Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Krever lik rett til høyere utdanning

Studentene kjemper for at myndighetene skal reversere deres overraskende beslutning om en 100 prosent økning av studieavgiftene som ble vedtatt i januar i fjor. I år har økningen på studieavgiften blitt tallfestet til å være på 2000 prosent. Selv i et land der inflasjonen er på over 1000 prosent årlig, er en slik økning enorm. I realiteten betyr denne økningen at høyere utdanning bare vil være tilgjengelig for en liten elite.

Studentene har lenge forsøkt å komme i dialog med myndighetene. Da de ikke har lykkes med denne strategien, valgte studentlederne ved høyere utdanningsinstitusjoner i Bulawayo å vise sin misnøye åpenlyst.

Studentorganisasjonen ZINASUs president, Promise Mkwananzi, advarte president Mugabe mot at studentene ikke lar seg kneble og at fredlige demonstrasjoner vil spre seg til studiesteder over hele landet til utdanningskrisen blir løst. Mkwananzi minnet Mugabe om at artikkel 26 (1) i de universelle menneskerettighetene gir alle rett til utdanning og at artikkel 26 (2) slår fast at minst 26 prosent av et lands brutto nasjonalprodukt skal brukes på utdanning. Arrestasjonene er de siste i en lang rekke siden januar 2006. For knappe to uker siden ble ti studenter arrestert i samme by og ført til en politistasjon som ligger i nasjonalparken Matopos, kjent av turister for sine balanserende steiner og Cecil Rhodes gravsted. Studentene ble forlatt i nasjonalparken 25 kilometer fra Bulawayo etter å ha blitt slått med stokker og knyttnever og presset til å rulle seg i gjørme.

Koordinatoren for ZINASU-sekretariatet, Washington Katema, skriver i en artikkel 19. januar at den stadige økningen i studieavgifter er en planlagt strategi fra myndighetenes side for å destabilisere studentbevegelsen. Myndighetene fremprovoserer ved hjelp av økning av studieavgiften studentdemonstrasjoner, som igjen vil gi myndighetene et påskudd for å stenge universitetene i lengre perioder. På denne måte får de spredt studentene og forhindret at de beholder en sentral plass i demokratiseringsprosessen i Zimbabwe. Denne taktikken ble brukt av myndighetene i 1998 og Katema mener de er på god vei til nok en gang å lykkes med denne metoden. Katema anslår at 31,7 prosent av studentene har måttet avslutte sine studier på grunn av de økte studieavgiftene.

Les kravene fra ZINASU her

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

en gruppe ungdommer står i sirkel og snakkeren gruppe ungdommer står i sirkel og snakker

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling 2025

Velkommen til SAIHs Høstsamling, 19. – 21. september på vakre Strandheim Leirsted utenfor Oslo.

Les nyhet
an aerial view of a harbor filled with boats and people .an aerial view of a harbor filled with boats and people .

Nyhet

SAIH på Arendalsuka 2025

SAIH er på plass under Arendalsuka 2025 med arrangementer som setter fokus på akademisk frihet, studentaktivisme og internasjonal solidaritet. Les mer om hvor og når du kan møte oss!

Les nyhet
a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .a large mural on the side of a building that says `` knowledge is power '' .

Nyhet

Oslos største veggmaleri avduket: Et monument over kunst, kamp og fellesskap

Midt i hjertet av hovedstaden, i Christian Krohgs gate 39/41, strekker et nytt kunstverk seg over hele 590 kvadratmeter. Tidlig i sommer ble Oslos største veggmaleri offisielt avduket – et prosjekt som forener gatekunst, politisk engasjement og global solidaritet.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon