Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Går sammen mot angrep utdanning

[@portabletext/react] Unknown block type "block", specify a component for it in the `components.types` prop

Global Coalition to Protect Education from Attack (GCPEA) ble dannet i 2010, og skal ledes representanter fra UNESCO, UNICEF, Redd Barna, Human Rights Watch, Education International, Education Above All og Council for Assisting Refugee Academics.

GCPEA sitt mål er å rette fokus mot målrettet angrep mot utdanning i konfliktfylte områder, styrke overvåkings- og rapporteringssystemer og å jobbe for økt ansvarlighet for angrep mot utdanning.

(image) Rob Quinn i Scholars at Risk, under lanseringen av norsk seksjon i mai. Foto: Kjetil Blom

[@portabletext/react] Unknown block type "block", specify a component for it in the `components.types` prop
[@portabletext/react] Unknown block type "block", specify a component for it in the `components.types` prop

Uken før, den 12. juni, ble den kvinnelige dikteren og studenten Ayat al-Qarmezi (20) dømt til ett års fengsel, for å ha skrevet et kritisk dikt rettet mot regimet i Bahrain.

8. juni ble Maksud Sadikov, en mannlig rektor ved Institutt for teologi og utenrikspolitikk i Mackhachkal, Dagestan, sør i Russland, skutt og drept sammen med sin nevø. Han hadde nylig offentlig kritisert radikal islamisme og oppfordret til at utdanning må bekjempe islamsk ekstremisme.

5. juni ble minst to studenter drept og minst tre studenter skadet da en bombe eksploderte ved universitetet Kandahar i sørlige Afghanistan.

2. juni ble en kvinnelig universitetsprofessor skutt og drept i Quetta, Pakistan. Professoren var på vei ut av en universitetsbygning ved universitetet Balochistan, da to menn på motorsykkel kom mot henne og skjøt.

Les også vår artikkel om studentlederen Maxwell Dlamini fra Swaziland, som fortsatt sitter i fengsel etter å ha blitt arrestert 10. april. Kilder: University World News, AFP, Los Angeles Times, Amnesty International

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.

Nyhet

Bli med i SAIHs arbeidsgruppe for avkolonisering

Er du student, akademiker eller aktivist med engasjement for avkolonisering? Nå kan du bli med i SAIHs nye arbeidsgruppe og bidra til å forme hvordan organisasjonen jobber med dette viktige temaet – både internt og i samarbeid med våre partnere.

Les nyhet
Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."

Nyhet

Bli med i arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026

Vil du være med å utvikle SAIHs største arrangement i 2026? SAIH søker kreative og engasjerte studenter og akademikere til arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026. Søknadsfrist 7. november.

Les nyhet
ung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kameraung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kamera

Nyhet

Statsbudsjettet 2026: Kunnskapsløst budsjett

Regjeringen legger i dag fram statsbudsjettet for 2026. Siden den tiltrådte i 2021, har støtten til utdanning i bistandsbudsjettet falt med 67 prosent – fra ca. 2 milliarder kroner til under 650 millioner.

Les nyhet
En ung mann blir ført bort av to politimenn med hjelmer og skjoldEn ung mann blir ført bort av to politimenn med hjelmer og skjold

Nyhet

Når solidaritet blir kriminalisert

Angrepene på aktivister verden over er ikke bare utrolig skremmende, men det truer demokratiet.

Les nyhet
a woman is standing on a balcony looking at the camera .a woman is standing on a balcony looking at the camera .

Nyhet

Fristen er ute

Folkeretten kan ikke bare være fasadeprat: Nå må Norge våge å gjøre mer enn å nikke til prinsippene.

Les nyhet
a man and two women are standing in front of a large building .a man and two women are standing in front of a large building .

Nyhet

Nå må venstresida stå samlet 

Valget er over, og kartet er tegnet på nytt. Arbeiderpartiet vant, men er avhengig av SV, MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall. Samtidig har FrP blitt større enn Høyre, KrF og Venstre til sammen. Det er dramatisk, men ikke et tegn på at solidaritet er passé. Det er et tegn på at venstresida må våkne. 

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon