Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

​Akademisk dugnad: Frigjøring fra flyktningestatus

Det har vært sagt og skrevet mye om flyktningene, og hvordan integrere de som kommer hit. Språk og arbeid har stått i høysete hos de aller fleste, mens den tredje suksessfaktoren til god integrering, nemlig utdanning, har nesten ikke vært et tema. |

Mange av de unge voksne som har kommet eller er på vei, flykter nettopp fra en studenttilværelse. Dette er en ressurssterk gruppe vi må få ut av statusen som flyktning raskest mulig. Her vil utdanning være frigjørende!

Akademisk Dugnad Høgskolen i Oslo og Akershus (HIOA) og Universitetet i Oslo (UIO) har forstått hvilken rolle de kan og bør ta. De har lansert ordningen Akademisk Dugnad, som er et tilbud til flykningene som vil bli en del av studentlivet igjen.

Ledelsen hos HIOA og UIO erkjenner, heldigvis, at den best løsningen ikke er å tilby mange ekstra studieplasser med en gang. Fordi det kan være ødeleggende å bli kastet inn i et studieløp man ikke har faglige og/eller språklige forutsetninger til å gjennomføre. Derimot tilbyr Akademisk Dugnad i første omgang en uformell start på studielivet gjennom streaming av forelesninger, busser fra mottak til campus, og innsamling av fagbøker. I tillegg sørger ledelsen for å tilby informasjon om norskkurs og hva som skal til for å komme i gang med et formelt studieløp i Norge.

Men for at den akademiske dugnaden virkelig skal bli vellykket må også studentene bidra. Derfor er det like viktig og imponerende at det er satt i gang en mentorordning, hvor studenter ved høgskolen og universitetet møter flyktningene og inkluderer dem inn i den norske studenttilværelsen, både faglig og sosialt. Interessen for å delta på UiO var faktisk så stor at påmeldingen stengte før den oppsatte fristen.

Avbyråkratisering Selv om en rask uformell start på studentlivet er viktig, er det likevel behov for at godkjenningsprosessene av tidligere utdanning avbyråkratiseres. Hvis ikke er det fare for at flyktningene må vente i årevis, eller aldri kommer i gang, med den formelle utdanningen.

Her reiser det seg et sentralt spørsmål: Hvilke krav kan vi stille til dokumentasjon, og ettersending av dokumentasjon, i den tilstanden det syriske byråkratiet er i i dag?

Nasjonal ordning Problemet med Akademisk Dugnad er at den kun finnes på HiOA og UiO. Noen andre høgskoler og universiteter har vist interesse for å gjøre det samme, men langt i fra alle. Uansett hvor flyktninger blir plassert bør de bli tatt imot på samme måte som her i Oslo. For en rask uformell start på studielivet vil gjøre de som kommer hit sosialt, kulturelt og faglig mer rustet til å begynne den formelle utdanningen.

Jeg oppfordrer derfor ledelsen ved alle norske høyere utdanningsinstitusjoner til å følge i HiOA og UiO sine fotspor. Dersom studentbevegelsen virkelig ønsker dette og legger press på sin ledelse, kan gjøre den akademiske dugnaden nasjonal.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.

Nyhet

Ragebait fra KrFU?

En stor del av meg håper nesten det er det, for hvis de faktisk mener hatparagrafen må bort, er det langt mer alvorlig.

Les nyhet
Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.

Nyhet

65 år, 17 stopp og en hel masse studentengasjement

Etter to uker på jubileumsturné sitter vi igjen med ett tydelig inntrykk: studentsolidariteten lever i beste velgående.

Les nyhet
A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.

Nyhet

Historisk forslag med store smutthull

Regjeringen foreslår for første gang å forby handel og investeringer knyttet til israelske bosetninger på Vestbredd. SAIH ønsker forslaget velkommen, men mener loven er for snever og inneholder så mange smutthull at den risikerer å få begrenset effekt i praksis.

Les nyhet
Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.

Nyhet

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris står i solidaritet med LHBTI+-studenter og sivilsamfunnet i Tyrkia

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris fordømmer den omfattende bølgen av razziaer, pågripelser og blokkeringer av nettsider som denne helgen ble rettet mot LHBTI+-organisasjoner og aktivister over hele Tyrkia. Vi står i solidaritet med våre partnere og den brede student- og sivilsamfunnsbevegelsen i landet.

Les nyhet
A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling!

18.-20. september er det endelig tid for SAIHs høstsamling! Velkommen til en helg fylt med faglig innhold, skolering om SAIHs kommende høstkampanje, workshops og mye moro.

Les nyhet
A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.

Nyhet

SAIH har inngått nytt partnerskap i Palestina

SAIH har inngått et nytt partnerskap med den studentledede Right to Education-kampanjen i Palestina. Samarbeidet skal styrke dokumentasjonen av angrep på retten til utdanning og løfte palestinske studenters stemme internasjonalt.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon