Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Seksualundervisning ISFiT

(image) Mange var innom den fargerike SAIH-standen som SAIHs aktivister Linda Melling Øiehaug og Magnhild Bøgseth fra SAIH Trondheim hadde organisert, under årets Internasjonale studentfestival i Trondheim (ISFiT). I tillegg til ulike kreative aktiviteter på standen, var Medisinernes seksualopplysning (MSO) invitert for å ha kondomsskole for unge.Kronprinsesse Mette Marit, som lenge har engasjert i kampen mot HIV/AIDS, var også innom. I trå med ISFiTs tema for i år, “global helse”, holdt hun foredrag på Samfundet og snakket med flere unge.Se Trondheim Student-TVs video fra standen!Linda og Magnhild har vært på utveksling hos ungdomsorganisasjonen JENH, en av SAIHs partnere i Nicaragua. Ungdomsorganisasjonen gir ungdom ledertrening med fokus på kulturell identitet og seksuelle og reproduktive rettigheter. Sammen med Norad arrangerte de også en workshop om temaet under ISFiT.Underholdning lokker(image) Jimmy Wilford fra SAYWHAT, en av SAIHs samarbeidspartnere i Zimbabwe, besøkte også ISFiT forrige uke. Han tror underholdende og uformelle informasjonsaktiviteter er helt essensielt når man skal informere om HIV/Aids og reproduktive rettigheter blant unge - uansett hva slags samfunn man tilhører.- Unge mennesker er dynamiske, de trenger mer konkrete og særegne ting for å la seg engasjere. SAIHs hadde en morsom stand som oppfordret til mer aktiv deltakelse, sier han.I hjemlandet Zimbabwe er dette en av tingene han og SAYWHAT jobber for. Som ungdomsdrevet organisasjon driver SAYWHAT opplysnings- og kunnskapsformidling om seksuelle og reproduktive rettigheter på høgskoler i Zimbabwe.- Vi jobber for å få vekk stigmaet om seksualitet og HIV, og å spre informasjon på en uformell måte, forklarer Jimmy, som denne uken er i Oslo for blant annet å møte Skeiv Ungdom og for å holde foredrag for SAIH Blindern og SAIH Ås.Les også om utdelingen av Studentenes Fredspris under ISFiT.

Les mer: Ressurser og nyheter her

Homoseksualitet er ulovlig i over 80 land, og i over halvparten av landene i Afrika. Sju land har dødsstraff.

Skeive ungdommer blir diskriminert over hele verden. De blir mobbet og utsatt for vold, holdt utenfor universiteter og kastet ut av skoler. Dette er ikke ok.

Hva kan jeg gjøre med det?

Signer vårt manifest mot seksuell apartheid Les mer om situasjonen for skeive ungdommer - internasjonalt og i Afrika Bli med i Facebookgruppa.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet
a taco on a plate with the words verdens kjedeligste tacoa taco on a plate with the words verdens kjedeligste taco

Nyhet

Verdens kjedeligste taco

Kvaliteten på fredagstacoen er helt klart best når innholdet er variert. Sånn er det også med kvaliteten i norsk høyere utdanning.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Ledig stilling: Rådgiver for høyere utdanning i Palestina

Som svar på den systematiske ødeleggelsen av høyere utdanning er aktører i den norske høyere utdanningssektoren nå i ferd med å etablere et konsortium for høyere utdanning i Palestina.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon