Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Kampanjeuke 2009!

Mandag 05. Oktober startet kampanjeuka, og SAIH på HiO og UiO skulle ut i forelesningene for å spre ordet om okkuperte Vest-Sahara, og de saharawiske studentenes tilværelse. Vi ønsket blant annet å vise hva saharawiske studenter kan gjennomgå i sin hverdag, slik årets vinner av Studentenes Fredspris, den Vest-Saharawiske studenten Rabab Amidane, og hennes familie har blitt utsatt for forfølgelse, fengsling og tortur, flere ganger. Dermed fikk vi sminket noen dristige SAIHere til å se ut som om også de hadde blitt utsatt for vold. Vi fikk god hjelp av ferdig utdannede sminkører, og SAIHerne ble påført både blåveis, neseblod og skrubbsår. Resultatet så skremmende ekte ut, og tankene våre gikk til de saharawiske studentene som faktisk opplever denne behandlingen i virkeligheten.

Mandag kveld var det kick-off med introduksjonsforelesning om Vest-Sahara. Vi var så heldige å få besøk av Soumaia Hamudi fra Vest-Sahara, som studerer i Norge. Hun fortalte om livet i flyktningleir i Algerie, og om hvordan det er å være saharawisk student. Hans Morten Haugen fra støttekomiteen for Vest-Sahara og leder i SAIH, Sigrun Espe var også på besøk.

På tirsdag var det stand på HiO-plassen som vekket forbipasserendes interesse. Denne kan du lese mer om her.

Onsdagens mål var å vekke oppsikt, og å virkelig sette fart på underskriftskampanjen. Vi fikk låne en mur fra Palestinakomiteen, som vi satte opp på Fredrikkeplassen på Blindern. På grunn av mye vind ble muren lagt på langs, noe som resulterte i at vi sperret av store deler av plassen, og dermed fikk vi også mye oppmerksomhet. Vi fikk mye positiv respons fra forbipasserende, og mange nye underskrifter på listene.

Senere på kvelden var det filmvisning på Cinema Neuf. Det var NRK-dokumentaren ”Vest-Sahara – et norsk problem?” som skulle snurres, og mange møtte opp for å bli klokere på Norges rolle i Vest-Sahara.

Torsdag var det duket for nok et vellykket arrangement. Inspirert av ”Frokost med Bernt” arrangerte vi ”En bedre frokost med SAIH”. Erik Hagen holdt en spennende og inspirerende forelesning om okkupasjonen av Vest-Sahara, og norsk næringslivs rolle i det hele. Til slutt fikk vi i SAIH noen rosende ord fra Jørn Henriksen i Støttekomiteen for Vest-Sahara, som mener at SAIH har gjort og fortsatt gjør en god innstats for å skape blest rundt okkupasjonen av Vest-Sahara. Overraskende mange hadde tatt turen til Blindern så tidlig, og for mange studenter var nok dette akkurat hva man kan kalle ”en bedre frokost” – med kaffe, baguetter, frukt og juice.

Under hele kampanjeuka hadde vi fotoutstilling fra Vest-Sahara. Vi var så heldige å få tak i noen flotte bilder som Renate Rustad og Erik Hagen har tatt, og disse var stilt ut både på HiO og UiO.

Kampanjeuka ble avsluttet fredag kveld med fest for alle SAIHere på Bislet og Blindern. Responsen på arrangementene har vært god, det har tikket inn mange underskrifter, og selv er vi strålende fornøyd med resultatet. Vi vil gjerne få takke alle som har bidratt til å gjøre årets kampanje så vellykket, og til slutt vil vi takke SAIH Blindern for et kjempegodt samarbeid!

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.

Nyhet

Stopp forfølgelse av menneskerettighetsforkjempere i Tyrkia

Norske menneskerettighetsorganisasjoner er dypt bekymret over den tiltagende rettslige trakasseringen og systematisk innskrenking av grunnleggende friheter i Tyrkia, særlig rettet mot journalister, menneskerettighetsforkjempere, politisk opposisjon, fredelige demonstranter, studentaktivister og LHBTIQ+-personer.

Les nyhet
An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.

Nyhet

Hvem sin akademiske frihet beskytter vi?

Israel trapper opp angrepene på det palestinske utdanningssystemet. Hva gjør vi?

Les nyhet
Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.

Nyhet

Norge må doble antallet plasser i Students at Risk-programmet

Vi har et unikt program i Norge med dokumentert effekt, og som gir beskyttelse, utdanning og framtidsmuligheter til unge mennesker i akutt fare. Å doble antall plasser fra 20 til 40 vil gjøre en konkret og umiddelbar forskjell for demokratiets førstelinjeforsvarere.

Les nyhet
A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.

Nyhet

Solidaritet fra studenter til kampen om Repparfjord

Ved Riehpovoutna (Repparfjorden), i Kvalsund i Finnmark/Sápmi, står Norges lengstlevende protestleir fremdeles. På Markoppneset har miljøaktivister, studenter, reindriftsutøvere, forskere og andre forkjempere for samiske rettigheter stått sammen i årevis.

Les nyhet
A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.

Nyhet

Møt SAIH på campus

Vi skal på turne! Denne vinteren besøker vi flere studiesteder i landet for å møte studenter som vil lære mer om hva SAIH jobber med, og hvordan man kan engasjere seg som student.

Les nyhet
A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.

Nyhet

SAIH står i solidaritet med iranske studenter

I denne uttalelsen fordømmer SAIH iranske myndigheters omfattende bruk av vold mot fredelige demonstranter og står i solidaritet med iranske studenter som risikerer friheten og livet i kampen for demokrati, verdighet og menneskerettigheter.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon