Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Rettsak mot akademikere i Tyrkia

I januar 2016 skrev 1128 akademikere under på et krav – også kjent som Academics for Peace-signeringen - om stans i krigshandlingene i de kurdiske områdene, og at partene starter fredsforhandlinger. Kort tid etter fikk flere akademikere sparken, ble arrestert eller fratatt borgerrettigheter. Akademikere over hele verden startet støttekampanjer for de tyrkiske akademikerne, og fikk støtte fra både journalister, kunstnere og forfattere. Også i Norge har støtten vært stor.

Siden den gang har situasjonen bare blitt verre: Mange har måttet forlate landet og mange har fått personlige problemer. Etter kuppforsøket i juli 2016 ble også situasjonen for akademikere dramatisk forverret.

Opphold i Norge gjennom Students At Risk

Student Ekin Baris Sah var med og skrev under på kravet. Tidligere hadde han fått ti måneders fengsel for å protestere i 2013. Nå risikerer han 7,5 år i fengsel for å ha deltatt i Academics for Peace, og kan bli dømt for å ha vært med på “propaganda for en terrororganisasjon”. De første rettsakene mot akademikere i Academics for Peace-nettverket (Baris Akademik) startet kl syv idag tidlig.

- Med dette vil den tyrkiske regjeringen vise at alle som prøver å stoppe volden i de kurdiske provinsene blir straffet. Mange som skrev under på kravene i 2016 har allerede blitt utvist fra universitetene de var ansatt på og blitt fratatt sine pass. Og likevel er det først nå den virkelige juridiske prosessen begynner. Ikke bare akademikere, men alle sosiale grupper som forlanger fred blir undertrykket med alle mulige midler, forteller Sah til SAIH, som nå er i Norge gjennom Students At Risk-programmet.

- For det andre prøver regjeringen å skremme alle andre akademikere ved å avskrive og straffe Academics for Peace-nettverket. De vil at alle akademikere skal forstå hva som vil skje med dem hvis de prøver å dele sine meninger mot den offisielle ideologien, sier Ekin.

Akademisk boikott

Krenkelsene mot akademisk frihet og ytringsfrihet har nådd et kritisk punkt, melder nettverket Academics for Peace, som Sah er en del av.

Solidariteten fra akademikere i andre land har vært avgjørende for tyrkiske akademikere. Nylig ble det også startet en målrettet boikott mot det tyrkiske høyere utdanningssystemet, med mål om å sikre at alle avskjedigelser blir tilbakekalt og for å få slutt på forfølgelsen av akademikere. Det var dette som utløste regjeringens enda hardere strategi: Å saksøke akademikerne individuelt og anklage dem for terrorpropaganda.

- Regjeringen prøver å skjule eller legitimere sine angrep på akademia ved å knytte Academics for Peace til noe slags “utenlandske krefter” som angivelige prøver å styrte regjeringen. Disse påstandene viser tydelig hvordan de prøver å skifte fokus fra forbrytelser mot sivile til mer “interne saker”, mener Sah.

Sah følger selv saken tett fra Norge, og driver Facebook-siden Turkey Post, hvor han forteller om menneskerettighetsbrudd i Tyrkia.

- Etter hvert er jeg trygg på at jeg vil komme meg tilbake til Tyrkia. Erdogans regime varer ikke for alltid, og med god utdanning kan jeg gjøre mer nytte for meg i hjemlandet, uttalte han også til Avisen Vårt Land i går.

Nå oppfordrer Academics for Peace-nettverket til å vise solidaritet gjennom å stå sammen med de saksøkte akademikerne i retten, og ber om å få tilsendt assistanse i rettsakene. Og ikke minst: Spre ordet om hva som holder på å skje.

Les også: Bekymret for angrep på akademikere i Tyrkia

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.

Nyhet

Hvem sin akademiske frihet beskytter vi?

Israel trapper opp angrepene på det palestinske utdanningssystemet. Hva gjør vi?

Les nyhet
Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.

Nyhet

Norge må doble antallet plasser i Students at Risk-programmet

Vi har et unikt program i Norge med dokumentert effekt, og som gir beskyttelse, utdanning og framtidsmuligheter til unge mennesker i akutt fare. Å doble antall plasser fra 20 til 40 vil gjøre en konkret og umiddelbar forskjell for demokratiets førstelinjeforsvarere.

Les nyhet
A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.

Nyhet

Solidaritet fra studenter til kampen om Repparfjord

Ved Riehpovoutna (Repparfjorden), i Kvalsund i Finnmark/Sápmi, står Norges lengstlevende protestleir fremdeles. På Markoppneset har miljøaktivister, studenter, reindriftsutøvere, forskere og andre forkjempere for samiske rettigheter stått sammen i årevis.

Les nyhet
A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.

Nyhet

Møt SAIH på campus

Vi skal på turne! Denne vinteren besøker vi flere studiesteder i landet for å møte studenter som vil lære mer om hva SAIH jobber med, og hvordan man kan engasjere seg som student.

Les nyhet
A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.A young woman in a grey jacket stands on a balcony with a city skyline behind her.

Nyhet

SAIH står i solidaritet med iranske studenter

I denne uttalelsen fordømmer SAIH iranske myndigheters omfattende bruk av vold mot fredelige demonstranter og står i solidaritet med iranske studenter som risikerer friheten og livet i kampen for demokrati, verdighet og menneskerettigheter.

Les nyhet
A blonde woman wearing a grey denim jacket stands on a balcony with a city view.A blonde woman wearing a grey denim jacket stands on a balcony with a city view.

Nyhet

USAs angrep på Venezuela undergraver folkeretten

SAIH fordømmer det ulovlige amerikanske angrepet på Venezuela 3. januar og krever umiddelbar handling fra det internasjonale samfunnet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon