Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

40 års kamp mot likegyldighet

I følge Statistisk Sentralbyrå er 88 % av Norges befolkning er positive til bistand. Vi er sikre på at ODs årlige kampanjer bidrar til de positive holdningene. OD handler om både om pengestøtte til utdanningsprosjekter i Sør, og om å bringe verden inn i norske skoler. De fleste som har gått ungdoms- eller videregående skole i Norge har et forhold til Operasjon Dagsverk. Husker du for eksempel besøket av ungdomsaktivisten fra Brasil på skolen din i 1995? Kanskje solgte du hjemmebakte boller til inntekt for utdanning til kambodsjanske flyktninger i 1978? Eller er du en av dem som deltok på det første Operasjon Dagsverk i 1964, da OD støttet rehabilitering av algerianske skoler etter borgerkrigen? I tillegg til alle som har jobbet på OD-dagen, har mange tusen arbeidsgivere hvert år betalt en OD-elev for å gjøre forefallende arbeid – det være seg raking av løv, maling av garasje eller rydding i gamle arkiver.

”U-hjelp til norske huer”, er Operasjon Dagsverk blitt kalt. ”U-hjelpa” kommer i form av informasjonskampanjen Internasjonal Uke, og formidles av ungdom i Norge til ungdom i Norge. Den største trusselen verden står overfor er likegyldighet. Vi ser at OD bidrar til at ungdom blir engasjert. Hvert år får elever på 800 skoler utviklet og utvidet sitt bilde av verden, og det er et viktig bidrag. Ungdom når fram til annen ungdom på en annen måte enn vi som etablerte organisasjoner eller lærerne deres. Hadde tusenvis av 40-åringer greid det samme? Vi tror ikke det. OD er nok Norges mest ungdommelige førtiåring, som år etter år engasjerer halvparten av alle norske skoler i kamp for utdanning til ungdom i Sør, uten tegn på aldring. 4000 tillitsvalgte på skoler i hele Norge bruker store deler av fritiden si hvert år på å arrangere Internasjonal Uke og OD-dag på sin skole. Internasjonal Uke er Norges største nasjonale informasjonskampanje rettet mot ungdom, og kampanjen går inn der læreplanen ikke strekker til. Utdanningsminister Kristin Clemet har kalt OD det viktigste bidraget til nord/sør-informasjon i norske skoler. I samarbeid med frivillige organisasjoner, informerer ODs unge foredragsholdere ikke bare om prosjektene som skal støttes med OD-penger, men også om årsaker til urettferdighet i verden og at ungdoms engasjement nytter. Og de som møter dem, lytter!

ODs kompromissløse ungdomsperspektiv er unikt. Ungdom i Sør blir ofte passive objekter som mottar bistand kontrollert og styrt av voksne. OD bidrar til å sette ungdom i sentrum. Ungdomsdeltakelse i alle ledd av prosjektene er et viktig prinsipp. Det er ungdom selv som bestemmer hvilken bistand som de mener er god bistand, og ungdom selv som bestemmer hvordan de skal delta.

OD gir også et unikt bidrag til de organisasjonene i Sør som får støtte til sitt arbeid. 110 000 ungdommer jobber hvert år inn et dagsverk og støtter slik utdanningsprosjekter. Våre samarbeidsorganisasjoner sier at det er unikt at OD er mer enn en pengeinnsamling. Ungdommene de jobber med motiveres av at ungdom på andre siden av kloden ikke bare gir pengegaver, men faktisk arbeider et dagsverk i solidaritet med dem. På det borgerkrigsherjede Sri Lanka har flere ungdomsorganisasjoner mottatt støtte fra OD 2003. Tjue ungdommer som besøkte Norge i oktober 2003 opplevde at 110 000 ungdommer i Norge brydde seg om deres kamp for fred!

For oss som etablerte norske bistandsorganisasjoner, er OD en spesiell samarbeidspartner. OD har gjennom 40 år tort å ta sjanser og støtte tiltak som for andre givere har vært kontroversielle. Et godt eksempel på dette er ODs støtte til frigjøringsbevegelser i de portugisiske koloniene. Thorvald Stoltenberg, daværende utenriksminister, bekrefter dette i et intervju hvor han påpeker at ungdoms støtte til frigjøringsbevegelsen var med på å øke presset mot norske myndigheter. Historien til OD viser at de har støttet og vært med på vinne mange viktige frigjøringskamper. OD er også en av de første bidragsyterne som har satt fokus på funksjonshemmede i bistand, og krever at funksjonshemmedes rett til utdanning skal tas hensyn til i alt arbeidet de støtter.

Når OD i år feirer 40 år, feirer de dobbeltjubileum med Sør-Afrika som kan markere at det er ti år siden apartheid falt. I år støtter OD forebygging av vold og kriminalitet blant unge sørafrikanere. Vi ønsker alle som deltar i OD-kampanjen lykke til, og til dere fire millioner som har deltatt på OD før: Hjertelig takk for samarbeidet!

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.A young woman in an orange t-shirt with crossed arms stands against a grey wall.

Nyhet

Ragebait fra KrFU?

En stor del av meg håper nesten det er det, for hvis de faktisk mener hatparagrafen må bort, er det langt mer alvorlig.

Les nyhet
Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.

Nyhet

65 år, 17 stopp og en hel masse studentengasjement

Etter to uker på jubileumsturné sitter vi igjen med ett tydelig inntrykk: studentsolidariteten lever i beste velgående.

Les nyhet
A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.

Nyhet

Historisk forslag med store smutthull

Regjeringen foreslår for første gang å forby handel og investeringer knyttet til israelske bosetninger på Vestbredd. SAIH ønsker forslaget velkommen, men mener loven er for snever og inneholder så mange smutthull at den risikerer å få begrenset effekt i praksis.

Les nyhet
Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.

Nyhet

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris står i solidaritet med LHBTI+-studenter og sivilsamfunnet i Tyrkia

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris fordømmer den omfattende bølgen av razziaer, pågripelser og blokkeringer av nettsider som denne helgen ble rettet mot LHBTI+-organisasjoner og aktivister over hele Tyrkia. Vi står i solidaritet med våre partnere og den brede student- og sivilsamfunnsbevegelsen i landet.

Les nyhet
A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling!

18.-20. september er det endelig tid for SAIHs høstsamling! Velkommen til en helg fylt med faglig innhold, skolering om SAIHs kommende høstkampanje, workshops og mye moro.

Les nyhet
A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.

Nyhet

SAIH har inngått nytt partnerskap i Palestina

SAIH har inngått et nytt partnerskap med den studentledede Right to Education-kampanjen i Palestina. Samarbeidet skal styrke dokumentasjonen av angrep på retten til utdanning og løfte palestinske studenters stemme internasjonalt.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon