Historier fra vårt arbeid
Historier fra vårt arbeid
Historisk seier for studentbevegelsen i Colombia
2026
Etter flere tiår preget av underfinansiering og ulikhet har Colombia fått en ny lov for høyere utdanning. Reformen markerer et veiskille – og speiler den mangeårige innsatsen fra studentbevegelsen, deriblant SAIHs partnere ACEU og ANDES.
Et system som ikke fungerte
Colombias høyere utdanningssystem har lenge vært underfinansiert, og tilgangen til utdanning har reflektert klasseskiller og historisk ekskludering av urfolk og afro-colombianere.
Colombia trengte en reform – og studentene har vært blant dem som har presset den fram.
Kjernen i problemet lå i en over 30 år gammel lov som regulerte høyere utdanning – noe studentbevegelsen har kjempet for å endre i flere tiår.
Studentene ved forhandlingsbordet
Da regjeringen lanserte arbeidet med en ny lov for høyere utdanning i 2024-2025, ble studentorganisasjoner invitert inn i den nasjonale dialogen. Resultatet ble et lovforslag som blant annet innebærer:
- økte og stabile statlige overføringer
- en tydeligere forankring av utdanning som en offentlig rettighet, ikke et marked
- et nytt finansieringssystem basert på faktiske utdanningskostnader
Myndighetene omtaler reformen som et veiskille – og et direkte svar på langvarige krav fra studentbevegelsen.
Årelang innsats gav historisk seier
At studentorganisasjonene kunne sitte ved forhandlingsbordet som seriøse og legitime aktører, kom ikke av seg selv. Det er resultatet av studentenesmangeårige arbeid, målrettet organisering og politiske innsats, som til slutt gjorde denne historiske seieren mulig.
Gjennom utrettelig engasjement har bevegelsen blitt både faglig sterk og solid organisert. Norske studenters bidrag gjennom SAIH har vært en del av den langsiktige støtten.
Med støtte fra SAIH ble Observatorio de Políticas de Educación Superior de Colombia etablert i 2023. Observatoriet drives av ACEU og har bidratt med kunnskapsgrunnlag og analyser som har vært en viktig inspirasjon for utdanningsministeren i arbeidet med reformen.
På nasjonalt nivå har ACEU og ANDES i en årrekke vært blant de viktigste aktørene i elev- og studentbevegelsen. Gjennom nasjonale studentmøter, politiske plattformer og bred mobilisering har de sørget for at studentstemmen har forblitt tydelig og legitim i offentlig debatt.
Gjennom SAIHs nettverk har organisasjonene også fått internasjonal støtte og synlighet. Denne solidariteten har styrket deres posisjon i møte med myndighetene.
Ett skritt nærmere retten til utdanning
Når Colombia nå har vedtatt en ny lov for høyere utdanning, er studentbevegelsens avtrykk tydelig – i analysene, i kravene og i selve lovforslaget.
Historien om ACEU og ANDES viser hvordan langsiktig støtte kan omsettes i politisk innflytelse. SAIHs bidrag handler ikke om enkeltprosjekter, men om å styrke demokratiske bevegelser som former fremtiden for millioner av unge.
Det er dette SAIHs arbeid egentlig handler om: å gjøre det mulig for studenter selv å være drivkraften for endring i sitt eget samfunn.
Flere historier fra vårt arbeid


Historier fra vårt arbeid

