Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

«Det er lettere å være åpen utenfor universitet»

«Det er lettere å være åpen utenfor universitet»«Det er lettere å være åpen utenfor universitet»

Myanmar har et lovverk som forbyr homofili. I straffelovens artikkel 377, forbys seksuell omgang «mot naturens orden». Selv om loven sjeldent brukes til straffeforfølgelse, gjør det at LHBT-personer ofte blir ansett som kriminelle, og utsatt for hets og trakassering. Religiøse og kulturelle normer utgjør også en utfordring. I den buddhistiske delen av Myanmar, blir for eksempel homofili sett på som en straff for synder begått i tidligere liv.

I denne konteksten jobber SAIHs partnerorganisasjon, Colors Rainbow (CRB) for å styrke LHBT-personers rettigheter. Deres mål er å redusere vold og diskriminering av LHBT-personer. Med støtte fra SAIH jobber de for å gjøre utdanningssystemet i Myanmar mer åpent og inkluderende.

utbredt diskriminering ved universitetene

I begynnelsen av oktober, deltok programrådgiver i SAIH, Astrid Thomassen på et lederkurs i regi av CRB. Her fortalte fire unge aktivister om utbredt diskriminering av homofile og homofobe holdninger, ikke minst ved universitetene.

En av kursdeltagerne, Min Mahar fortalte om den gangen han arrangerte et åpent møte for å informere om LHBT og rettigheter på sitt universitet:

- Jeg hadde gjort alt riktig og fått tillatelse til å holde møtet. Men da møtet skulle starte gikk strømmen. Dette var ikke tilfeldig. Dette opplevde vi som et tydelig varsel, men valgte likevel å gjennomføre møtet, forteller Min Mahar. I etterkant ble han fratatt ID-kortet sitt, uten en begrunnelse.

En av de andre kursdeltagerne, Chris forteller om sitt møte med skeive studenter:

- Jeg ble invitert til å holde et informasjonsmøte om menneskerettigheter og LHBT ved et av universitetene i Mandalay. Her forsøkte vi å oppmuntre folk til å være åpne og akseptere seg selv som de er, men studentene jeg møtte opplever dette som vanskelig. De møter liten aksept for sin identitet, forteller Chris.

Paing valgte å avslutte sine studier:

- Det er ikke lett å være åpen student. Jeg synes det var vanskelig å bli akseptert og valgte derfor å slutte på universitetet, forteller Paing.

Heldigvis finnes det lyspunkter. Alle SAIH snakket med mener at aksepten for LHBT-personer er økende blant unge studenter, og at det er lettere å være åpen i de store byene. I Yangon har det for eksempel flere år på rad blitt arrangert PRIDE, hvor CRB var en av hovedarrangørene. Det er også store forskjeller mellom universitetene.

Viktig seier - LHBT på pensum i grunnskolen

CRB arbeider aktivt med å gi lærere kunnskap om hva LHBT er og LHBT-personers rettigheter. Som den ledende organisasjonen på feltet, har CRB nå fått gjennomslag for at det skal gis kunnskap om LHBT på pensum på fjerde trinn i grunnskolen. Samtidig jobber de gjennom informasjonskampanjer, kurs og møter, for å få studenter til å forstå sin egen identitet og være støttende til andre LHBT-personer.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.En kvinne snakker foran en stor gruppe mennesker i et auditorium.

Nyhet

Universiteter som motstand – høyaktuell konferanse samlet forskere, studenter og aktivister

Hvordan kan universiteter være arenaer for solidaritet, sosial rettferdighet og motstand? Dette var kjernespørsmålet under SAIHs konferanse 2025, som samlet studenter, akademikere og aktivister fra hele verden til en dagsaktuell og engasjerende samtale.

Les nyhet
a painting of a woman with a plant in her moutha painting of a woman with a plant in her mouth

Nyhet

SAIH søker konsulent for evaluering av partnerledet forskning i Sør

Vil du bidra til å styrke samfunnsdrevet forskning og høyere utdanning i det globale sør?

Les nyhet
to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon