge LHBT opplever å bli kastet ut hjemmefra når de forteller om sin kjønnsidentitet eller seksuelle orientering til familien. Dette fører ofte til at de verken har penger eller stabilitet i livet til å klare å fortsette studiene. I tillegg opplever mange mobbing fra både medelever/studenter og lærere. Mange fullfører derfor ikke grunnskolen eller høyere utdanning. Dette fører igjen til at det er vanskelig å få en jobb og inntekt. Den generelt vanskelige situasjonen for LHBT, med bl.a. stigmatisering og diskriminering fra familie, media, religiøse ledere og politikere, påvirker deres mulighet for et godt sosialt nettverk, muligheten for å fullføre utdanning og for å skaffe seg et levebrød.

[1] Den sørafrikanske organisasjonen OUT - LGBT well-being har gjennomført flere. Se hjemmesiden deres www.out.org.za eller ta kontakt med SAIH.

[2] www.hsrc.ac.za

[3] Levels of Empowerment among Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender people in Gauteng, South-Africa. OUT – LGBTI Well-being 2003.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Earth from space at night, showing city lights across land.Earth from space at night, showing city lights across land.

Nyhet

Norges rolle som global kunnskaps­nasjon og bro­bygger står i fare

Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 forsterker en utvikling der internasjonalt utdannings- og forskningssamarbeid bygges ned.

Les nyhet
Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".

Nyhet

Akademisk frihet under økende press: SAR lanserer Free to Think 2025

Den nye Free to Think 2025-rapporten fra Scholars at Risk viser en markant vekst i angrep på forskere, studenter og universiteter globalt – også i etablerte demokratier. Samtidig peker rapporten på økt motstandskraft i akademia, og understreker behovet for at norske myndigheter og universiteter tar et tydeligere ansvar for å beskytte og fremme akademisk frihet.

Les nyhet
Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.

Nyhet

Angrepene på akademia i USA må tas på alvor

At en norsk gjesteforsker opplever campus som trygt, betyr ikke at andre gjør det. Perspektiver formes av posisjon.

Les nyhet
A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.

Nyhet

SAIH inngår nye partnerskap for å forsvare retten til høyere utdanning i Palestina

SAIH inngår nye partnerskap for å støtte palestinske studenter og beskytte retten til utdanning i Gaza og på Vestbredden.

Les nyhet
Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 40 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon