Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

​- En upolert og ekte skildring av Zimbabwe

- Jeg ble sjokkert over mye i denne filmen. I Zimbabwe sier man ikke sannheten, men her gjør de faktisk det. Vi får se hva som skjer bak sceneteppet, og politikerne sier ting de ellers ikke ville sagt offentlig. Det er en upolert og ekte skildring om Zimbabwe og det politiske landskapet.

Talent Jumo (33) fra Zimbabwe fikk se dokumentaren Democrats i Harare forrige uke. Nå er hun i Norge for blant annet å delta på arrangementet «Where is Zimbabwe Heading? Fim and Debate» under filmfestivalen Human Rights Human Wrongs, hvor SAIH er medarrangør.

Les mer om filmen.

- Det er imponerende å se hvordan regissøren har klart å få komme bak fasaden til to profilerte politikere i landet vårt. Utover i filmen ser de ut til å glemme at kamera er der. Da blir det interessant. Da kommer selve sannheten – fra autoriteten i landet selv, forteller Jumo, som jobber i organisasjonen Katswe Sistahood, en av SAIHs partnere.

- De sier til og med at det hele er et spill. De innrømmer det. Det er både skuffende og sjokkerende, og det gjorde at vi som så filmen i Harare rett og slett måtte le. Det hele var så absurd.

Anerkjennes ikke som politikk

I Zimbabwe støtter SAIH studentorganisasjoner og andre sivilsamfunnsorganisasjoner som jobber for retten til akademisk frihet, økt ungdomsdeltakelse og seksuelle- og reproduktive helserettigheter.

Katswe Sistahood er en feministorganisasjon som jobber for unge kvinners seksuelle og reproduktive helse og rettigheter. Unge kvinner og skeiv ungdommer opplever i tillegg andre hindringer for å kunne realisere og påvirke egne liv og utvikle egen identitet.

- En utfordring for oss er at våre saker ikke anerkjennes som noe politisk. Vi kan snakke om det for å skape oppmerksomhet rundt temaet, men det er alt. Vi får ikke utfordre myndighetene og politikken i landet. Og det er frustrerende – jeg må ha muligheten til å forlange noe fra våre politikere, ellers blir det hele en håpløs ond sirkel og arbeidet er forgjeves, forteller Jumo.

Les mer om SAIHs arbeid i Zimbabwe.

Sannhet tolereres ikke

I Zimbabwe sier gjerne unge aktivister, med en ironisk undertone, at "In Zimbabwe, we do have freedom of expression, but there is no freedom after expression». Denne virkeligheten illustreres også i filmen, mener Jumo.

- For oss aktivister er det ikke alltid lett å vite hvordan vi skal opptre og hva vi skal si – vi vet at vi lett kan komme i trøbbel og si noe «feil». Folk er ofte redde. Du kan aldri vite helt hvem du snakker med, og alt må skje bak lukkede dører.

Hun ser frem til kveldens debatt og visning, og håper også den kan skape debatt i hjemlandet.

- Et av de største utfordringene i Zimbabwe i dag er at sannheten ofte ikke blir tolerert. Jeg håper denne filmen vil kunne starte en samtale rundt Zimbabwes virkelighet. Som vi alltid har visst at er der, men ikke våget å utfordre, sier hun.

Nysgjerrig på mer? Kom og se filmen i kveld!

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet
A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.

Nyhet

SAIH vokser: tre nye medlemmer inn i fellesskapet

På årsmøtet i april ønsket SAIH velkommen tre nye medlemmer: Høgskulen på Vestlandet, Oslo Nye Høyskole og Universitetet i Sørøst-Norge.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon