Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Standdag; Sahara, suksess og antydning til snø!

(image) Forberedelsene til standdagen begynte med delvis vellykket tagging, det vil si; vi hadde planlagt å ha et banner påskrevet «Hvor lenge må vi vente», som skulle symbolisere saharawienes opphold i flyktningeleire, som til nå har vart i hele 34 år. Da var det bare å ta fram sprayboksen, uten at noen av oss hadde særlig erfaring med dette fra før av. Men det gikk greit, og banneret ble laget, selvom det kanskje ikke ble noe kunstverk!

Det viktigste var tross alt budskapet. Og det fikk vi frem. Selve standen hadde flere plakater, hvor vi sa det som det er: «Vest-Sahara er okkupert av Marokko» og «Saharawiene har levd i flyktningeleire siden 1975..», banneret fikk henge på hovedbygningen til HiO, rett bak standen. Ved siden av standen satt SAIH-»saharawier» og ventet - og frøs, mens tiden gikk med på å drikke te og spille kort. Resten av SAIH-gjengen holdt så vidt varmen, ved å gå rundt å snakke med studenter og andre interesserte som gikk forbi, og ved å drikke kaffe og te, som forøvrig virket som et godt trekkplaster på mange.

En god del studenter og ansatte ved HiO var interesserte i å høre mer om okkupasjonen av Vest-Sahara, mange kunne fortelle at de aldri hadde hørt om landet, og reagerte med overraskelse av at norske bedrifter driver handel med naturressurser fra dette okkuperte landet. Andre hadde fått med seg avsløringen som kom i begynnelsen av uka, da flere av landets største aviser skrev om at oljefondet har investert milliarder i syv gjødselselskaper som henter ut fosfat fra Vest-Sahara. Mens SAIH hadde stand mellom klokken elleve og ett, fikk vi inn mange underskrifter, og etter at vi hadde pakket sammen kunne vi se at det stadig tikket inn flere underskrifter på nettsidene til SAIH, nettop fra ansatte og studenter ved HiO.

I løpet av tiden vi holdt stand kom det antydninger til snøfnugg, men det var først da klokka nærmet seg ett og vi skulle begynne sammenpakkingen at regnet begynte å komme. Så da var det bare å komme seg inn i varmen og skrive de innsamlede underskriftene over på SAIH sine nettsider, før vi takket for en vellyket, om enn litt kald standdag.
-Nå håper vi bare at flere får øynene opp for kampanjen, og at Vest-Saharas folk får bestemme over ressursene sine selv!

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 50 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet
A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.A smiling young woman wearing a black and white keffiyeh stands in front of posters, one depicting Nelson Mandela.

Nyhet

SAIH er en apartheidfri sone

Før sommeren sluttet SAIH seg til den internasjonale kampanjen for apartheidfrie soner (AFS). - Et naturlig og nødvendig steg, sier SAIH-leder Henriette Johnstone.

Les nyhet
Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.Person from behind, wearing a bandana and denim jacket, holding a megaphone and raising a fist.

Nyhet

Bli med i SAIHs arbeidsgruppe for avkolonisering

Er du student, akademiker eller aktivist med engasjement for avkolonisering? Nå kan du bli med i SAIHs nye arbeidsgruppe og bidra til å forme hvordan organisasjonen jobber med dette viktige temaet – både internt og i samarbeid med våre partnere.

Les nyhet
Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."Four smiling young women wearing t-shirts that read "SAIH Utdanning for frigjoring."

Nyhet

Bli med i arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026

Vil du være med å utvikle SAIHs største arrangement i 2026? SAIH søker kreative og engasjerte studenter og akademikere til arbeidsgruppen for SAIH-konferansen 2026. Søknadsfrist 7. november.

Les nyhet
ung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kameraung kvinne står med armene i kryss og ser alvorlig inn i kamera

Nyhet

Statsbudsjettet 2026: Kunnskapsløst budsjett

Regjeringen legger i dag fram statsbudsjettet for 2026. Siden den tiltrådte i 2021, har støtten til utdanning i bistandsbudsjettet falt med 67 prosent – fra ca. 2 milliarder kroner til under 650 millioner.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon