Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Krever lik rett til høyere utdanning

Studentene kjemper for at myndighetene skal reversere deres overraskende beslutning om en 100 prosent økning av studieavgiftene som ble vedtatt i januar i fjor. I år har økningen på studieavgiften blitt tallfestet til å være på 2000 prosent. Selv i et land der inflasjonen er på over 1000 prosent årlig, er en slik økning enorm. I realiteten betyr denne økningen at høyere utdanning bare vil være tilgjengelig for en liten elite.

Studentene har lenge forsøkt å komme i dialog med myndighetene. Da de ikke har lykkes med denne strategien, valgte studentlederne ved høyere utdanningsinstitusjoner i Bulawayo å vise sin misnøye åpenlyst.

Studentorganisasjonen ZINASUs president, Promise Mkwananzi, advarte president Mugabe mot at studentene ikke lar seg kneble og at fredlige demonstrasjoner vil spre seg til studiesteder over hele landet til utdanningskrisen blir løst. Mkwananzi minnet Mugabe om at artikkel 26 (1) i de universelle menneskerettighetene gir alle rett til utdanning og at artikkel 26 (2) slår fast at minst 26 prosent av et lands brutto nasjonalprodukt skal brukes på utdanning. Arrestasjonene er de siste i en lang rekke siden januar 2006. For knappe to uker siden ble ti studenter arrestert i samme by og ført til en politistasjon som ligger i nasjonalparken Matopos, kjent av turister for sine balanserende steiner og Cecil Rhodes gravsted. Studentene ble forlatt i nasjonalparken 25 kilometer fra Bulawayo etter å ha blitt slått med stokker og knyttnever og presset til å rulle seg i gjørme.

Koordinatoren for ZINASU-sekretariatet, Washington Katema, skriver i en artikkel 19. januar at den stadige økningen i studieavgifter er en planlagt strategi fra myndighetenes side for å destabilisere studentbevegelsen. Myndighetene fremprovoserer ved hjelp av økning av studieavgiften studentdemonstrasjoner, som igjen vil gi myndighetene et påskudd for å stenge universitetene i lengre perioder. På denne måte får de spredt studentene og forhindret at de beholder en sentral plass i demokratiseringsprosessen i Zimbabwe. Denne taktikken ble brukt av myndighetene i 1998 og Katema mener de er på god vei til nok en gang å lykkes med denne metoden. Katema anslår at 31,7 prosent av studentene har måttet avslutte sine studier på grunn av de økte studieavgiftene.

Les kravene fra ZINASU her

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

to kvinner smiler til kamerato kvinner smiler til kamera

Nyhet

Studentdemokratier stemmer frem mer solidaritet

To nye studentdemokratier skrur opp støtten til SAIH. Vedtaket betyr økt støtte til studenters globale kamp for utdanning og rettigheter - gjennom en av Norges mest unike solidaritetsordninger.

Les nyhet
A group of people are standing in a circle talking to each otherA group of people are standing in a circle talking to each other

Nyhet

SAIHs sommerleir 2025

Nå kan du melde deg på SAIHs sommerleir 2025! Her møtes aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Vi håper å se deg der!

Les nyhet
a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .a large group of people are posing for a picture on a set of stairs .

Nyhet

Dette skjedde på SAIHs årsmøte

24. og 25. april var over 70 delegater, observatører og gjester samlet i Oslo for SAIHs årsmøte 2025.

Les nyhet
three women are posing for a picture in front of a brick wallthree women are posing for a picture in front of a brick wall

Nyhet

Valgkomiteens innstilling til SAIHs arbeidsutvalg 2025/2026

Valgkomiteen innstiller på Henriette Reierson Johnstone som leder av SAIH, og Nicole Becerra Vivanco og Thais Alfaro Sandoval som nestledere.

Les nyhet
a taco on a plate with the words verdens kjedeligste tacoa taco on a plate with the words verdens kjedeligste taco

Nyhet

Verdens kjedeligste taco

Kvaliteten på fredagstacoen er helt klart best når innholdet er variert. Sånn er det også med kvaliteten i norsk høyere utdanning.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Ledig stilling: Rådgiver for høyere utdanning i Palestina

Som svar på den systematiske ødeleggelsen av høyere utdanning er aktører i den norske høyere utdanningssektoren nå i ferd med å etablere et konsortium for høyere utdanning i Palestina.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon