Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Hva er Landsrådet?

§ 10.1 Landsrådet består av 13 landsrådsmedlemmer og 3 varamedlemmer med møteplikt. Disse velges på Årsmøtet, med unntak av de ansattes representanter som oppnevnes direkte av og blant de ansatte. Kandidater fra lokallag og medlemsorganisasjoner er valgbare i dette valget. SAIHs leder har møteplikt og tale- og forslagsrett. Landsrådet er sammensatt av:

A. En representant for landsomfattende studentorganisasjoner

B. En representant for akademikerorganisasjoner

C. En representant for høyeste studentorgan ved universiteter og høyskoler

D. To representanter for de ansatte i SAIH

E. Representanter fra 6 av SAIHs lokallag

F. To frie representanter

G. Tre varamedlemmer som blir valgt i prioritert rekkefølge ved særskilt valg.

§ 10.2 De av SAIHs lokallag som ikke er representert har observatørstatus i landsrådet. SAIHs styre har møterett på landsrådsmøter.

§ 10.3 Landsrådet kan foreta nødvendige suppleringsvalg. Innmelding i og utmelding av andre organisasjoner skjer ved 2/3 flertall i landsrådet. Landsrådet behandler forslag til handlingsprogram for kommende periode, samt forslag til strategier som omhandler SAIHs arbeid over lengre perioder. Utover dette har landsrådet en rådgivende funksjon, og kan ikke overprøve vedtak gjort i styret. Landsrådet skal på første møte i kalenderåret komme med innspill til valgkomiteens arbeid i perioden, og foreløpig godkjenne årsrapport fra foregående år.

§ 10.4 Landsrådet velges for ett år, og skal møtes minst to ganger i løpet av valgperioden. Valgperioden er fra 1/1 til 31/12. Gyldige landsrådsvedtak krever minst 7 avgitte stemmer. SAIHs leder får stemmerett ved stemmelikhet.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Fristen er ute

Folkeretten kan ikke bare være fasadeprat: Nå må Norge våge å gjøre mer enn å nikke til prinsippene.

Les nyhet
a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Drapet på Charlie Kirk må være en advarsel til oss alle

Vi må fordømme politisk vold uten forbehold. Vi må stå opp for ytringsfrihet også når vi er uenig.

Les nyhet
a group of people are posing for a picture on a rooftop .a group of people are posing for a picture on a rooftop .

Nyhet

Utlysning: Ungdomsutveksling mot anti-rettigheter

SAIH søker to engasjerte, nyutdannede forskere til et betalt ettårig utvekslingsprogram som starter i januar 2026. Du får mulighet til å utvikle et selvstendig forskningsprosjekt, styrke dine ferdigheter innen påvirkningsarbeid og bygge et internasjonalt nettverk på tvers av tre kontinenter. Søknadsfrist: 19. september.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Feil, UDI

Den tyrkiske menneskerettighetsforkjemperen Enes Hocaoğulları ble arrestert etter å ha fått avslag på å forlenge sitt besøk i Norge – til tross for at SAIH stod som garantist. Saken viser hvordan manglende implementering av EUs visumretningslinjer setter menneskerettighetsforsvarere i fare, og SAIH etterlyser nå rask handling fra norske myndigheter.

Les nyhet
en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon