Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Landsbygda rundt Gweru, 2.08.02

På veien forklarte han om chief-strukturen og jordreformene. Vi skulle til området til Chief Chundura. Han styrer med en headman og en village head. Alle posisjoner er arvelige, men det er tre ulike familier som arver. I de nye områdene der det har vært jordreformer velger en chief ny headman og village head. Chief Kambisa har fått en del av Chief Chundura sitt område og der bor nå 85 familier på 10 hektar hver etter landreformen, i følge CWGH representanten. For at de skal få beholde jorda de har fått må de dyrke den, bygge gjerde rundt etc.

Første stopp var et hus som vår venn hadde vært med å få bygd. Huset blir brukt til barnehage, rettssal, forsamlingshus etc. Så bar det videre til et irrigasjonsområde. 146 små jordlapper med et sinnrikt vanningssystem. Folk var ute på jordene og jobbet, så jeg og Mona gikk ut og snakket og tok bilder. Noen kunne engelsk og alle syntes digitalt kamera var flotte greier! Alle måtte tas bilde av så de kunne se seg selv på bilde! Og så måtte vi få adresse så vi kunne sende bildene etterpå. En familie tok opp løk og faren i huset, som også hadde en stilling i lokalsamfunnet, syntes det var stort å få besøk av to jenter fra Norge! Det hadde ikke en gang vært folk fra england der før! Alle barn på under et par år hylskrek da vi nærmet oss, og forklaringen jeg fikk var at de aldri hadde sett et hvitt menneske før. Så vi fikk med løk og bønner tilbake til Harare (Paddington var veldig fornøyd med det!)

Så skulle vi hilse på familien. Da hadde vi for lengst skjønt at guiden vår var en betrodd ZANU-PF’er. Kun positivt snakk om jordreformer var bare en av mange ting som tydet i den retning. Hvor betrodd han var kom først fram da vi på vei til gården, som han skrøt av var stor og gav svært gode avlinger. Vel framme på gården fortalte så at han hadde fått en ny gård på 50 hektar av myndighetene! Så da skulle han gi den gamle gården til sønnen sin og selv flytte til den nye. Og det er vel omtrent slik jordreformene fungerer….

Mona hadde spurt mange ganger om vi kunne få se et resettled area, et område der landarbeidere har flyttet til. Og de hadde han jo snakket så mye fint om og der var alle lykkelige. Men da vi skulle finne et slikt område ledet han oss langt inn i bushen, på en vei som var mer som en sti i et område der det åpenbart ikke bodde andre enn evt en antilope eller tre. Vi skal ikke spekulere i om det var for å hale ut tida så vi ikke skulle ha tid til å dra et annet sted å se, eller om han bare ikke ante hvor de bodde, men reportasje ble det hvertfall ikke…

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

A woman in an orange t-shirt with crossed arms and a serious expression stands against a cloudy sky.A woman in an orange t-shirt with crossed arms and a serious expression stands against a cloudy sky.

Nyhet

Arbeiderpartiet raserer norsk utdanningsbistand

Regjeringen sier at «arbeid for alle» skal være jobb nummer én i utviklingspolitikken. Samtidig fortsetter Arbeiderpartiet å kutte i støtten til utdanning, en av de viktigste forutsetningene for både arbeid og utvikling.

Les nyhet
A diverse group of 10 smiling people pose on an outdoor platform with a red railing and scenic background.A diverse group of 10 smiling people pose on an outdoor platform with a red railing and scenic background.

Nyhet

Utveksling for unge forskere: Kampen mot antirettighetsbevegelser

SAIH søker to unge forskere med interesse for sosial rettferdighet og påvirkningsarbeid til et ettårig internasjonalt utvekslingsprosjekt i Norge, Sør-Afrika og Thailand.

Les nyhet
A young blonde woman speaks into a microphone, with large orange text "LEDER FOR EN DAG?" to her left.A young blonde woman speaks into a microphone, with large orange text "LEDER FOR EN DAG?" to her left.

Nyhet

Leder i SAIH for en dag

Har du lyst til å teste hvordan det er å lede en organisasjon, møte politikere og være med på å påvirke saker som betyr noe? På OD-dagen søker vi en elev i videregående skole som får ta over som leder i SAIH for en dag.

Les nyhet
Promotional poster for Afghanistan Week 2026 featuring six speakers and a moderator with their affiliations, against a teal background with a faded image of a person writing on a chalkboard, and organizational logos.Promotional poster for Afghanistan Week 2026 featuring six speakers and a moderator with their affiliations, against a teal background with a faded image of a person writing on a chalkboard, and organizational logos.

Nyhet

Afghanistanuka 2026: Hvordan holde høyere utdanning i live i Afghanistan?

Som en del av Afghanistan Uka 2026 inviterer SAIH og Afghanistankomiteen til et seminar om hvordan høyere utdanning kan holdes i live for kvinner i Afghanistan. Bli med på Kulturhuset 28. oktober, 10:30-12:00. Meld deg på her.

Les nyhet
A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.

Nyhet

Ragebait fra KrFU?

En stor del av meg håper nesten det er det, for hvis de faktisk mener hatparagrafen må bort, er det langt mer alvorlig.

Les nyhet
Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.

Nyhet

65 år, 17 stopp og en hel masse studentengasjement

Etter to uker på jubileumsturné sitter vi igjen med ett tydelig inntrykk: studentsolidariteten lever i beste velgående.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon