Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Dagrun Eriksen (KrF) utfordrer Regjeringen SAIHs kampanje

http://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Sporsmal/Skriftlige-sporsmal-og-svar/Skriftlig-sporsmal/?qid=54560

Spørsmål

Dagrun Eriksen (KrF): I Hviterussland er det mange eksempler på at studenter som er aktive i opposisjonsarbeid blir utvist fra lærestedet og mister sin mulighet til å fullføre egen utdanning. Vil statsråden vurdere en ordning hvor enkelte utviste studenter fra Hviterussland kan komme til Norge for å fullføre sin utdannelse?

Begrunnelse

I mange autoritære stater blir studenter som arbeider for demokratisk endring oppfattet som en trussel mot det sittende regimet. I Hviterussland blir mange studenter som er aktive i opposisjonene plassert i administrativ arrest i 10-15 dager, for så å bli utvist fra lærestedet sitt. Andre opplever et plutselig fall i karakterer uten at de leverer dårligere enn før og uten at den som setter karakterer kan forklare hva som er bakgrunnen for de plutselig dårlige karakterene. Dårlige karakterer brukes så til å frata studenter studieplassen på grunnlag av manglende faglig progresjon. Utvisning er en effektiv måte å stoppe studentengasjement og –organisering både blant aktive regimekritikere og fungere som trussel for potensielle demokratiforkjempere. Studenter som kunne blitt morgendagens ledere blir istedenfor tvunget inn i et liv i arbeidsløshet og fattigdom og utstøtt fra familiene sine for å ha misbrukt sin mulighet til å ta utdanning. Det er viktig å tilby disse studentene en utdanning slik at de faktisk kan bli morgendagens ledere, samtidig som studenter faktisk tør å engasjere seg for demokrati og menneskerettigheter. Igjennom det hviterussiske eksil-universitetet i Litauen får mange hviterussiske studenter denne muligheten. Sivilsamfunnsorganisasjoner i Norge, blant annet SAIH, har ytret ønske om å få til en ordning for et begrenset antall utviste studenter, slik at de kan komme til Norge for å studere. Dette vil være en mulighet for disse studentene til å få en god utdannelse i Norge, samtidig som de får førstehåndskjennskap til det norske demokrati, sivilsamfunn og akademiske friheter. Norske studenter er best i verden på demokratiforståelse. Å studere i Norge kan gi hviterussiske studenter nettverk og kunnskap som kan være viktig når disse studentene skal tilbake til sine hjemland og arbeidet for demokrati og menneskerettigheter
(image)

Svar

Grete Faremo: Spørsmålet ble stilt til kunnskapsministeren, men er oversendt meg som rette fagstatsråd for besvarelse. For ordens skyld kan nevnes at jeg nylig besvarte et liknende skriftlig spørsmål fra stortingsrepresentant Trine Skei Grande (se spørsmål nr. 1814 og mitt svar av 5. september d.å.). Jeg har med interesse merket meg forslaget om å få til en ordning hvor studenter som av politiske årsaker er utvist fra sine læresteder i hjemlandet kan komme til Norge for å fullføre studiene her. Forslaget aktualiserer imidlertid flere spørsmål, blant annet knyttet til vurderingen av kvalifikasjoner og innpassing i norsk utdanning, hvordan studiene skal finansieres og hva som skal skje med studentene etter endt utdanning. Det er heller ikke gitt at en slik ordning vil bidra til å styrke demokratiet i studentenes hjemland. Jeg vil i samråd med andre berørte departementer vurdere disse spørsmålene nærmere, og jeg imøteser den videre debatten om hvordan en slik ordning eventuelt kan utformes slik at hensynet til fremme av demokrati og beskyttelse av politiske dissidenter kan ivaretas på en god måte.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.Two smiling women stand outdoors with a city skyline and blue sky in the background.

Nyhet

SAIH blir med i "Oslo som Pusteromsby"

SAIH går inn som formell partner i Oslo som Pusteromsby. Sammen med andre sentrale menneskerettsorganisasjoner skal SAIH bidra til å gi truede menneskerettighetsforsvarere et pusterom for hvile, trygghet og kapasitetsbygging – med særlig fokus på studenter og akademikere.

Les nyhet
Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.Mbuyisa Makhubu carries a dying Hector Pieterson, with Antoinette Sithole screaming beside them, during the Soweto Uprising.

Nyhet

50 år sidan Soweto-ungdom endra historia. No er det vår tur

For oss i Noreg kan historia om Soweto verka fjern, men ho handlar om noko som gjeld ungdom overalt.

Les nyhet
A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".A crowd of protestors, one holding a sign that reads "DO ONLY THE RICH DESERVE EDUCATION?!".

Nyhet

Det som kan telles er ikke alt som teller

Asle Toje har rett om en ting: bistandssystemet er overmodent for reform. Det er det få som jobber med internasjonalt utviklingssamarbeid som er uenige i. Spørsmålet er ikke om bistanden bør endres, men om vi skal bevege oss fremover eller bakover.

Les nyhet
A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.

Nyhet

Vendepunktet som forsvant

Ved første anledning velger regjeringen å ta penger fra bistandsbudsjettet for å dekke økte utgifter til mottak av flyktninger i Norge.

Les nyhet
Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon