Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Talte for FNs generalforsamling

FNs generalforsamling samles hver høst og er verdens største internasjonale møteplass. Her møtes FNs 193 medlemsland for å diskutere internasjonal utvikling og i år var over 150 statsledere til stede. Tirsdag denne uken talte ungdomsdelegatene Inga Marie Nymo Riseth og Erling Laugsand, leder for Senterungdommen på vegne av Norge. I talen tok de opp flere tema som SAIH jobber med.

Inga Marie brukte blant annet talen til å snakke om akademisk frihet og angrep på utdanning. Hun viste til det nye bærekraftmålet om utdanning, hvor viktigheten av høyere utdanning og trygge læresteder er reflektert, og oppfordret statene til å slutte seg til Safe Schools Declaration. Videre ba hun statene om å gi beskyttelse til studenter som er forfulgt på grunn av sitt politiske engasjement for menneskerettigheter og demokrati.

Erling uttrykte bekymring for ungdom som lever under kolonistyre og okkupasjon, og da spesielt i Vest-Sahara. Han refererte til FNs generalsekretærs opprop fra 2014, for en uavhengig overvåkning av brudd på menneskerettigheter i territoriet, og uttrykte at dette bør inkluderes i MINURSOs mandat. Alle FN-styrker må få mandat til å overvåke og rapportere om menneskerettigheter, var det tydelige budskapet.

- Det var stort å få tale for FNs generalforsamling om tema som jeg brenner for. Etter talen kom den marokkanske delegaten bort til oss for å spørre om en kopi, og delegaten fra Algerie takket oss for et godt innlegg. Da følte jeg at innlegget faktisk hadde betydning, sier Inga Marie Nymo Riseth.

Senere samme dag fikk ungdomsdelegatene hilse på Generalsekretær Ban Ki-moon.

- Oppholdet fikk virkelig en pangstart med tale i FN og deretter håndtrykk med Ban Ki-moon på en og samme dag, sier Inga Marie. Nå gleder jeg meg til å få være med på resolusjonsforhandlinger i dagene fremover.

Talen til de norske ungdomsdelegatene var en av kun tre taler som fikk applaus i løpet av hele dagen. Du kan se hele talen her:

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet
a taco on a plate with the words verdens kjedeligste tacoa taco on a plate with the words verdens kjedeligste taco

Nyhet

Verdens kjedeligste taco

Kvaliteten på fredagstacoen er helt klart best når innholdet er variert. Sånn er det også med kvaliteten i norsk høyere utdanning.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Ledig stilling: Rådgiver for høyere utdanning i Palestina

Som svar på den systematiske ødeleggelsen av høyere utdanning er aktører i den norske høyere utdanningssektoren nå i ferd med å etablere et konsortium for høyere utdanning i Palestina.

Les nyhet
a group of people standing next to each other with their hands in the air .a group of people standing next to each other with their hands in the air .

Nyhet

Studentenes Fredspris 2025: IPEN hedres for sin kamp for akademisk frihet

Søndag 16.mars mottar Iniciativa Puentes por los Estudiantes de Nicaragua (IPEN) Studentenes Fredspris 2025 foran en fullsatt Olavshall i Trondheim.

Les nyhet
Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette. Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette.

Nyhet

Takk for støtten på semesteravgiften!

Husk å betale støtten til SAIH på semesteravgifta. Den gjør nemlig verden til et litt bedre sted.

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture .a large group of people are posing for a picture .

Nyhet

Vintersamling 2025

Den beste helgen i februar nærmer seg – SAIHs vintersamling 2025! Vintersamling er en ypperlig måte å bli bedre kjent med organisasjonen på gjennom en god blanding av kreative workshops, interessante diskusjoner, aktivisme og morsomme aktiviteter. Ikke minst blir du kjent med andre engasjerte mennesker fra hele Norge og verden!

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon