Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Mener Norge bør ta imot flere forfulgte studenter

«De banket dritten ut av meg», sa Mostafa Sayed, da han tidligere i år fortalte om sine opplevelser som studentaktivist i Egypt. Han er en av studentene som har kommet til Norge gjennom prøveordningen Students At Risk, hvor forfulgte studenter får muligheten til å fullføre sine studier i Norge.

En ny evaluering, utført av Senter for Internasjonalisering av Utdanning (SIU) på vegne av Utenriksdepartementet, viser at å beskytte og støtte truede studentaktivister gjennom et slikt tiltak er overveiende positivt. Studentene får både en relevant akademisk grad, et internasjonalt nettverk og et «pusterom» fra en krevende aktivisthverdag med fare for egen sikkerhet.

- Vi er klare til å ta imot flere Students at Risk. Vi håper Børge Brende vil videreføre den norske innsatsen for forfulgte studenter og for å beskytte akademisk frihet og menneskerettighetsforkjempere, skriver SAIH, NSO og 12 rektorer ved høyere utdanningsinstitusjoner i Norge i en felles kronikk i dag.

Evalueringen viser blant annet at

Studentene føler seg styrket som aktivister gjennom ordningen og får et økt handlingsrom til å spre informasjon om situasjonen i hjemlandet Studentene tar med seg ny kunnskap om demokrati og utdanning som gjøre dem bedre rustet til å fortsette sitt politiske engasjement Både studenter, SIU og andre involverte aktører er positive til at ordningen videreføres

SAIH og Norsk Studentorganisasjon (NSO) tok initiativ til programmet, og pilotordningen startet opp høsten 2015.

- Studenter som kjemper for sine rettigheter blir møtt med utvisning, trusler, fengsling og vold mange steder i verden. Flere steder har situasjonen dramatisk forverret seg siden pilotordningen ble vedtatt. Dette alene taler for å videreføre ordningen, sier Beathe Øgård, påtroppende leder i SAIH.

- Vi opplever at det er mange som heier på disse studentene, og at ordningen har bred støtte. Det eneste som mangler nå er at Børge Brende og regjeringen sikrer videre finansiering, sier Marianne Andenæs, leder i NSO.

Kan bli enda bedre

Ordningen har fortsatt forbedringspotensial, blant annet rundt hvordan studentenes aktivistbakgrunn verifiseres, personlige utfordringer knyttet til både oppstart og hvorvidt de forfulgte studentene kan reise hjem igjen etter endte studier i Norge.

- Det bør være et mål at studentene returnerer til sitt hjemland. Men dette ligger ofte langt utenfor ordningens kontroll. Vi er trygge på at mange av de etter hvert uteksaminerte studentene kommer til å spille en sentral rolle for menneskerettigheter og demokrati, enten de oppholder seg i eller utenfor landet sitt, avslutter Øgård og Andenæs.

Les kronikken: Vi er klare til å ta imot flere Students At Risk

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people standing next to each other with their hands in the air .a group of people standing next to each other with their hands in the air .

Nyhet

Studentenes Fredspris 2025: IPEN hedres for sin kamp for akademisk frihet

Søndag 16.mars mottar Iniciativa Puentes por los Estudiantes de Nicaragua (IPEN) Studentenes Fredspris 2025 foran en fullsatt Olavshall i Trondheim.

Les nyhet
Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette. Fire ungdommer sitter på en gresskledd slette.

Nyhet

Takk for støtten på semesteravgiften!

Husk å betale støtten til SAIH på semesteravgifta. Den gjør nemlig verden til et litt bedre sted.

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture .a large group of people are posing for a picture .

Nyhet

Vintersamling 2025

Den beste helgen i februar nærmer seg – SAIHs vintersamling 2025! Vintersamling er en ypperlig måte å bli bedre kjent med organisasjonen på gjennom en god blanding av kreative workshops, interessante diskusjoner, aktivisme og morsomme aktiviteter. Ikke minst blir du kjent med andre engasjerte mennesker fra hele Norge og verden!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt akademikere og studenter i Gaza

Innsamlingsaksjon for akademikere og studenter i Gaza.

Les nyhet
a globe is sitting on a stand on a white background .a globe is sitting on a stand on a white background .

Nyhet

Spennende mulighet: 'Youth Exchange Against Anti-Rights'

SAIH søker nyutdannede og unge fagfolk til å delta i det internasjonale utvekslingsprosjektet ‘Youth Exchange Against Anti-Rights’. Prosjektet innebærer et ettårig utvekslingsprogram mellom Sør-Afrika, Myanmar/Thailand og Norge, hvor deltakerne skal forske på rettighetskrenkende krefter som påvirker marginaliserte grupper, og bidra til påvirkningsarbeid for å motvirke disse kreftene.

Les nyhet
the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .the white house is surrounded by trees and bushes and has a fountain in front of it .

Nyhet

Når autoritære ledere lokker

SAIH frykter at fremveksten av autoritære ledere de siste årene, og en eventuell ny valgseier for Trump, betyr at demokratienes gullalder er forbi.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon