Hopp til hovedinnhold

SAIH

Historier fra vårt arbeid

Utdanning som motstand i Cerro Tijeras

2025

I flere tiår har lokalsamfunn i Cerro Tijeras-reservatet sørvest i Colombia kjempet mot konsekvensene av La Salvajina-demningen. Land ble lagt under vann, familier tvangsflyttet, og lovnader om erstatning ble aldri oppfylt. I dag bruker lokalsamfunnene utdanning som et verktøy for å beskytte landområder, rettigheter og framtid.

Gjennom Intercultural University of the Peoples (UIP) tilegner studenter fra lokalsamfunn som er rammet av demningen i Cauca seg kunnskap og ferdigheter som de tar med seg tilbake i kampen for eget territorium, levebrød og rettigheter.

Utdanning som verktøy for å styrke territoriet

I mange år har motstanden mot demningen vært preget av protester, underskriftskampanjer og rettslige prosesser.

Selv om disse fortsatt er viktige, har lokalsamfunnene også sett behovet for sterkere verktøy for å dokumentere konsekvenser, ta vare på felles historie og erfaringer, og tydeligere sette ord på kravene sine.

Intercultural University of the Peoples (UIP) bringer høyere utdanning inn i områder som er preget av miljø- og territorielle konflikter. Studenter fra reservatene deltar i forsamlinger og verksteder med fokus på suverenitet, godt liv og hvordan lokalsamfunn formidler egne krav og erfaringer.

Læringen er forankret i lokale realiteter og er utviklet for å støtte pågående kamper – ikke som abstrakt teori, men som praktiske verktøy i arbeidet for å beskytte territoriet.

Kunnskap forankret i lokalsamfunnet

Som en del av studiene utvikler UIP-studenter forskningsprosjekter som er definert av egne lokalsamfunn.

I reservatene som er berørt av demmingen, har dette blant annet handlet om å dokumentere systemer for lokalt selvstyre og undersøke hvordan tvangsflytting har påvirket matsystemer og måter å leve på.

Hver forskningsprosess følges av lokale råd der ledere og representanter fra lokalsamfunnet deltar, og bidrar til å planlegge og forme hvert studieforløp. Dette sikrer at kunnskapen svarer på konkrete behov og forblir forankret i lokalsamfunnet.

Uteksaminerte studenter vender tilbake til sine lokalsamfunn med bedre forutsetninger for å styrke fellesskapet, organiseringen, dokumentasjonen og langsiktige strategier for å forsvare økonomiske, sosiale, kulturelle og miljømessige rettigheter.

Kunnskap som blir igjen

På territorielle UIP-verksteder samles lokalsamfunn for å gjennomgå forskningsresultater og velge deltakere til neste studentkull. Dette er en bevisst modell: kunnskap skapes, forankres og blir i lokalsamfunnet.

Den juridiske kampen mot La Salvajina-demningen er langt fra over.

Vannet dekker fortsatt det som en gang var fruktbart land, og rettferdigheten lar vente på seg. Men gjennom UIP styrker lokalsamfunn i Cerro Tijeras evnen til å beskytte territoriet – ikke bare gjennom motstand, men gjennom utdanning, forskning og kollektiv organisering.

Her handler kampen om mer enn å stoppe en demning. Den handler om å bygge kunnskap og evne til å forme framtiden i eget territorium, på egne premisser.

La Salvajina-demningen

  • La Salvajina-demningen ble bygget på 1980-tallet, uten forhåndskonsultasjon med berørte lokalsamfunn.
  • Rundt 10 000 mennesker ble tvangsflyttet, og store områder med fruktbart land ble lagt under vann.
  • Staten forpliktet seg til å gi erstatning og bygge infrastruktur, men mange av løftene er fortsatt ikke oppfylt.
  • Juridiske prosesser på både nasjonalt og internasjonalt nivå pågår fortsatt.
  • SAIH støtter utdanningstiltak som har som mål å styrke lokalsamfunnenes langsiktige kapasitet til å forsvare territorium og rettigheter.

Flere historier fra vårt arbeid

A diverse group of smiling people hold banners for ACEU and ANDES, along with a Palestinian flag, in front of an ornate stone building.A diverse group of smiling people hold banners for ACEU and ANDES, along with a Palestinian flag, in front of an ornate stone building.

Historier fra vårt arbeid

Historisk seier for studentbevegelsen i Colombia

Les historien
A classroom of young men working on individual laptops, with motivational wall art and a Palestinian flag visible in the background.A classroom of young men working on individual laptops, with motivational wall art and a Palestinian flag visible in the background.

Historier fra vårt arbeid

Utdanning som motstand: Gazas universiteter nekter å bli visket ut

Les historien
Se alle historier

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon