Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Å gjera det Zambiske mannssamfunnet meir likeverdig

Zambia er eit mannssamfunn. Dei tre vala i 2011 (lokal forvaltning, parlament og president) demonstrerte det. Likevel, sjølve valkampanjen hadde båre i seg ei forventing om endring.

Sigerherren, Michael Chilufya Sata hadde lova sivilsamfunnorganisasjonane i Zambia større rollar i gjennomføringa av vallovnadane hans om han vann.

Den nasjonal kvinnelobby foreininga i Zambia (Zambia National Womens Lobby), hadde i to tiår arbeidd for å få inn fleire kvinner i parlamentet. Med start i 1991 hadde foreininga bygd eit landsomfattande nettverk av lokale kvinnelobbygrupper. Målet deira var og er fleire kvinner inn i styre og stell.

Diverre vart valet i 2011 eit stort vonbrot, ikkje berre for dei mange sivilsamfunnorganisasjonane, men også for ZNWL. Talet på kvinlege parlamentsmedlemer gjekk ned i staden for opp frå 22 til 18 kvinnlege parlaments medlemer. Leiaren av programavdelinga Aselly Mwanza sa då valresultatet vart kjent «No må vi tenkja nytt».

No har ZNWL fått ny leiing og med den, nye idear. Bistandsorganisasjonar er godt kjende med revisjon av økonomien. Den nye leiinga i ZNWL har i tillegg starta arbeidet med å finna status for kvinnelege leiarar i offentleg og privat sektor. Prosessen med å samla inn data starta alt i oktober 2013 og var ferdig i april 2014. Direktøren i ZNWL, Juliet Kaira Chibuta, seier det er fleire grunnar til å gjera ei slik gjennomgang: Zambia har signert regionale og internasjonale avtalar om lik rett til deltaking i avgjersleprosessar for både men og kvinner; det har ikkje vore gjort noko slik gjennomgang i Zambia så langt; ein slik gjennomgang vil også dokumentera framsteg Zambia gjer med å få fleire kvinner med i avgjersleprosessar.

ZNWL ynskjer å gjera dette til ei årleg rapport og håpar at effekten av den vert at fleire kvinner vert avgjersletakarar både innan offentleg og privat sektor. Rapporten vil også verta bruk i lobbyarbeidet med å få meir likeverdig forhold mellom kvinner og menn på alle nivå i samfunnet.

Under introduksjonsfrukosten av gjennomgangen konstanterte forkvinna i ZNWL, Beauty Katebe at «kor mykje vi kan skryte av at kvinner deltek i kritiske avgjersleprosessar kan berre avgjerast om vi veit kor mange kvinner og menn som faktisk er involvert i avgjersleprosessane».

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet
a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .

Nyhet

FANFARE – fellesskap mot fascisme!

Velkommen til folkefest og fellesskap mot fascisme - søndag 22. juni i Oslo

Les nyhet
a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .

Nyhet

Gatekunst og frigjøringskamp

Fredag 27. juni inviterer SAIH og Street Art Oslo til avduking av et nytt veggmaleri midt i Oslo sentrum.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.

Nyhet

Norske universiteter med nytt samarbeid for palestinsk høyere utdanning

Tirsdag 27. mai ble et nytt samarbeid mellom en rekke norske høyere utdanningsinstitusjoner etablert. Hovedformålet er å mobilisere og koordinere ressurser som kan bidra til å støtte Palestinsk høyere utdanning. Hele 14 universiteter og høyskoler, blant dem flere av landets største, er involvert i oppstarten.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon