Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Hva pengene dine går til, spør du? Kokosnøtter, selvsagt!

Kokos er en viktig matkilde for befolkninga på den karibiske kysten i Nicaragua. De er næringsrike, gir gode avlinger, og smaker godt. Dessverre er det ikke bare mennesker som liker kokosnøtter, det er det også en del insekter og kryp som gjør. I tillegg kan kokospalmene svaie ganske kraftig i vinden. Med flere og sterkere orkaner, er det også flere kokospalmer som ikke bare svaier, men som ramler overende når det blåser som verst. For bøndene betyr dette at det som alltid har vært en sikker matkilde, ikke lenger er det.

Så var det dette med utdanning da. På miljøskolen i Wawashang er det nemlig noen kloke hoder som har funnet ut at ved å mikse den lokale kokospalmen med en kokospalme fra Vest-Afrika, så får man en kokospalme som er mye mer motstandsdyktig mot sykdommer enn den lokale kokospalmen. Den er også noe lavere, og da står den stødigere når orkanene treffer land. Elevene på skolen lærer hvordan de pollinerer kokospalmene og hvordan de kan dyrke fram de beste avlingene med kokosnøtter. De lærer også om andre avlinger og metoder og slik lærer de hvordan de kan drive bærekraftig jordbruk i sin egen kontekst. Det som er så bra, er at elevene i praksisperiodene sine også lærer dette videre til familien og naboene sine, sånn at enda flere kan dra nytte av kunnskapen.

Ikke verst å få så mye ut av ei nøtt!

(image) Her pollineres kokospalmene

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Earth from space at night, showing city lights across land.Earth from space at night, showing city lights across land.

Nyhet

Norges rolle som global kunnskaps­nasjon og bro­bygger står i fare

Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 forsterker en utvikling der internasjonalt utdannings- og forskningssamarbeid bygges ned.

Les nyhet
Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".

Nyhet

Akademisk frihet under økende press: SAR lanserer Free to Think 2025

Den nye Free to Think 2025-rapporten fra Scholars at Risk viser en markant vekst i angrep på forskere, studenter og universiteter globalt – også i etablerte demokratier. Samtidig peker rapporten på økt motstandskraft i akademia, og understreker behovet for at norske myndigheter og universiteter tar et tydeligere ansvar for å beskytte og fremme akademisk frihet.

Les nyhet
Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.

Nyhet

Angrepene på akademia i USA må tas på alvor

At en norsk gjesteforsker opplever campus som trygt, betyr ikke at andre gjør det. Perspektiver formes av posisjon.

Les nyhet
A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.

Nyhet

SAIH inngår nye partnerskap for å forsvare retten til høyere utdanning i Palestina

SAIH inngår nye partnerskap for å støtte palestinske studenter og beskytte retten til utdanning i Gaza og på Vestbredden.

Les nyhet
Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 40 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon