Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Nyanser om norsk bistand til Zambia

Andreas Halse skriver i Aftenpostens Internrevisjonen at Norge må bruke bistandspenger annerledes. Som Halse anerkjenner er Zambia et av landene hvor programmet «Skatt for Utvikling» har hatt stor suksess, ved at landet har fått på plass et fungerende skatteregime for gruvedrift. Norsk bistand har dermed bidratt til at Zambia har økt sine skatteinntekter. Zambia er et land med stor fattigdom, og inntil nylig var høyere utdanning et privilegium for de med høy inntekt. SAIH har i flere år jobbet sammen med ZANEC, den nasjonale utdanningskoalisjonen bestående av en rekke organisasjoner for studenter, lærere og akademikere i Zambia. ZANEC og den zambiske studentorganisasjonen ZANASU lyktes i 2016 å få politisk gjennomslag for en ny stipend- og låneordning. Dette var en viktig seier fordi det ble mulig for studenter å søke om studielån for å finansiere utdannelsen sin, inkludert utgifter knyttet til bøker, kost og losji. Med andre ord har dette bidratt til å øke den reelle tilgangen til høyere utdanning i Zambia. Dette er eksempler på noen av de gode resultatene av norsk bistand.

Nyheten om luksusflyet illustrerer også at vi ikke kan ha et romantisert syn på at norsk bistand skal løse alle problemer. Men bistand kan være en viktig katalysator for å styrke aktører lokalt. Å styrke sivilsamfunnsaktører i Zambia vil være essensielt da det er de som utøver en nøkkelrolle i å holde sine politikere ansvarlige. De fungerer som vaktbikkje mot korrupsjon og uansvarlig forvaltning av statlige midler som skal komme hele befolkningen til gode. Zambiske studenter har de siste ukene demonstrert mot at pengene de skal få utbetalt fra myndighetene aldri kommer. Politiet har aksjonert voldelig mot protestene, og en kvinnelig student som ikke deltok i protestene døde, trolig kvalt av tåregass på rommet sitt.

Det er leit at regjeringen, i et år med et rekordstort bistandsbudsjett, velger å nedprioritere støtte til sivilsamfunn lokalt, når vi vet at handlingsrommet for ytrings- og forsamlingsfrihet innskrenkes verden over, også i Zambia.

En kortere versjon av dette innlegget stod på trykk i Aftenposten 25/10/18.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet
an aerial view of a harbor filled with boats and people .an aerial view of a harbor filled with boats and people .

Nyhet

SAIH på Arendalsuka 2025

SAIH er på plass under Arendalsuka 2025 med arrangementer som setter fokus på akademisk frihet, studentaktivisme og internasjonal solidaritet. Les mer om hvor og når du kan møte oss!

Les nyhet
a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .

Nyhet

Oslos største veggmaleri avduket: Et monument over kunst, kamp og fellesskap

Midt i hjertet av hovedstaden, i Christian Krohgs gate 39/41, strekker et nytt kunstverk seg over hele 590 kvadratmeter. Tidlig i sommer ble Oslos største veggmaleri offisielt avduket – et prosjekt som forener gatekunst, politisk engasjement og global solidaritet.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon