Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Forskningsmeldingen: God open access politikk fra regjeringen

24. april 2009

I forskningsmeldingen «Klima for forskning» som ble lagt frem i dag har regjeringen viet stor plass til open access (åpen tilgang). Regjeringen melder at all offentlig finansiert forskning skal være offentlig tilgjengelig. SAIH (Studentenes og akademikernes internasjonale hjelpefond) har fremmet open access i flere år og er veldig fornøyd med at regjeringen vil arbeide aktivt for dette.

Dette er veldig gledelige nyheter. Det vil være mye lettere å fremme prinsippet om åpen tilgang til forskningsresultater nå som regjeringen har stått frem som en klar partner. Til tross for at institusjonene også er positive, er det langt fra uttalt mål til realitet, og SAIH vil fortsette og jobbe for at mest mulig skal publiseres åpent, sier Sigrun Espe, leder i SAIH.

Open access er et prinsipp om at forskning som er offentlig finansiert skal være offentlig tilgjengelig. Vitenskaplige artikler som publiseres i prestisjetunge tidsskrift er svært dyre å få tak i. Det fører til at disse forskningsresultatene ikke er tilgjengelig for andre forskere, universiteter, forvaltning og allmennheten.

Det er svært viktig for universiteter og forskningsmiljøer i Sør at vitenskaplige artikler er åpent tilgjengelige. All forskning siden antikken har i større eller mindre grad bygget på annen forskning. Hvis en har tilgang på andre forskningsresultater, har en uendelig større mulighet til å drive forskning med høy kvalitet. Universiteter i Europa og Nord-Amerika har råd til å kjøpe seg tilgang. Det har ikke universiteter i Sør, sier Espe.

Forskningsmeldingen har fokus på at forskning skal løse samfunnsproblemer og et eget kapittel omfatter hvordan forskning skal løse globale utfordringer som klima, energi, miljø, hav og matsikkerhet. Det som ikke nevnes med et ord er høyere utdanning og forskning i Sør. SAIH har i snart 50 år arbeidet for å styrke høyere utdanning og forskning i Sør.

Hvis målet er at vi bare skal forske i Nord for å løse globale problemer, så kommer vi ingen vei. En veldig god måte å bidra til å løse klimakrisen, matkrisen, gjeldskrisen, AIDS-krisen og fattigdomskrisen er å bidra til større kapasitet og bedre kvalitet på høyere utdanning og forskning i Sør, sier Espe.

Utdanning og forskning er nøkkelen for at et samfunn skal kunne utvikle seg, løse lokale samfunnsproblemer, gi gode arbeidstakere til et voksende næringsliv, utdanne gode lærere og helsearbeidere, samt å utvikle de lokale talentene og hodene som skal være morgendagens ledere.

I denne forskningsmeldingen og i kapitlet om ”Globale utfordringer” hadde regjeringen muligheten til å satse på å bygge kapasitet i Sør, men grep den ikke. Det synes vi er trist, men håper likevel at både Kunnskapsdepartementet og Utenriksdepartementet likevel vil være positiv til en slik satsing, avslutter Espe.

For mer informasjon, kontakt:

Sigrun Espe, leder av SAIH

Tlf: 99 04 46 66

Foto: Pressebilde av Sigrun Espe: /noop/image.php?id=6760

Forskningsmeldingen på «Klima for forskning» blir lagt frem i dag: http://www.regjeringen.no/nb/dep/kd/dok/regpubl/stmeld/2008-2009/stmeld-nr-30-2008-2009-.html?id=556563

Lenke til faktablad om stortingsmeldingen Klima for forskning

SAIH er studentenes og akademikernes egen bistandsorganisasjon. Organisasjonen har arbeidet med høyere utdanning og uformell utdanning i Sør siden 1961, under mottoet «Utdanning for frigjøring». SAIH arbeider med utdanningsbistand, informasjon og politisk påvirkning i samarbeid med lokale partnere i Sør-Afrika, Zimbabwe, Zambia, Bolivia og Nicaragua. Organisasjonen har lokallag ved mange av landets universiteter og høgskoler og hovedkontor i Oslo. For mer info, besøk: www.saih.no

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette. Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette.

Nyhet

Takk for støtten på semesteravgiften!

Husk å betale støtten til SAIH på semesteravgifta. Den gjør nemlig verden til et litt bedre sted.

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture .a large group of people are posing for a picture .

Nyhet

Vintersamling 2025

Den beste helgen i februar nærmer seg – SAIHs vintersamling 2025! Vintersamling er en ypperlig måte å bli bedre kjent med organisasjonen på gjennom en god blanding av kreative workshops, interessante diskusjoner, aktivisme og morsomme aktiviteter. Ikke minst blir du kjent med andre engasjerte mennesker fra hele Norge og verden!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt akademikere og studenter i Gaza

Innsamlingsaksjon for akademikere og studenter i Gaza.

Les nyhet
a globe is sitting on a stand on a white background .a globe is sitting on a stand on a white background .

Nyhet

Spennende mulighet: 'Youth Exchange Against Anti-Rights'

SAIH søker nyutdannede og unge fagfolk til å delta i det internasjonale utvekslingsprosjektet ‘Youth Exchange Against Anti-Rights’. Prosjektet innebærer et ettårig utvekslingsprogram mellom Sør-Afrika, Myanmar/Thailand og Norge, hvor deltakerne skal forske på rettighetskrenkende krefter som påvirker marginaliserte grupper, og bidra til påvirkningsarbeid for å motvirke disse kreftene.

Les nyhet
the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .

Nyhet

Når autoritære ledere lokker

SAIH frykter at fremveksten av autoritære ledere de siste årene, og en eventuell ny valgseier for Trump, betyr at demokratienes gullalder er forbi.

Les nyhet
a group of people are standing in a line holding sticks and ribbons .a group of people are standing in a line holding sticks and ribbons .

Nyhet

Hva står på spill på COP16 i Colombia?

Koblingen mellom naturvern og urfolks rettsvern er åpenbar og direkte. Urfolks kulturelle overlevelse avhenger av naturmangfoldet der de bor.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon