Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Norsk rederi bidrar til plyndringen av Vest-Sahara

(image) Brøvig Wind, ble i dokumentaren på svensk tv avslørt mens det fraktet fisk fra Vest-Sahara til Kritiansund. http://www.shipfoto.co.uk/images/2007%20Photos/Brovig-Wind-16-Aug-2007.jpg

Dokumentaren viser hvordan skipet Brøvig Wind, i flåten til Farsundselskapet Gazina AS, frakter fiskeolje til Kristiansund. Handel med naturressurser fra Vest-Sahara strider mot internasjonal lov, og er frarådet av UD.

SAIH har siden august 2009 sendt tre brev til selskapet bak båten -uten å få svar. Fredag 12. mars ble det fjerde brevet sendt til Svenn Olaf Pedersen, daglig leder i Gazina

I brevet konfronteres Gazina med at båten Brøvig Viento anløp havnen El Aaiun i det okkuperte Vest-Sahara i mars 2009.

Programmet Uppdrag Granskning avslører at fisk fra Vest-Sahara blir til fiskeolje som fraktes til Kristiansund. I Norge blir oljen brukt i en rekke Omega 3-produkter, som igjen distribueres ut på det skandinaviske markedet. Dermed kan alle som bruker Omega 3 helt uvitende være med på å finansiere Marokkos okkupasjon av Vest-Sahara, siden handelen foregår med den Marokkanske staten og ikke kommer det saharawiske folk til gode..

Uppdrag Granskning dokumeterer at fartøyene Brøvig Viento, Brøvig Wind og Brøvig Vindur, alle en del av flåten til Gazina, har drevet frakt fra Vest-Sahara til Kristiansund.

Dokumentaren kan Sees her (hvis ikke den spiller av, prøv å bytte til windows media ved å klikke på innstillinger)

Og lastes ned her (høreklikk, lagre lenke, .mp4 format ca 200mb)

Les mer om Dokumentaren her

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet
an aerial view of a harbor filled with boats and people .an aerial view of a harbor filled with boats and people .

Nyhet

SAIH på Arendalsuka 2025

SAIH er på plass under Arendalsuka 2025 med arrangementer som setter fokus på akademisk frihet, studentaktivisme og internasjonal solidaritet. Les mer om hvor og når du kan møte oss!

Les nyhet
a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .

Nyhet

Oslos største veggmaleri avduket: Et monument over kunst, kamp og fellesskap

Midt i hjertet av hovedstaden, i Christian Krohgs gate 39/41, strekker et nytt kunstverk seg over hele 590 kvadratmeter. Tidlig i sommer ble Oslos største veggmaleri offisielt avduket – et prosjekt som forener gatekunst, politisk engasjement og global solidaritet.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon