Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Vårt bilde av Sør

Det er sjølvsagt ikkje dermed sagt at alle nordmenn vil at utlendingar skal vere pene og morsomme og kunne ein del grisete ord på norsk. Dersom ein utlending som bur i Norge går rundt og er pen og morsom og seier grisete ord på norsk, så vil tvert imot eit klart fleirtal av Norges befolkning finne det svært suspekt.

Men nordmenn er endå meir nyanserte enn som så.For sjølvsagt har vi også andre bilde av Sør.Eitt av dei er av eit svoltent og stakkarslig barn på ei innsamlingsbøsse eller i ein filmsnutt under TV-aksjonen. For mange nordmenn er det ei gåte at slike folk kan klare å flytte seg meir enn nokre få meter, og heilt ufattelig og veldig overraskande at dei kan klare å komme seg heilt til Norge, og direkte uforskamma at dei som klarer å komme seg hit ikkje berre seier "Takk", men for eksempel "Har de bruk for legeutdanninga mi her?"

I skulebøkene såg vi bildet av eit stakkarslig og svoltent barn saman med ei kvit dame som likna veldig på nokre av lærarinnene på skulen vår. I kristendomstimane på skulen lærte vi nemlig at det ikkje er sant at alle i Sør berre er stakkarslige og svoltne. Dei er også hedningar.

Eit anna vanlig bilde av Sør har ingen nordmenn faktisk sett, men mange nordmenn trur likevel at det finst, fordi så mange fortel oss at det finst. Det er eit bilde av folk som frå fødselen av kastar seg inn i flest mulig krigar og konfliktar og arbeider hardt og målbevisst for å forårsake naturkatastrofer og matmangel. Alt dette gjer dei for å oppnå sitt høgste mål: Å få lov til å komme til Norge og leve lykkelig resten av sine dagar på ein nedlagt campingplass langt frå folk.

Men, som sagt, som regel er bildet frå Syden. Som regel synest vi det er langt nok sør. Ein pen og morsom kelner som kan nokre grisete ord på norsk er tross alt berre litt suspekt. Eit svoltent, stakkarslig, hedensk, krigersk barn som sitt på ein campingplass og påstår han er lege, er veldig suspekt.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet
A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.

Nyhet

SAIH vokser: tre nye medlemmer inn i fellesskapet

På årsmøtet i april ønsket SAIH velkommen tre nye medlemmer: Høgskulen på Vestlandet, Oslo Nye Høyskole og Universitetet i Sørøst-Norge.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon