Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Referat fra møte 5. april 2006

Møtereferat 05.04.2006

Oppmøte: Elin F, Lise P, Eli, Eli, Bengt, Magnus, Rafael, Silje, Birgitte og Heddy

Gjest: Merethe fra studentparlamentet

Sak 1: VÅRSAMLINGEN

Dette var vårt første møte etter vårsamlingen som var i helgen. Der var lokallaget representet ved Bengt, Eli ,Eli, Hege, Lise, Birgitte og Heddy. Det var et kjempebra arrangement og vi dro tilbake fulle av inspirasjon og aktivitetslyst; nå starter året med politisk tema “styrking av høyere utdanning i sør”.

Det var stort fokus på kampanjeuka som starter 24. april og hvilke aktiviteter lokallaget skal arrangere.Vi åpner uka med et spennende foredrag mandag 24. april med besøk fra Zimbabwe. McDonald kommer for å snakke om studentrettigheter i Zimbabwe og Wivi Engen, som er prosjektansvarlig for Zimbabwe skal snakke om HIV/AIDS relatert til viktigheten av høyere utdanning. Vi gleder oss. Vi fortsatte også planleggingen av solidaritetskonserten SOLID som nå er flyttet til august.

Sak 2: SOLiD

I arbeidet med Solid må vi finne dato, lage arbeidsgruppe, avbestille avtaler/lage nye avtaler ang. lyd osv. Merethe sjekker hele august og september for ledige torsdager, kan være at noen har eksamen.Vi får beskjed rett etter påske, da må vi bestemme oss. Samfunnet har lov til å servere øl i begynnelsen av august og september i forbindelse med studiestart. Kan være det er lurt å ha det i forbindelse med det. Skal vi ha det uka etter studiestart? Siste fredagen i fadderuka? Vi kan da informere alle fadderene. Vi får telt og scene fra høgskolen. Har fått tips om å ta kontakt med Jan Petter Flekkstadog og Axel Malterud ved HiO. Hege sjekker lyd og lys. Vi får hjelp til tykking av plakater av studentparlamentet.

Dette er gruppa som skal jobbe med SOLID frem til sommeren, flere er velkomne til å hjelpe oss! Solidgruppe: Bengt, Lise, Heddy, Eli T.B, Hege, Eli, Birgitte og Silje.

Vi har fått nye t-skjorter og bestemte å bestille 10 til å ha for lokallaget som vi har på under arrangementer.

Sak 3: KAMPANJEUKA

MANDAG 24. APRIL: Foredrag med McDonald fra Zimbabwe og Wivi Engen fra SAIH om studentrettigheter og HIV/AIDS knyttet opp mot høyere utdanning, kl. 16-18. Vi må ordne med stand og plakater. Auditorium 1 er booket og har plass til 70 personer. Det vil serveres baguetter fra lunsj-butikken. Hvem kan være der av oss?

Vi skal ha stand med informasjon om politisk tema og reklamere for foredraget mandagen. Stand: kl. 12-16. Elin Fugelsnes har ansvar for stand.

Kan stå: kl.12-14: Birgitte, Elin, heddy, kl.14-16: Magnus

Hele dagen: vi trenger flere folk!!

PLAKATER: Etter påsken skal vi henge opp plakater på politisk tema og om foredraget. Ansvarlige: Lise P. og Magnus Info på mail til: BI, Studentpolitikere, Blindern, Internasjonalt kontor. Rafael og Heddy Radio Nova skal informere om kampanjeuka og programmet. Vi samarbeider med Blindern her?

KANTINA/FYRHUSET: Vi snakket om å kan arrangere en fiktiv krangel/diskusjon litthøylytt for at folk skal høre om tema for å vekke oppmerksomhet. Birgitte og co er kanskje med på det..

VEGGMALERI: Blindern trenger litt hjelpi løpet av uka fra folk som kan stå på stand, male og fortelle om kampanjen. Noen som kan?

Quiz-spørsmål til samfunnet onsdagen i kampanjeuka: Bengt lager quiz tilonsdagen.

Sak 4: NESTE MØTE

Det blir onsdag 19.april (etter påske) på HIO p46 i det lille rommet ved siden av Athene 2 kl. 15.30.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Earth from space at night, showing city lights across land.Earth from space at night, showing city lights across land.

Nyhet

Norges rolle som global kunnskaps­nasjon og bro­bygger står i fare

Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 forsterker en utvikling der internasjonalt utdannings- og forskningssamarbeid bygges ned.

Les nyhet
Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".

Nyhet

Akademisk frihet under økende press: SAR lanserer Free to Think 2025

Den nye Free to Think 2025-rapporten fra Scholars at Risk viser en markant vekst i angrep på forskere, studenter og universiteter globalt – også i etablerte demokratier. Samtidig peker rapporten på økt motstandskraft i akademia, og understreker behovet for at norske myndigheter og universiteter tar et tydeligere ansvar for å beskytte og fremme akademisk frihet.

Les nyhet
Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.

Nyhet

Angrepene på akademia i USA må tas på alvor

At en norsk gjesteforsker opplever campus som trygt, betyr ikke at andre gjør det. Perspektiver formes av posisjon.

Les nyhet
A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.

Nyhet

SAIH inngår nye partnerskap for å forsvare retten til høyere utdanning i Palestina

SAIH inngår nye partnerskap for å støtte palestinske studenter og beskytte retten til utdanning i Gaza og på Vestbredden.

Les nyhet
Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 40 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon