Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Sprekker i fasaden

(image) DyrtÅ ta høyere utdanning i Zambia er fortsatt et elitefenomen. Det er få som tar høyere utdanning og det er dyrt. Selv om Zambia tilbyr statlige stipender til rundt 75 % av studentene som blir tatt opp, sliter studentene med å få det til å gå rundt. Mange studenter prioriterer å sende en del av pengene til ofte fattige familiemedlemmer, samt at mye går til å betale semesteravgift, overnatting og mat. Da blir det lite igjen å kunne kjøpe bøker eller luksusvarer som bærbare datamaskiner. (image)

ProstitusjonSom en konsekvens av pengeknipen mange studenter befinner seg i, har en sett en tendens til at spesielt kvinner finansiere studiene gjennom prostitusjon. Timothy Lumba, leder av studentunionen på University of Zambia (UNZASU), sier at omfanget er blitt så stort at det nesten er blitt normalt. Studenter på campus kan observere hvordan mannlige studenter fungerer som halliker og formidler kvinner som blir plukket opp av sorte Mercedeser fra byen. 

(image) HivHiv er en stor utfordring i Zambia med 1,1 millioner smittede (2008, UNAIDS). Utfordringen er også massiv på campus, og SAIH har siden 2003 støttet hivkontoret på UNZA. Her jobber ansatte og frivillige med å spre informasjon om hivforebygging og helsetilbud.  - At studenter har ubeskyttet sex med flere seksualpartnere står for hovedspredningen av hivviruset på campus, sier Barrington Zulu frivillig ved hivkontoret.

Barrington er en såkalt ”peer-educator”, som frivillig er trent opp til å kommunisere direkte med studenter om deres rettigheter og forhåndsregler knyttet til hiv. Hivkontoret har også presset på at behandling av hivsmittede (ARV-medisinering) kan foregå på campus. Noe som ble en virkelighet i 2005.

(image) HyblerUniversitet som ble bygget for 3000 studenter teller nå ca 12 000. Infastrukturen er under stor belastning og det er veldig trangt. Dette gjelder spesielt de studenthyblene som blir tilbudt. Kombinasjonen av prisen og mangelen på hybler gjør at hyblene på rundt åtte kvadratmeter med to senger i, ofte deles av 4-5 studenter. I de små hyblene skal det soves, lages mat og studeres. (image)

Studenter faller utSå mye som 1500 studenter har måtte avbryte utdanningen sin det siste året (link). De aller fleste av disse er på grunn av at de ikke har klart å betale semesteravgifter eller andre avgifter. Studentunionen på University of Zambia (UNZASU) kommer til å jobbe videre med utfordringene sammen med hivkontoret og universitetet. Etter å ha møtt studenter som tar tak i situasjonen, er det grunn til å være optimist for fremtiden. Hvis ikke også de engasjerte og utdannede gjør som så alt for mange allerede har gjort, får nok, og søker bedre forhold i andre land. Som nestleder i UNZASU Charles Simusokwe sa det.

- What’s really killing us is braindrain

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.A man with light hair and blue eyes, wearing a black suit and red tie, smiles subtly against a grey background.

Nyhet

Vendepunktet som forsvant

Ved første anledning velger regjeringen å ta penger fra bistandsbudsjettet for å dekke økte utgifter til mottak av flyktninger i Norge.

Les nyhet
Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon