Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Styrker LHBT-rettigheter gjennom utdanning

Alberto Moscoso Flor leder organisasjonen ADESPROC LIBERTAD GLBT. Han er også en av grunnleggerne av organisasjonen, som ble startet for å kjempe for rettighetene til LHBT-personer i Bolivia. Alberto var i mange år med som frivillig før han begynte å jobbe fulltid, og er en av Bolivias mest profilerte LHBT-personer.

- Min livsoppgave er å kjempe for rettighetene til LHBT-befolkningen. Fordi jeg trengte at noen kjempet for mine rettigheter da jeg var ung. På det tidspunktet fantes det ingen som passet på mine rettigheter, forteller Moscoso Flor.

Politisk påvirkning som aktivisme

ADESPROC LIBERTAD GLBT er den største LHBT-organisasjonen i Bolivia og et nasjonalt referansepunkt i å synliggjøre og forsvare rettighetene til LHBT-befolkningen. Organisasjonen fremmer deltakelsen til LHBT-personer på det sosiale, kulturelle og akademiske feltet. ADESPROC LIBERTAD GLBT har ledet flere politiske påvirkningsprosesser for å få til lovendringer.

- Jeg har engasjert meg i organisasjonen for å forsvare menneskerettighetene og for å kunne drive politisk påvirkningsarbeid. Jeg tror det er mulig å få til bedre lover. Min aktivisme går først og fremst ut på politisk påvirkning. De største utfordringene vi ser er å nå fram på det politiske feltet, å få til at lovene og den offentlige politikken faktisk blir gjennomført, sier Moscoso Flor.

Fortsatt sterk diskriminering

Samarbeidet mellom SAIH og ADESPROC LIBERTAD GLBT går ut på å undervise studenter i seksuell orientering og kjønnsidentitet og å gjøre offentlige og private universiteter i La Paz til trygge og ikke-diskriminerende steder for LHBT-personer. Kunnskapsbygging og forskning inngår også i samarbeidet.

- Utdanning er spydspissen for sosiale endringer. Samarbeidet med SAIH er viktig fordi det gjør det mulig for oss å få innpass på det akademiske feltet. SAIH gjør det mulig for oss å gå inn på universitetene, mener LHBT-lederen.

Det er fortsatt sterk diskriminering av LHBT-personer i Bolivia. Forrige uke bestemte den interamerikanske menneskerettighetsdomstolen at likekjønnede ekteskap skal anerkjennes, som følge av at mange latin-amerikanske land den siste tiden har endret eller diskuterer sin egen ekteskapslovgivning. Bestemmelsen oppfordres for alle land som har signert den amerikanske konvensjonen om menneskerettigheter. Det er likevel ikke ventet at Bolivia vil ta dette steget, ettersom landet ikke har anerkjent likekjønnet ekteskap.

- Gjennom livet mitt har jeg har mange venner som har tatt sitt eget liv fordi de ikke har klart å akseptere seg selv på grunn av diskrimineringen de har opplevd fra samfunnet rundt og fra familien sin. Dette har gjort at jeg jobber med bevisstgjøring og myndiggjøring mot den internaliserte homofobien og for en politikk med respekt. Jeg jobber for å støtte prosesser med individuell og kollektiv aksept av LHBT-befolkningen slik at de kan leve et verdig liv i en bedre situasjon, forklarer Moscoso Flor.

Men det skjer heldigvis også positive endringer i landet. Moscoso Flor kan fortelle at utdanningsministeriet tidligere ikke tok hensyn til LHBT-befolkningens behov. Nå kommer det hvert år ut retningslinjer fra ministeriet til den regionale utdanningsledelsen som pålegger dem å gjennomføre aktiviteter 17. mai, den internasjonale dagen mot homofobi, transfobi og bifobi, og 28. juni - dagen for å minnes Stonewall-opptøyene, som markerte starten for LHBT-bevegelsen i USA. Seksuell orientering og kjønnsidentitet blir fra offentlig hold sett på som tverrgående.

En viktig støtte

ADESPROC LIBERTAD GLBT setter stor pris på samarbeidet med norske studenter og akademikere.

- Støtten som studentene i Norge gir gjør at vi i Bolivia kan sette fokus på det som skjer og jobbe med å bedre situasjonen til LHBT-befolkningen, slik at vi i framtiden kan leve et verdig liv i sosial sameksistens på samme måte som LHBT-personer sannsynligvis gjør i Norge, sier Moscoso Flor.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 50 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet
A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.

Nyhet

SAIH er en apartheidfri sone

Før sommeren sluttet SAIH seg til den internasjonale kampanjen for apartheidfrie soner (AFS). - Et naturlig og nødvendig steg, sier SAIH-leder Henriette Johnstone.

Les nyhet
Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.

Nyhet

Bli med i SAIHs arbeidsgruppe for avkolonisering

Er du student, akademiker eller aktivist med engasjement for avkolonisering? Nå kan du bli med i SAIHs nye arbeidsgruppe og bidra til å forme hvordan organisasjonen jobber med dette viktige temaet – både internt og i samarbeid med våre partnere.

Les nyhet
Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."

Nyhet

Bli med i arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026

Vil du være med å utvikle SAIHs største arrangement i 2026? SAIH søker kreative og engasjerte studenter og akademikere til arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026. Søknadsfrist 7. november.

Les nyhet
ung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kameraung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kamera

Nyhet

Statsbudsjettet 2026: Kunnskapsløst budsjett

Regjeringen legger i dag fram statsbudsjettet for 2026. Siden den tiltrådte i 2021, har støtten til utdanning i bistandsbudsjettet falt med 67 prosent – fra ca. 2 milliarder kroner til under 650 millioner.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon