Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Mugabe faller, partibussene kjører

Og SAIH spør: Kan Zimbabwe forandres?

På flyplassen i Harare står det rader av busser parkert. Det er sang og dans. Mens vi kjører mot byen møter vi flere busser fra det statseide busselskapet. Folk busses til flyplassen for å ta imot og hylle President Mugabe, som kommer hjem som nyvalgt leder i den Afrikanske Unionen. Jeg er på jobb for SAIH i Zimbabwe.

Neste dag, på vei gjennom byen til vårt første møte med SAIH partner Student Solidarity Trust (SST), ser vi forsiden av News Day, som viser Mugabe som faller på den rød løperen på flyplassen. Den statseide avisen Herald skriver at det var ikke noe fall, og følger opp med bildeserie av Dronning Elisabeth og andre kjendiser som har falt på den røde løperen. På kvelden ser jeg venner og kollegaer poste det ene etter det andre manipulerte bilde av Mugabe i all verdens morsomste situasjoner. Diskusjonene går. Er det riktig å vise fremme en gammel mann i en latterlig sitasjon? Er ikke fallet et tegn på at han er for gammel til å styre landet?

Se bilder: Mugabe latterliggjøres etter fall (NRK.no)

Kvelden etterpå ser vi igjen bussing av ZANU-PF-tilhengere. Vi er på fremvisning av filmen «Democrats». Filmen følger de to rivaliserende parti-politikere Mangwana og Mwonzora, som blir venner mens de leder grunnlovsprosessen i Zimbabwe. De reiser rundt i landet og samler inn synspunkter til grunnloven. På flere av møtene i dokumentaren kommer det frem at ZANU-tilhengere busses inn til møtene med en veldig bestemt agenda: Å sikre gjenvalg av Mugabe.

"Visste ikke at dette skjedde"

Grunnlovsprosessen handlet selvfølgelig om mange andre viktige politiske saker enn bare presidentens makt. Retten til å demonstrere og akademisk frihet ble også sikret plass i den nye grunnloven. Filmen klarer det umulige - å ta oss med på innsiden i den komplekse og sammensatte politisk maktkamp i Zimbabwe. Vi får se ZANU-PF som holder et jerngrep om makten, ved blant annet å «bussjukse» inn deltaker i grunnlovsprosessen. Samtidig viser filmen også folks støtte til president Mugabe. Vi får se et MDC-parti som sliter med å samle sine tilhengere. Den viser rå vold fra ZANU-PF. Filmen gjør meg trist og frustrert, samtidig som det er en kjempegod stemning i salen. Folk ler og ler.

Jeg snakker med SAIHs partnerne GALZ, YETT og Katswe etter filmen. «Den viser den ordentlige sannheten.» sier en. En annen sier: «Jeg fulgte grunnlovsprosessen fra dag til dag i to år, men jeg visste ikke at dette skjedde.»

På vei ut til flyplassen etter en kort uke i Harare ser vi ingen busser av ZANU-PF-tilhengere. Jeg tenker på valget i forfjor da partiet vant, og stemningen av motløshet som hersket. Vi var forberedt på vold mot opposisjonen og alle andre som ønsker demokrati, men så var taktikken mer raffinert. Tilhengerne var blitt busset til urbane områder, som er pro-demokratiske. Det var juks med velgerregisteret. Og mye, mye mer. Men tross juks, så satt det seg etter hvert en følelse av et alltid svært effektivt og alltid maktsugent partisystem. Hvilke nye muligheter gir egentlig grunnloven? Hva er Zimbabwes fremtid?

Kommer til Oslo

Fredag etter filmfremvisningen av «Democrats» under Human Rights Human Wrongs i Oslo skal SAIH leder Jørn og ungdomsaktivist Talent Jumo snakke med hovedpersonene i filmen om ungdoms fremtid i Zimbabwe. Kan den dialogen og vennskapet de to har utviklet motivere til fredelig sameksistens og sunn politisk debatt også blant ungdom?

Les mer: Politisk spill i Zimbabwe

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling people hold a large Postkodlotteriet check displaying 559,274,876 kr against a sunny waterfront.Two smiling people hold a large Postkodlotteriet check displaying 559,274,876 kr against a sunny waterfront.

Nyhet

SAIH blir en del av Postkodelotteriet

Fra 1. mars er SAIH en del av Postkodelotteriet. Vi blir en av 23 organisasjoner som mottar frie, ikke-øremerkede midler fra lotteriet.

Les nyhet
People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.People parade through a city street holding a large rainbow Pride flag.

Nyhet

Stopp forfølgelse av menneskerettighetsforkjempere i Tyrkia

Norske menneskerettighetsorganisasjoner er dypt bekymret over den tiltagende rettslige trakasseringen og systematisk innskrenking av grunnleggende friheter i Tyrkia, særlig rettet mot journalister, menneskerettighetsforkjempere, politisk opposisjon, fredelige demonstranter, studentaktivister og LHBTIQ+-personer.

Les nyhet
An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.An aerial view of a large procession with a huge Palestinian flag draped over a white object, surrounded by a dense crowd of people, cars, and trees.

Nyhet

Hvem sin akademiske frihet beskytter vi?

Israel trapper opp angrepene på det palestinske utdanningssystemet. Hva gjør vi?

Les nyhet
Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.Modern library with many people studying at desks and visible bookshelves.

Nyhet

Norge må doble antallet plasser i Students at Risk-programmet

Vi har et unikt program i Norge med dokumentert effekt, og som gir beskyttelse, utdanning og framtidsmuligheter til unge mennesker i akutt fare. Å doble antall plasser fra 20 til 40 vil gjøre en konkret og umiddelbar forskjell for demokratiets førstelinjeforsvarere.

Les nyhet
A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.A large group of people stand on snowy ground in front of a white bus with mountains in the background.

Nyhet

Solidaritet fra studenter til kampen om Repparfjord

Ved Riehpovoutna (Repparfjorden), i Kvalsund i Finnmark/Sápmi, står Norges lengstlevende protestleir fremdeles. På Markoppneset har miljøaktivister, studenter, reindriftsutøvere, forskere og andre forkjempere for samiske rettigheter stått sammen i årevis.

Les nyhet
A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.A diverse group of young adults walks outdoors on a college campus.

Nyhet

Møt SAIH på campus

Vi skal på turne! Denne vinteren besøker vi flere studiesteder i landet for å møte studenter som vil lære mer om hva SAIH jobber med, og hvordan man kan engasjere seg som student.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon