Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Civic Education Network Trust

(image) Civic Education Network Trust (CIVNET) ble registrert som en stiftelse i 2000. Organisasjonen vokste ut av prosjektet Church NGO Civic Education Project som startet i 1996 etter en velgeropplæringskampanje i 1994. CIVNETs målsetting er å fremme og bidra med folkeopplæring i samarbeid med nasjonale og lokale myndigheter og ikke-statlige strukturer i Zimbabwe. Målet er å skape en demokratisk kultur gjennom økt deltakelse og sosial mobilisering. Medlemmer av organisasjonen er Africa Community Publishing and Development Trust (ACPDT), Catholic Commission for Justice and Peace in Zimbabwe (CCJPZ), Legal Resource Foundation (LRF), Zimbabwe Human Rights Organisation (ZimRights) og Edwina Spicer Productions (ESP).

CIVNET og SAIH ble partnere i 1999. På tross av at myndighetene i Zimbabwe forfektet at de var tilhengere av politisk frihet, viste de i handling at de hadde stadig mindre toleranse for kritikk fra det sivile samfunn. CIVNET jobber for å skape et samfunn hvor borgerne kjenner sine rettigheter og plikter. Det er mange organisasjoner i Zimbabwe som kjemper for menneskerettigheter på nasjonalt, regionalt og internasjonalt nivå. Men det er lite trolig at det vil skje en demokratisering av Zimbabwe dersom ikke folk i lokalsamfunnene kjenner til og krever sine rettigheter. CIVNETs tiltak er med på å mobilisere nedenfra. Medlemmer av lokalsamfunn blir invitert på kurs, lokalsamfunnets utfordringer blir identifisert og kurset avsluttes med at deltakerne selv planlegger hvordan de ved hjelp av egen innsats kan løse sine lokale problemer. I periodene før valg fokuserer CIVNET på velgeropplæring. I 2005-evalueringen av SAIHs Zimbabwe-portefølje konkluderes det med at det er ved å støtte organisasjoner som driver med uformelle opplæringsprogrammer slik som CIVNET at det med tiden vil skje en endring i Zimbabwe.

CIVNET er kompromissløse med hensyn til at det er lokalbefolkningen selv som må ønske endring og som selv må ta ansvaret for endringene. Endringer kan ikke komme utenfra og kan ikke gjennomføres av utenforstående.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 50 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet
A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.

Nyhet

SAIH er en apartheidfri sone

Før sommeren sluttet SAIH seg til den internasjonale kampanjen for apartheidfrie soner (AFS). - Et naturlig og nødvendig steg, sier SAIH-leder Henriette Johnstone.

Les nyhet
Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.

Nyhet

Bli med i SAIHs arbeidsgruppe for avkolonisering

Er du student, akademiker eller aktivist med engasjement for avkolonisering? Nå kan du bli med i SAIHs nye arbeidsgruppe og bidra til å forme hvordan organisasjonen jobber med dette viktige temaet – både internt og i samarbeid med våre partnere.

Les nyhet
Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."

Nyhet

Bli med i arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026

Vil du være med å utvikle SAIHs største arrangement i 2026? SAIH søker kreative og engasjerte studenter og akademikere til arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026. Søknadsfrist 7. november.

Les nyhet
ung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kameraung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kamera

Nyhet

Statsbudsjettet 2026: Kunnskapsløst budsjett

Regjeringen legger i dag fram statsbudsjettet for 2026. Siden den tiltrådte i 2021, har støtten til utdanning i bistandsbudsjettet falt med 67 prosent – fra ca. 2 milliarder kroner til under 650 millioner.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon