Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Fikk bøter og samfunnsstjeneste for å se video

Les også sak fra Amnesty, CNN, og Aftenposten,tor.arne.andreassen@aftenposten.no I Zimbabwe var det å samles for å se nyhetsoppslag om opprøret mot undertrykkende regimer i Egypt og Tunisia nok til at seks av møtedeltagerne nå er dømt for oppfordring til opprør mot president Robert Mugabe. De seks politiske aktivistene, inkludert et tidligere medlem av nasjonalforsamlingen, fagforeningsaktivister og en student, ble i går dømt til 420 timers samfunnstjeneste og til å betale en bot på 2875 kroner for å ha deltatt i en sammensvergelse om å begå voldelige handlinger. De tiltalte risikerte opptil 10 års fengsel, med retten mente altså at det fikk holde med samfunnstjeneste og bot.Aktor tok i retten til orde for at de tiltalte egentlig burde steines til døde.Han sammenlignet nemlig president Robert Mugabe med bibelens Moses og sa at i bibelen sto det at de som protesterte mot Moses burde steines.Aktivistene som hadde deltatt på møtet var opprinnelig også siktet for landsforræderi, noe som innebar at de risikerte dødsstraff. Dette tiltalepunktet ble imidlertid fjernet før saken kom opp for retten, skriver Al Jazeera.- Ekkelt Dommeren mente at selv om det å se en video ikke var en forbrytelse, så var omstendighetene rundt visningen av videoen av en slik art at det var straffbart. Han mente at videoen om de folkelige opprørene i Egypt og Tunisia inkluderte «ekle scenarioer» som hadde til hensikt å vekke harme mot Zimbabwes myndigheter, skriver The Guardian.Kastet ut En av de domfelte er studenten Welcome Zimuto. Han ble kastet ut fra universitetet etter at han sammen med 45 andre ble arrestert under et møte i februar i fjor, der de altså fikk se en video om Den arabiske våren. Siden da har han fått bostøtte og støtte til fjernstudier fra den norske studentbistandsorganisasjonen SAIH.- Resultatet ble ikke så ille som det kunne blitt, men vi frykter at Welcome på grunn av dommen ikke vil få studere på universitetene og at han vil bli nektet å reise fra landet, sier Nicklas Poulsen, nestleder i SAIH.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.Young adults at an event booth in a bright atrium, a woman hands out items from a table with pizza and balloons.

Nyhet

65 år, 17 stopp og en hel masse studentengasjement

Etter to uker på jubileumsturné sitter vi igjen med ett tydelig inntrykk: studentsolidariteten lever i beste velgående.

Les nyhet
A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.A young woman with blonde hair, an orange t-shirt, and crossed arms stands against a concrete wall, looking forward.

Nyhet

Historisk forslag med store smutthull

Regjeringen foreslår for første gang å forby handel og investeringer knyttet til israelske bosetninger på Vestbredd. SAIH ønsker forslaget velkommen, men mener loven er for snever og inneholder så mange smutthull at den risikerer å få begrenset effekt i praksis.

Les nyhet
Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.Three separate portraits of young adults: a smiling man in a blue shirt with a cathedral in the background, a serious blonde woman in an orange shirt against a grey wall, and a smiling woman in a black jacket by a lake.

Nyhet

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris står i solidaritet med LHBTI+-studenter og sivilsamfunnet i Tyrkia

SAIH, ISFiT og Studentenes Fredspris fordømmer den omfattende bølgen av razziaer, pågripelser og blokkeringer av nettsider som denne helgen ble rettet mot LHBTI+-organisasjoner og aktivister over hele Tyrkia. Vi står i solidaritet med våre partnere og den brede student- og sivilsamfunnsbevegelsen i landet.

Les nyhet
A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."A diverse group of smiling people at an outdoor gathering, with one person's shirt reading "Education for Liberation."

Nyhet

Velkommen til SAIHs høstsamling!

18.-20. september er det endelig tid for SAIHs høstsamling! Velkommen til en helg fylt med faglig innhold, skolering om SAIHs kommende høstkampanje, workshops og mye moro.

Les nyhet
A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.A diverse group of people and a child pose outdoors in front of a building featuring large murals of a tree and abstract figures, with several cats on the dirt ground.

Nyhet

SAIH har inngått nytt partnerskap i Palestina

SAIH har inngått et nytt partnerskap med den studentledede Right to Education-kampanjen i Palestina. Samarbeidet skal styrke dokumentasjonen av angrep på retten til utdanning og løfte palestinske studenters stemme internasjonalt.

Les nyhet
Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.Donald Trump speaking at a podium, gesturing with his hand.

Nyhet

Trump har forstått verdien av utdanning. Har Norge glemt den?

Autoritære ledere angriper skoler og studenter. Mens Norge kutter utdanning i bistandsbudsjettet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon